Lékárna.cz

Vitamín H (biotin)

Vitamín H neboli biotin patří do skupiny vitagenů, což jsou látky, které našemu tělu slouží jako zdroje energie a stavebního materiálu. Je součástí mnoha živých buněk, odtud tedy i jeho název.

Vitamín H (biotin)
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je biotin

Málo známý "vitamín krásy", neboli vitamín H, biotin či vitamín B7 je životně důležitý vitamín, který má v těle řadu funkcí.  Zasahuje do metabolismu cukrů, tuků i aminokyselin. Je důležitý pro vznik energie v těle. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a normálnímu stavu sliznic, vlasů a pokožky.

Kde biotin najdeme

K nejbohatším a nejčastějším zdrojům, ve kterých biotin přijímáme, patří

 • žloutky,
 • hovězí maso,
 • sója,
 • ořechy,
 • obiloviny,
 • mléko,
 • kvasnice,
 • játra a
 • ledviny

Když je biotinu málo nebo naopak moc

Nedostatek biotinu

Nedostatek biotinu je poměrně vzácný. Biotin se vyskytuje v nízkých koncentracích v rostlinných a živočišných zdrojích.  Kromě toho určitou část biotinu syntetizují i naše střevní bakterie. Navíc naše lidské tělo umí s biotinem hospodařit a nedochází k jeho ztrátám stolicí. Historicky popsaný projev nedostatku biotinu souvisel s nadměrnou konzumací syrových vaječných bílků. Při normální stravě se příznaky nedostatku biotinu objevují jen zřídka. Pokud se objeví, projevují se šupinatěním kůže, vypadáváním vlasů, mravenčením končetin.

Nadbytek biotinu

Předávkování biotinem je také poměrně ojedinělé, jde o ve vodě rozpustný vitamín a jeho nadbytek je vyloučen močí.

Co je deficit biotinidázy

Jde o dědičné onemocnění, které se projevuje nedostatečnou tvorbou enzymu biotinidáza, který je odpovědný za využívání a recyklaci biotinu lidským tělem. Testování na nedostatečnost tohoto enzymu se provádí již v porodnicích a patří do tzv. novorozeneckého screeningu. Jde o velmi vzácné dědičné onemocnění, při kterém je potřeba dodávat biotin. 

Pro koho se biotin hodí

Biotin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normálnímu metabolismu makroživin, k normální psychické činnosti.

Přispívá:

 • k udržení normálního stavu vlasů, pokožky a sliznic,
 • k udržení psychické pohody,
 • ke správnému fungování nervové soustavy  

Biotin pro krásné vlasy i pleť

Užívání biotinu je často spojováno s krásou a kvalitou nehtů, zdravím pleti a růstem vlasů. Pokud se nám často třepí a lámou nehty, trpíme předčasným šedivěním vlasů, jejich nadměrným slábnutím a vypadáváním, je vhodné biotin ve svém příjmu zvýšit. Biotin je tedy častým a právem zařazovaným vitamínem v doplňcích stravy určených na vlasy, kůži a nehty. Biotin si oblíbili i výrobci vlasové kosmetiky. Jeho druhý název, vitamín H vznikl z německého výrazu pro vlasy a pokožku "Haar und Haut". 

Denní doporučená dávka

Denní potřeba biotinu je 150 - 300 mikrogramů. V doplňkové léčbě ve směsi vitaminů je dávka biotinu okolo 50 mikrogramů na den obvykle dostatečná.

Navštivte související produktové kategorie
Biotin Vitamíny a minerály

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.