K čemu je dobrý vitamín B5 (kyselina pantothenová)
Kyselina pantothenová je součástí mnoha enzymů – bílkovin řídících chemické reakce v našem těle. Je součástí tzv. koenzymu A, který se účastní při základní přeměně cukrů, tuků a mnoha dalších látek našeho těla. Jako součást koenzymu A je kyselina pantothenová skutečnou křižovatkou řady chemických pochodů v těle. Účastní se metabolismu všech živin v těle.
K čemu přispívá vitamín B5
Kyselina pantotenová přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, syntéze a metabolismu některých hormonů a vitamínu D, normální mentální činnosti a snížení míry únavy a vyčerpání.
Vitamín B5 v potravinách
Nejbohatšími zdroji kyseliny pantotenové jsou:
- játra,
- mléko,
- vejce a
- kvasnice.
Kolik vitamínu B5 je potřeba
V padesátých letech minulého století byl proveden pokus na dobrovolnících, kterým byla podávána strava zbavená vitamínu B5. Po prvních dvou týdnech pociťovali sledované osoby únavu s potřebou spát i během dne. Ve třetím týdnu byli postiženi zácpou a ztrátou chuti k jídlu. Ve čtvrtém týdnu byli podráždění, nespokojení a zesláblí.
Doporučená denní dávka vitamínu B5
Ke správnému fungování nám postačí 10-20 mg kyseliny pantotenové na den. K léčebným účelům doporučujeme dávku 10 x vyšší, tj. 100 mg na den. Vzhledem k bohatému obsahu v potravě, dochází k jejímu nedostatku jen v ojedinělých případech. Opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na kyselinu pantotenovou a při léčbě streptomycinem používaným u těžších infekcí.
Projevy nadbytku nejsou u člověka známy.
Kdy užívat vitamín B5
- Kyselina pantotenová nám může prospět při únavě a vyčerpání.
- Pokud utrpíme menší zranění, dá se vitamín B5 (panthenol) využít ve formě lokálně nanášených přípravků k urychlení hojení ran a popálenin. Hojně je využíván v produktech péče po opalování.
- Ve formě léčivého přípravky se dexpanthenol používá při podpůrné léčbě zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích.
Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem kyseliny pantothenové, kupte si některý z mnoha nabízených doplňků stravy, lékárník lám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.