Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Trápí vás zácpa? Zatočte s ní!

Trápí vás zácpa? Zatočte s ní!

Trávení Pohyb Ženy Muži

Zácpa dokáže pěkně soužit. Co proti ní pomáhá a co můžete dělat, když vás trápí? Poradíme vám!

Trápí vás zácpa? Zatočte s ní!

Námět k básni? 

Pod pojmem zácpa se většinou rozumí obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je doprovázené nepříjemnými pocity. Je to neobyčejně časté onemocnění a trpí jím asi 30 % dospělé populace.

Většinou jde o zácpu tehdy, udává-li se menší počet stolic než tři týdně. Jedná se o tak silný a častý problém, že se jako téma objevilo i v básni. Autorem je Egon Bondy a báseň byla zhudebněna skupinou The Plastic People of The Universe.

Ach jak mě souží a trýzní
Zácpa svou hroznou přízní
V břiše nosím tvrdej kámen
V měchýři mě pálí plamen

Střeva hnijou mi mám dojem
Nebo se spekou tím hnojem
Plyny vycházej mi ústy
Někdy taky roztok hustý
Ach jak mě souží a trýzní
Zácpa svou hroznou přízní

(Egon Bondy)

Velká většina populace je přesvědčena o tom, že stolice musí být každý den. Denní vyprazdňování (defekace) není nezbytně nutné a ani není ukazatelem správné či nesprávné funkce střeva.

Rozhodující je pravidelnost defekace a to, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění většinou nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u osob se zácpou velmi často chybí.

Jaké jsou příčiny zácpy?

U některých pacientů může být zácpa samostatnou nemocí, u jiných je příznakem, který provází jiná onemocnění. Zácpa může být příznakem řady nemocí. Může se jednat o nemoci, při nichž jsou postiženy různé orgány trávicího traktu. Sem patří zácpa při nádorech tlustého střeva, při střevních zánětech, při Hirschprungově nemoci (nervové onemocnění střeva) a při bolestivé prasklině na konečníku.

Další skupinu tvoří zácpa sekundární, která vzniká jako odpověď buď na celkové onemocnění nebo na postižení orgánu mimo trávicí ústrojí. Lze sem zařadit zácpu při horečnatých stavech, některých otravách, míšních poraněních, celkové dehydrataci.

Zácpou většinou trpí také lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy a s nemocemi močového a gynekologického ústrojí. Vliv na vznik zácpy mají také některé léky (např. antidepresiva).

Nemocí vysloveně civilizační je zácpa habituální nebo-li návyková. U primitivních národů a u zvířat ve volné přírodě se totiž tento druh zácpy nevyskytuje. Jde o velmi častou poruchu, především u žen. Návyková zácpa vzniká útlumem defekačního reflexu. Tento reflex vyhasíná zaprvé nedostatkem přirozených podnětů: málo objemná strava, nedostatek vlákniny a tekutin, málo pohybu. Druhou příčinou je potlačování spontánního nucení na stolici ve spěchu, nemístným studem apod.

V některých případech, a týká se to opět velmi často mladých žen, se nepodaří vystopovat vlivy, které by mohly vést k útlumu defekačního reflexu. Zácpa se vyvíjí plíživě, je velmi tvrdošíjná a někdy nereaguje na žádnou léčbu. Jedná se o zácpu z nedostatečné pohyblivosti (motility) tlustého střeva. Mohou zde hrát úlohu i vlivy konstituční, zácpa vzniká již od raného dětství a trpí na ni i další členové rodiny.

Příčinou zácpy mohou být také vlivy místní, kdy bývá nadměrně stažen konečníkový svěrač, nebo může být narušeno uvolňování svalů pánevního dna.

V podstatě rozlišujeme dva druhy zácpy - atonickou s ochablou střevní svalovinou a spastickou, kdy se střevo nachází v křeči. Oba typy zácpy mohou způsobit chronickou otravu organismu a jsou příčinou vzniku dalších zdravotních potíží a onemocnění.

Zácpa atonická je stav střeva, kdy je jeho svalovina ochablá, střevo se pohybuje málo, je na několika místech pytlovitě rozšířené a jakoby prověšené.

Zácpa spastická vzniká spíše nadměrnou střevní dráždivostí nebo u mladých žen často v těhotenství nebo v období po porodu. Příčinou je střevo v křeči, někdy s tendencí ke stažení po celé délce. V některých případech jsou výrazně zúženy úseky střeva, mezi nimiž se mohou nacházet ochablé a pytlovitě rozšířené úseky.

Jaké jsou příznaky zácpy?

Každý z nás to asi někdy zažil. Někteří nemusí mít obtíže žádné, jiní mohou zácpu vnímat podobně jako ve výše napsané básni od Egona Bondyho. Tedy jako nepříjemný pocit přeplnění a nedostatečného vyprázdnění. S tím souvisí i bolesti břicha a někdy i hlavy.

První pomoc

Máte-li zácpu poprvé, můžete si pomoci některým z projímadel. Na našem trhu existuje široká nabídka nejrůznějších projímadel - od projímavých čajů, přes tablety, čípky, kapky.

V lékárnách vám jistě při výběru ochotně poradí. Vždy je však nutné si přečíst přiložený příbalový leták a řídit se doporučeným dávkováním. Ušetříte si tak případné nežádoucí účinky, jako jsou křeče trávicího traktu nebo průjem, které vznikají při předávkování lékem.

U zácpy chronické je s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny. Vzniká těžká zácpa nereagující na žádnou terapii! Proto, trápí-li vás zácpa delší čas, doporučujeme vám navštívit vašeho lékaře.

U lékaře

Lékař se vás nejdříve zeptá na řadu věcí. Určitě ho bude zajímat, jak dlouho vám problémy s vyprazdňováním trvají a jaké máte k zácpě přidružené potíže (zvracení, krev ve stolici, bolesti). Zarazit by vás neměl ani dotaz na vaši rodinu. Mnoho chorob spojených se zažíváním bývá totiž dědičných.

Důležitá bude i vaše odpověď na dotaz týkající se vaší životosprávy, příjmu tekutin a množství pohybové aktivity. Užíváte-li dlouhodobě nějaké léky, nezapomeňte to vašemu lékaři rovněž sdělit. Následně vás lékař řádně vyšetří. Zaměří se zejména na oblast břicha, nemělo by chybět ani vyšetření konečníku.

Dále vám lékař odebere krev na laboratorní vyšetření. Dalším krokem je vyšetření na okultní krvácení, tzv. OK test. Neboť nádory tlustého střeva velmi často skrytě (okultně) krvácejí, jedná se o velmi přínosný a přitom zcela nezatěžující test. Aby si byl lékař jist, že se ve vašem případě nejedná o závažné onemocnění (např. právě nádor tlustého střeva), pošle vás na irigoskopické nebo kolonoskopické vyšetření.

Oč se jedná? Irigoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí nálevu z rentgen-kontrastní látky. Následuje rentgenový snímek na kterém se zjistí každá nerovnost povrchu střeva. Ještě podrobnější je kolonoskopie. Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice vašeho střeva.

Léčba bude záviset na výsledcích provedených vyšetření. Nezjistí-li se postižení některého orgánu jako vyvolávající příčina zácpy, jedná se nejspíše o zácpu habituální nebo zácpu z nedostatečné motility tlustého střeva. V každém případě vám lékař vysvětlí základní principy defekace. Kromě správné životosprávy (viz Co můžete sami), je důležité nikdy nepotlačovat nucení na stolici, i kdyby se dostavilo v průběhu dne v nejméně vhodné situaci.

Trpíte-li často na zácpu, měl by pro vás také platit absolutní zákaz projímadel. Nejde-li to zpočátku bez nich, je třeba volit prostředky nejméně dráždivé: laktulózu, salinická projímadla, projímavé minerálky, popř. klysmata. Místo projímadel vám lékař spíše předepíše lék stimulující pohyblivost tlustého střeva, cisaprid, který patří mezi léky povzbuzující střevní činnost.

Důležitý je také nácvik defekačního reflexu: pacient po probuzení vypije sklenku vody (salinické minerálky). Provede obvyklé ranní úkony každý den ve stejném pořadí a ranní rituál zakončí snídaní. S odstupem 20-30 minut se pokusí o defekaci, bez ohledu na to, zda-li se dostavilo spontánní nucení. Toto je třeba provádět se železnou pravidelností denně po několik týdnů. Většinou se úspěch brzy dostaví.

Co neovlivníte

Zácpa bývá příznakem řady nemocí, jejichž vznik nemůžete ovlivnit. Některé, jako třeba nedostatečná funkce štítné žlázy nebo Hirschprungova choroba, jsou navíc dědičné a to již neovlivníte vůbec.

Co můžete sami

Správnou životosprávou můžete bojovat proti vzniku zácpy. Je třeba si vytvořit určitou pravidelnost v jídle a v režimu dne. Pijte dostatek tekutin (tj. 1,5-2 litry denně). Jezte hodně vlákniny. Její nestravitelné zbytky na sebe váží vodu a bobtnají. Tím zvětšují objem stolice. Objemná stolice přiměřené konzistence je nejlepším podnětem pro správnou práci střev.

V čem je vláknina obsažena? Kromě normální potravy, ve které by mělo být dostatek celozrnných produktů (černý chléb a pečivo, ovesné vločky), ovoce a zeleniny, lze přidat ještě 10-25 g lněného semínka, pšeničných klíčků nebo otrub. To vše ovšem za předpokladu dostatečného přívodu tekutin. Důležitý je také dostatek pohybu, pomoci můžou i masáže břicha.

Máte riziko tohoto onemocnění?

Jestliže ve vašem životě vládne stres, nedostatek pohybu či nezdravá životospráva, pak máte velké riziko vzniku zácpy. Zácpu můžete mít také, trpíte-li na nemoci, při nichž je zácpa přidruženým příznakem.

Časté otázky

Jak často je normální mít stolici?
U každého člověka je to individuální. Nejčastěji se to pohybuje v rozpětí 3x denně až 3x za týden.

Jak je možné, že mne zácpa trápí hlavně na dovolené?
Zácpa je častým problémem v letních měsících, především během dovolené a cestování vůbec. Na její vznik totiž má vliv změna prostředí, jídelníčku, nedostatečný příjem tekutin, pocit nepohody v cizím prostředí a nepravidelné intervaly při vyprazdňování dané cestováním. Všechny tyto faktory narušují přirozené biologické funkce tlustého střeva, což se projeví zpomalením pohybu střev.

Můžu si vzít při potížích s vyprazdňováním projímadlo?
Jedná-li se o jednorázový problém, tak můžete. Na našem trhu existuje široká nabídka nejrůznějších projímadel - od projímavých čajů, přes tablety, čípky, kapky. V lékárnách vám jistě při výběru ochotně poradí. Vždy je však nutné si přečíst přiložený příbalový leták a řídit se doporučeným dávkováním. Ušetříte si tak případné nežádoucí účinky jako jsou křeče trávicího traktu nebo průjem, které vznikají při předávkování lékem.U zácpy chronické je však s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny. Vzniká těžká zácpa nereagující na žádnou terapii! Proto trápí-li Vás zácpa již delší dobu, neotálejte a poraďte se s Vaším lékařem.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám