Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Víte, jak na alergii?

Víte, jak na alergii?

Imunita Kůže Oči

Máte stále ucpaný nos, k tomu se přidalo kýchání, pálení a svědění očí? Pokud jste si alespoň jednou pomysleli, že tohle je Váš případ, tak můžete trpět alergií. My Vám poradíme jak na ni. Pusťte se do boje – na alergii vyzkoušejte nosní sprej nebo oční kapky Livostin.

Víte, jak na alergii?

Dá se říci, že alergií v ČR trpí téměř každý druhý. U někoho jsou příznaky alergie jen mírné, u jiného zase velmi výrazné. Lidí trpících nějakou formou alergie přibývá. V současnosti se počet odhaduje na 30 - 40%. Například alergická rýma u nás rok co rok potrápí až 1 milion lidí.

Co je alergie?

Slovo alergie pochází z řeckého „allos (en) ergeiá” a znamená „reagovat jinak“. Alergie sama o sobě není nějaká konkrétní nemoc. Je to stav, kdy imunitní systém lidského těla reaguje na běžné podněty (které jsou obvyklou součástí našeho okolí) neúčelně přehnanou obrannou reakcí. Jedná se o poruchu řízení imunitního systému. Imunitní systém alergika nedokáže správně rozpoznat, co organismu škodí a co ne a vyvíjí prudkou obrannou reakci i proti některým látkám běžně neškodným (tzv. alergenům).

Látky, které u citlivého jedince vyvolávají přehnané obranné reakce, spouštějí alergickou reakci. Alergičtí můžete být například na kvetoucí trávy a stromy, pyl, prach, plísně, peří, také se u Vás může projevit alergie na zvířata (většinou na jejich srst), alergie na léky nebo alergie na potraviny.

Alergie je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Při alergické reakci organizmus vyplavuje ve zvýšeném množství histamin, který je pak zodpovědný za alergické projevy. Alergie může mít nejrůznější projevy, může postihnout různé tělní systémy, a může člověka ohrozit i na životě.

Jaké jsou projevy alergie?

Alergie je bouřlivou reakcí na alergeny, ale na venek se může projevovat i velmi nenápadně. Zpočátku můžete mít pocit ucpaného nosu s výtokem nebo bez něj (alergická rýma), pociťovat svědění očí, nebo mít červené oči. Mimo to jsou projevy alergie také dušnost a dechová nedostatečnost (někdy i astmatický záchvat), ekzém, vyrážka. Toto jsou jen některé lokální příznaky alergie. Další příznaky, a ty už jsou většinou dost závažné, mohou postihnout celý organismus a většinou bývají velmi závažné, sem patří i anafylaktický šok.

Je alergie vrozená?

Alergie může být získaná, i vrozená jako tzv. atopie. Atopie je geneticky vrozený předpoklad, ke vzniku alergie. Člověk s atopií neboli atopik nemá žádné alergické příznaky, ale speciálními vyšetřeními lze zjistit zvýšenou dráždivost jeho imunitního systému. Během života atopika se pak kdykoliv může atopie změnit v alergii – tj. objeví se alergické projevy.
Počet atopiků v naší populaci je obrovský, odhaduje se až na 40%, nicméně přesný počet zjistit nelze, protože atopici, jak již bylo řečeno, nemají žádné alergické projevy.

Dá se alergie vyléčit?

Alergie se zcela vyléčit nedá. Je však možné některé příznaky alergie zmírnit. K tomu je však nutná důsledná a včasná léčba, jak u dětí tak dospělých. Pokud se podaří příznaky zčásti odstranit, člověk nepřestává být alergickým, pouze se u něj příznaky alergie navenek neprojevují.

Zpozorovali jste na sobě první příznaky alergie? Vyzbrojte se léčivým přípravkem Livostin.

Při prvních příznacích alergie (pálení a svědění očí, kýchání, ucpaný nos…) je důležitá včasná a efektivní léčba. Hledáte-li vhodný přípravek, který Vás zbaví projevů alergie, vyzkoušejte Livostin - lokální a velmi účinné antihistaminikum.

Livostin oční kapky uleví Vašim očím od pálení, zarudnutí a svědění, Livostin nosní sprej Vám pomůže od rýmy a dalších nepříjemných projevů alergie. Oba léčivé přípravky Livostin jsou částečně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám