Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vitamín B5 (kyselina pantothenová) hojí zevně i uvnitř

Vitamín B5 (kyselina pantothenová) hojí zevně i uvnitř

Psychika Kůže

Vitamín B5 je znám spíše pod názvem kyselina pantothenová. Název kyseliny pantotenové je odvozený od řeckého slova “pantos – tj. všudypřítomný“. Vyskytuje se totiž ve všech tkáních našeho těla a její funkce je nezastupitelná.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová) hojí zevně i uvnitř

K čemu je dobrý vitamín B5 (kyselina pantothenová) 

Kyselina pantothenová je součástí mnoha enzymů – bílkovin řídících chemické reakce v našem těle. Je součástí tzv. koenzymu A, který se účastní při základní přeměně cukrů, tuků a mnoha dalších látek našeho těla. Jako součást koenzymu A je kyselina pantothenová skutečnou křižovatkou řady chemických pochodů v těle. Účastní se metabolismu všech živin v těle.

K čemu přispívá vitamín B5

Kyselina pantotenová přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, syntéze a metabolismu některých hormonů a vitamínu D, normální mentální činnosti a snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitamín B5 v potravinách

Nejbohatšími zdroji kyseliny pantotenové jsou:

  • játra,
  • mléko,
  • vejce a
  • kvasnice.

Kolik vitamínu B5 je potřeba

V padesátých letech minulého století byl proveden pokus na dobrovolnících, kterým byla podávána strava zbavená vitamínu B5. Po prvních dvou týdnech pociťovali sledované osoby únavu s potřebou spát i během dne. Ve třetím týdnu byli postiženi zácpou a ztrátou chuti k jídlu. Ve čtvrtém týdnu byli podráždění, nespokojení a zesláblí.

Doporučená denní dávka vitamínu B5

Ke správnému fungování nám postačí 10-20 mg kyseliny pantotenové na den. K léčebným účelům doporučujeme dávku 10 x vyšší, tj. 100 mg na den. Vzhledem k bohatému obsahu v potravě, dochází k jejímu nedostatku jen v ojedinělých případech. Opatrnosti je třeba při přecitlivělosti na kyselinu pantotenovou a při léčbě streptomycinem používaným u těžších infekcí.

Projevy nadbytku nejsou u člověka známy.

Kdy užívat vitamín B5

  • Kyselina pantotenová nám může prospět při únavě a vyčerpání.
  • Pokud utrpíme menší zranění, dá se vitamín B5 (panthenol) využít ve formě lokálně nanášených přípravků k urychlení hojení ran a popálenin. Hojně je využíván v produktech péče po opalování.
  • Ve formě léčivého přípravky se dexpanthenol používá při podpůrné léčbě zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem kyseliny pantothenové, kupte si některý z mnoha nabízených doplňků stravy, lékárník lám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka