Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Intimní hygiena: svědění v intimních partiích

Intimní hygiena: svědění v intimních partiích

Péče o tělo Ženy

Problémy v intimní oblasti jsou častým tématem mnoha žen. Vždyť která z nás to ani jednou nezažila? Ať už se jedná o jednorázovou infekci, nebo o neustále se vracející bakteriální či kvasinkovou infekci, svědění a pálení v pochvě i svědivé výtoky. Zkrátka vaginální infekce je otravná, špatně řešitelná a obvykle také vracející se nepříjemnost, se kterou je nutno řádně zatočit. Někdy ovšem kvůli tomu musíte změnit styl života i způsob hygieny. Pojďme si říct jak.

Intimní hygiena: svědění v intimních partiích

Máte pocit, že už jste zkusila opravdu všechno a infekce se pořád vracejí? Vznik bakteriálních i kvasinkových infekcí podporuje řada faktorů včetně stravování, oblékání i duševního rozpoložení. To hlavní je ovšem hygiena. Pozor, při vaginálních zánětech se to s ní nesmí přehánět, i když to třeba svádí, protože si prostě přijdete "nečistá".

Častá hygiena navíc s parfemovanými nebo chemickými mýdly a gely narušuje přirozenou mikroflóru pohlavních orgánů a infekce má skvělé prostředí pro bujení. Proto se myjte stejně často jako obvykle, ale používejte intimní hygienu pro ženy, která obsahuje i látky zastavující růst kvasinek i bakterií.

Kde se kvasinková a bakteriální infekce bere

Společným faktorem těchto dvou neduhů postihujících pohlavní orgány je užívání antibiotik, ta totiž sice zaženou nemoc, ale vyhladí také přirozené prostředí poševní mikroflóry a infekce je na světě. Tedy má ideální prostředí pro to, aby se šířila.

Kvasinková infekce je ve svých projevech u žen horší a nepříjemnější než ta bakteriální. Svěděni v okolí genitálií, bílý nebo nažloutlý hrudkovitý nezapáchající poševní výtok, pálení v pochvě a při močení, někdy i nateklé stydké pysky a bílý povlak v okolí genitálií. To jsou jasné indicie, že máte kvasinkovou infekci nebo též mykózu.

Kvasinky máte v těle přirozeně, pokud ovšem narušíte pH pochvy nebo přirozenou mikroflóru, kvasinky se přemnoží a dostaví se nepříjemné příznaky. Nárůst kvasinek v těle může způsobit stres, oslabená imunita, návštěva veřejného bazénu či vířivky, změny v hormonálních hladinách, užívání antikoncepce, blížící se menstruace, obezita, ale třeba také příliš těsné oblečení, špatné jídlo či špatná nebo nadměrná hygiena. Kvasinková infekce je přenositelná i sexem, muži ovšem nemusí o tom, že jsou nakažení, vůbec vědět, protože projevy infekce u mužů jsou daleko hůře rozeznatelné.

Bakterie oproti kvasinkám nezpůsobují ani svědění ani pálení v oblasti genitálií. Jejich jediným silným projevem je vodnatý, často po rybině páchnoucí výtok. I ten ovšem může život pěkně zkomplikovat. Navíc neléčená bakteriální infekce, která se přehoupne do chronické fáze, může zhoršit podmínky pro otěhotnění. Její závažný průběh v těhotenství může navíc způsobovat samovolné potraty či předčasné porody.

Pokud už vaginální infekci máte, je někdy dobré spojit hned několik pomocníků, abyste se jí zbavili co nejdříve. Vedle mýdel a gelů na intimní hygienu tak můžete sáhnout i po vaginálním krému nebo tabletách.

Jak na vaginální infekce

Někdy je to s vaginálními infekcemi běh na dlouhou trať. Pokud se neustále vrací i přes četné návštěvy doktorů a užívání léků, je problém asi někde jinde. Kvasinkovou infekcí bývá často zasažen celý organismus, a proto je dobré ho vyčistit a neposkytovat infekci vhodné prostředí pro šíření. Bakteriální infekci lze předejít především stabilizování poševního pH a udržováním správné mikroflóry v pochvě a jejím okolí.

V obou případech infekcí je také důležitá hygiena. Není důvod mýt se častěji, nebo používat předražené ochranné prostředky a krémy. Hlavní je najít vhodné antibakteriální mýdlo nebo gel na intimní hygienu, které nebudou dráždit nemocné partie a naopak zabrání šíření infekce a pomohou s léčbou.

Pokud jste často na cestách, či se nacházíte v prostředí, kde by mohla infekce snadno propuknout a hygienické zázemí není ideální, vezměte si s sebou ubrousky na intimní hygienu, vaginální krém a vaginální gel. Při posíleném účinku více pomocníků najednou zaženete infekci i v přírodě nebo na dovolené.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám