Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Trápí vás rýma?

Trápí vás rýma?

Péče o tělo Imunita Léčivé přípravky

Každý z nás už někdy v životě prodělal tzv. obyčejnou „rýmu“ a měl ucpaný nos. Každý moc dobře ví, jaké to je, když se nemůže pořádně nadechnout a v noci klidně spát. Taková rýma je akutní, infekční a většinou je způsobena viry. Patří spolu s kašlem mezi nejčastější onemocnění dětí a dospělých.

Trápí vás rýma?

Velice často je rýma jedním z příznaků běžného nachlazení, odbornou terminologií je též nazývána jako respirační viróza. Toto virové nakažlivé onemocnění dýchacích cest postihuje nejčastěji nos a hltan. Příznaky, kromě rýmy a s ní souvisejících projevů, jsou škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel, bolesti hlavy, únava a může se objevit i zvýšená teplota.

Nachlazení trvá obvykle tři až pět dní, ale zbytkový kašel může přetrvávat až tři týdny. Nachlazení je nejběžnější z lidských nemocí, vyskytující se převážně v chladných měsících. Rýma může být akutní nebo chronická, infekční nebo neinfekční.

Hlavní příznaky rýmy

 • Zvýšená hlenovitá sekrece - nejprve nachlazení provází vodnatá rýma a poté žlutá rýma, pokud je ale hlavním symptomem zelená rýma, jde o bakteriální infekci a je nutné vyhledat lékaře.
 • Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu.
 • Porucha čichu.
 • Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli).
 • Nucení ke kýchání.
 • Slzení.

Celková léčba

Při rýmě se necítíme dobře. Sliznice nosu je překrvená, oteklá, může pálit a smrkání je často bolestivé. Kýcháme, teče nám z nosu, nos je ucpaný, nemůžeme nosem dýchat a v noci spát. Budí vás sucho v ústech (ucpaný nos nás nutí dýchat ústy) a často i kašel, způsobený stékáním rýmy do nosohltanu a hltanu. Při běžném nachlazení se objevuje bolest hlavy, únava, intenzivnější kašel, případně i zvýšená teplota.

Protože rýma je zánět, je možné v rámci celkové léčby podat léky s obsahem paracetamolu, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Jsou vhodné zejména pokud se jedná o běžné nachlazení, kdy jsou přítomny i další příznaky kromě rýmy.

Doporučuje se zároveň i léčba mukolytiky. Velmi osvědčený je např. ambroxol. V rámci celkové léčby je vždy důležitá podpůrná léčba, která zahrnuje klidový režim, zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalaci.

Lokální léčba

Lokální léčba je při léčbě běžné rýmy nejdůležitější. Jak z názvu vyplývá, je to léčba cílená na odstranění či zmírnění lokálních a většinou nejvíce obtěžujících příznaků daného onemocnění. U rýmy jsou těmito příznaky ucpaný nos a výtok z nosu.

Léky, které se používají k léčbě ucpaného nosu při běžné rýmě, se nazývají lokální dekongestanty, podle mechanismu účinku odbornou terminologií též alfa-mimetika. Lokální proto, že se aplikují lokálně – přímo na nosní sliznici. Ta je při rýmě oteklá a tyto léky způsobí její oplasknutí – dekongesci, proto dekongestant.

Tímto mechanismem zprůchodní nosní dutinu a umožní opětovné volné dýchání nosem. Oteklá a rýmou poškozená výstelka (sliznice) nosní dutiny může pálit, smrkání bývá bolestivé, proto je vhodná i současná péče o dutinu nosní.

Zadní rýma - příčiny a léčba

Zadní rýma nebo také zaražená rýma je zánět vedlejších dutin nosních a je pro ni charakteristický neustále ucpaný nos a často ji provází silné bolesti hlavy. Nejčastěji vzniká v důsledku běžné infekce, ale může souviset i s chřipkou nebo s alergií.

Jak se zbavit zadní rýmy? Pro odstranění zaražené rýmy je nutné podávat léky na ředění hlenu, aby bylo možné jej vysmrkat. Hodí se také zvlhčovat vzduch v místnosti a často pomáhá i inhalace vincentky, příjem zvýšeného množství tekutin a výplachy nosní dutiny mořskou vodou. Léčba zadní rýmy u kojenců navíc vyžaduje podložení hlavičky tak, aby byla v mírně zvýšené poloze.

Chronická rýma - příznaky a řešení

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací, nesouvisí s jinými infekcemi a trvá déle než tři měsíce. Příčinou jejího vzniku bývá často alergie, ale také to mohou být hormonální změny v těle,polypy na sliznici nebo je možné si ji přivodit nadměrným užíváním nosních kapek.

Jak léčit chronickou rýmu? V první řadě je nutné odstranit z našeho okolí spouštěče chronické rýmy, tedy často alergeny nebo přestat užívat přípravky, jež ji způsobily. Mnohdy se ale léčba chronické rýmy neobejde bez podávání antibiotik, kortikoidů nebo chirurgického zákroku.

Nejčastější otázky o rýmě

Jak se rychle zbavit rýmy a ucpaného nosu?
Existuje celá řada domácích receptur a babských rad, které vedou k odstranění hlavních příznaků nachlazení. Patří mezi ně například cibule, lépe řečeno sirup z ní (pokrájenou cibuli zasypte cukrem, zavřete do sklenice a nechte odstát, po chvíli se ve sklenici objeví požadovaná šťáva, tedy onen sirup), který působí dezinfekčně na sliznici a také je velmi účinný proti zahlenění.

Jak se zbavit rýmy přes noc?
Říká se, že neléčená rýma trvá týden a ta léčená sedm dní, přesto ale existují postupy, které dokáží léčbu respiračních potíží výrazně urychlit a odstranit příznaky rýmy takřka přes noc:

 • Hodně pít - příjem zvýšeného množství tekutin podpoří očistu organismu od probíhající infekce. Vhodné jsou bylinné čaje nebo čistá voda.
 • Napařovat - mezi osvědčené babské rady patří napařování nohou horkou vodou. Stejně tak můžete napařit celé tělo - naložte se do vany, která by měla mít přes 40 °C a přidejte do ní esenciální oleje. Hodí se zejména eukalyptus nebo tymián.
 • Jídlo je důležité - ačkoli respirační potíže provází obvykle nechuť k jídlu, neměli bychom jí podlehnout a naopak konzumovat potraviny, které podpoří náš imunitní systém. Hodí se citrusové ovoce a také silné vývary, hlavně ten slepičí.
 • Vitamín C je nutnost - podpořte obranyschopnost organismu zvýšenou dávkou vitamínu C.
 • Odpočinek - ačkoli máte jistě hodně práce a trápí vás "jen" rýma, dopřejte si ten luxus a 24 hodin pouze odpočívejte. Věřte, že po této vydatné relaxaci se budete cítit o 100 % lépe.

Jak se zbavit rýmy u dětí?
Rýma u novorozenců, kojenců a batolat může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací, neboť čím je dítě mladší, tím hůře ji snáší. Navíc ji často provází horečka, záněty středouší  a pro nedovyvynutý imunitní systém malého dítěte jde o velkou zátěž. Kromě postupů stejných jako u dospělých, tedy aplikace nosních sprejů, zvýšení příjmu vitamínu C a podávání léků s paracetamolem, je u malých dětí nutné pravidelně odsávat hleny z nosní dutiny.

Proč jsou při léčbě rýmy doporučované éterické oleje?
Éterické oleje (eukalyptol, menthol, kafr) příznivě ovlivňují celkové působení přípravku po aplikaci. Navozují příjemný pocit chladu v nose a pomáhají při hojení poškozené sliznice. Éterické oleje se tradičně používají k usnadnění dýchání při zánětech dýchacích cest.

Nosní sprej nebo kapky?
Aplikace spreje je pohodlnější, protože léčivá látka zůstává tam, kde má, nenateče do hltanu, nevytéká z nosu a není polykána – jde o efektivnější a díky tomu hospodárný způsob aplikace. Při aplikaci spreje pokryje léčivá látka velkou plochu sliznice a pokaždé ve stejné (dostačující) dávce – jde tedy o účinnou a přesnou aplikaci. Další výhodou spreje je, že ho lze aplikovat i ve stoje či vsedě – podání tedy je pohodlné a diskrétní.

Jak se správně aplikuje nosní sprej?
Nosní sprej se aplikuje velice snadno: před užitím spreje se vždy důkladně vysmrkejte, pak sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jedenkrát stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechněte ústy. Postup případně opakujte dle uvedeného dávkování v příbalové informaci přípravku. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám