Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vývoj dětí III. - velcí školáci a puberta (10 - 18 let)

Vývoj dětí III. - velcí školáci a puberta (10 - 18 let)

Pohyb Děti Psychika

Pokud jste dosud měli doma (roztomilou) housenku, v pubertě se váš potomek zakuklí, stáhne se do sebe a nebude s ním rozumná řeč. Když to všechno dobře dopadne, na konci puberty vylétne do světa zdravě sebevědomý motýl. Co se v tomto (pro všechny) náročném období s dětmi/mladými lidmi děje?

Vývoj dětí III. - velcí školáci a puberta (10 - 18 let)

Přechodové období mezi dětstvím a dospělostí, tedy dospívání (puberta) nastává u dívek kolem 10. roku. U chlapců o trošku později – kolem 12. roku věku. V tomto období vaše ratolest vyroste o cca 9 až 12 cm za rok. Prudký tělesný růst přináší velké nároky na potřebu živin. Častý je nedostatek vápníku, hořčíku, selenu, železa, jódu, vitamínů C, A a B2. Doplnit chybějící složky můžeme pestrou stravou a přírodními doplňky stravy.

Velká změna

Pro toto období je příznačné tělesné dospívání. Pro vaše dospívající dítě to představuje významnou změnu a může pro něj znamenat na úrovni subjektivního prožívání zátěž. Změna těla může vést ke ztrátě sebejistoty. V dospívání je normální zaujetí vlastním vzhledem. Velmi často se setkáváme s tím, že dospívající zkoumá své tělo. Zkoumá asymetrie obličeje – vzhled nosu, uší, úst, barvu očí, stav pokožky.  Dívky sledují velikost svých prsou, pozadí a stehen. Chlapci růst svalů a své mužské chlouby. Jistě to znáte také. Dítě tráví spoustu času v koupelně před zrcadlem a zkoumá kolik má pih, kde mu co „přebývá“ a kde chybí, jakou barvu trika nebo šatů si má vzít na sebe, jak zakrýt všechny nedokonalosti. Je to zcela normální a přirozené.

Zcela nejzásadnější a nejviditelnější změnou fyzického stavu dospívajícího jedince je, že dozrávají pohlavní orgány a začíná růst ochlupení. Je to doba, kdy započíná produkce pohlavních hormonů. Z psychické stránky je puberta nejcitlivějším životním obdobím. U dívek dochází nejen k vývoji pohlavních orgánů, ale i k celkovému zaoblování těla do ženských tvarů, růstu prsou a přichází první menstruace. V stydké oblasti a v podpaží začíná růst ochlupení. U chlapců dochází k růstu svalů a k hlasovým změnám – mutaci. Začíná růst ochlupení v oblasti šourku, v podpaží a začínají růst také vousy. Dochází u nich také k poluci a tvorbě spermií. Se zvýrazněním znaků, odlišujících obě pohlaví, dochází i k rozvoji sexuality. Sexualita je nejen zájem o opačné pohlaví, ale i vztah, jaký zaujímáme ke svému tělu, k sobě samému. Zda se máme rádi a jsme či nejsme se svým tělem spokojení.

Miniseriál: Vývoj dětí

Vývoj dětí I. - od narození do školky (0 - 3 roky)
Vývoj dětí II. - od školky do školy (3 - 10 let)
Vývoj dětí III. - velcí školáci a puberta (10 - 18 let)

Nesnesitelný/á?

Dospívající si vytváří svou identitu. Hormonální změny přinášejí i zvýšenou emoční labilitu, úzkosti, pocity ztráty jistoty a problémy se sebepřijetím. Má pocit, že mu dospělí nerozumějí, je vztahovačný, přecitlivělý, výbušný, vzdorný, uzavírá se do sebe a s rodiči mnohdy přestává na přechodnou dobu komunikovat. Mívá pocity méněcennosti, které si kompenzuje začleněním do party vrstevníků. Jeho chování je nepředvídatelné a impulzivní. Přechází nečekaně do útoku a pak se opět stahuje zpět. Zvyšuje se uzavřenost mladého člověka, stává se více introvertním, tedy nemá chuť projevovat city navenek.

Období experimentů

Utváření vlastní identity v rychle se měnícím těle není jednoduchéKlade si otázky: „Kdo jsem? Kam patřím? Jaký je smysl života?“ A snaží se na ně najít odpovědi. Důležité události, pocity a zkušenosti z tohoto období obvykle již nikdy nezapomene a nese si je v mysli a pocitech po celý život. Velmi často se mladí uchylují k experimentování v oblasti sexuální, sociální, v odmítání odpovědnosti a upřednostňování silných prožitků (např. hlučná hudba, rychlá jízda, užívání návykových látek a extrémní prožitky v jakékoli podobě).

Významné jsou projevy přátelství, lásky, empatie, vytváření a udržování vztahu přátelství a partnerství. Do popředí obrazotvornosti vstupují erotické představy, denní snění a bohatá fantazie.

Rodina jako opora

Rodina je pro každého jedince základem jistoty a bezpečí. Čím hlubší a jistější jsou vztahy ve vaší rodině, tím snáze se váš dospívající potomek odpoutává a nachází nové vztahy s vrstevníky a postupně s partnerem a zakládá svou vlastní rodinu. Ze své původní rodiny čerpá podněty a vzory pro výchovu svých dětí, vztahu k partnerovi a vedení. Ve své rodině by ale vždycky měl mít jistotu a pocit pevného zázemí, kam se bude a může rád vracet. Je pak spíše na rodičích, aby hledali čas, kdy mohou být s dítětem a hovořit s ním.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám