Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Přestaňte se trápit s ušním mazem

Přestaňte se trápit s ušním mazem
Sdílet

Tvorba ušního mazu je přirozený proces sloužící k ochraně zvukovodu. Pokud se ušní maz neodstraňuje, může občas dojít k jeho zatvrdnutí a to může vést až ke zhoršení kvality slyšení.

Co je to ušní maz?

Ušní maz neboli cerumen je nažloutlá tekutina v uchu, která má za úkol chránit citlivou kůži vnějšího zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím. V uchu udržuje prostředí, které zabraňuje uchycení a množení patogenů. Ušní maz vzniká smícháním produktů žlázek, které se nachází v kůži, s odumřelými buňkami pokožky, uvolněnými chlupy a nečistotami, které se zanesou do zvukovodu zvenčí.

Ušní maz - problém jen pro někoho

Jsou však jedinci, kterým se tvoří maz nadměrně či mají zahnuté zvukovody a maz se jim dostává z uší ven hůře než ostatním. Mezi rizikovou skupinu patří i starší pacienti a osoby používající naslouchadla.

Nadbytek ušního mazu či dokonce vytvoření zátky, která vzikne například nesprávným čištením uší, mohou způsobovat nedoslýchavost, tlak až bolesti v uchu, závratě, pískání či šelesty v uších.

Nejen nadbytek ušního mazu může vést k potížím. Pokud je ušního mazu příliš málo, může docházet ke svědění a zvýšení rizika poranění jemné pokožky vnějšího zvukovodu. To může vést ke snadnějšímu zanesení infekce a opakovaným zánětům zvukovodu.

Vyčistěte si ucho malíčkem

Dříve si lidé čistili uši pomocí malíčků. Malíček má přesně takovou velikost, jako je vnější část zvukovodu. Při čištění uší si dejte na malíček papírový kapesník nebo ručník a vyčistěte si jím tu část zvukovodu, kam až dosáhnete. 

Jak si správně čistit uši?

V první řadě zapomeňte na oblíbené vatové tyčinky. Jejich používání naopak zvyšuje riziko poranění zvukovodu či bubínku, zastrčení ušního mazu dále do zvukovodu a vzniku mazové zátky.

Tvorba ušního mazu je přirozený proces zajišťující ochranu zvukovodu. Většinou není potřeba ho čistit, protože především díky pohybu drobných chloupků v uchu se ušní maz posouvá k zevnímu ústí zvukovodu, kde pak vypadává. Z vnějšku pak stačí uši (a tím i maz) otřít třeba vlhkým ručníkem nebou papírovým kapesníkem. Někdy je však třeba vyčistit ušní kanálek. Při tom postupujte velmi opatrně.

K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.

Pokud máte pocit, že máte ucho ucpané či se již vyskytnou šelesty, tlaky či bolest v uchu, navštivte lékaře ORL, který ucho šetrně vyčistí.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

8. listopad 2020
Témata článku
Péče o tělo Kůže
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.