Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?
Sdílet

Vitamín B1 je pro naše tělo nezbytný - dodává nám energii, má vliv na nervový systém, srdce a ledviny. Zdravý člověk ho získává z běžné pestré stravy. Kdy ho ale potřebujeme doplňovat?

Víte co je beri-beri?

Tak se jmenuje choroba, která člověka postihne, pokud bude trpět úplným nedostatkem vitamínu B1 neboli thiaminu. V současnosti se vyskytuje v zemích, kde není samozřejmostí pestrá strava. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri beri znamená totiž v jednom z jazyků používaných v Indii „ovčí chůze”.

Nervy, energie a tak dále

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin a trávicího systému. Dále je důležitý pro přeměnu cukrů, alkoholu a rozvětvených mastných kyselin.

Odkud ho získáme

Klíčem k dostatečnému příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava.

Dostatek thiaminu získáte z

Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny.

Když je ho málo

Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky.

V naší republice avitaminóza v podstatě nehrozí. Nedostatek vitamínu B1 vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání (při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému), při onemocněních nervů, hladovkách, chronické hemodialýze a chudokrevnosti.

Přebytek vitamínu B1

Přebytek a toxické působení by bylo naprostou výjimkou, neboť nadbytečné množství se vylučuje z těla. Nicméně při značném příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Kdo potřebuje vitamínu B1 víc:

Zvýšené nároky na přísun thiaminu mají lidé:

  • ženy užívající hormonální antikoncepci
  • lidé ve stresu, podávající velký fyzický výkon
  • děti
  • kojící a těhotné ženy
  • při nedostatečné výživě
  • nadměrnému požívání alkoholu
  • starší senioři

Jak je to s vitamínem B1

"Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v případě jeho vyššího příjmu jej tělo bez problému vyloučí močí. Organismus si neumí thiamin skladovat a nesprávná skladba jídelníčku (tj. nadměrný příjem cukrů a kávy) nás o thiamin ochuzuje. Nedostatky thiaminu v potrave stojí za zhoršenou pamětí, sníženou koncentrací, rozvojem melancholie až deprese. Thiamin je také potřebný pro správné fungování paměti ve stáří." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

20. květen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Nevíte si rady? Požádejte o doporučení či konzultaci jednoho z našich lékárníků. Jsou právě on-line.

Zahájit konverzaci

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.