Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Suchý kašel u dětí

Suchý kašel u dětí

Suchý, dráždivý a neutišitelný kašel dokáže pořádně vyčerpat dospělého, natož malé dítě. Nejhorší bývá v noci, nedá spát nám ani našim ratolestem. Proč kašleme a jak pomoci našim nejmenším se kašle zbavit?

Suchý kašel u dětí

Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle

Podle délky můžeme rozlišovat kašel akutní trvající nanejvýš 2 týdny, subakutní (do 4 týdnů) a chronický. Akutně řešíme kašel suchý, dráždivý a vlhký. Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Kašel namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně v suchém a teplém prostředí a v noci. K léčbě se používají léky, které kašel tlumí – antitusika.

Vlhký kašel většinou nastupuje po suchém kašli, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu a usnadňují tak jeho vyklašlávání.

Uvedné přípravky se řadí mezi léky, ať už na předpis nebo volně prodejné, které mohou užívat děti nejčastěji od 2 nebo 3 let (dle příbalové informace). Vedle nich existuje zajímavá skupina přípravků, které působí čistě mechanicky, bez farmakologické aktivity. Příkladem může být sirup s obsahem glycerolu, který na sliznici vytvoří zklidňující a zvlhčující ochranný film. Takové přípravky nespadají do kategorie léků, ale řadí se mezi zdravotnické prostředky a WHO je doporučuje i pro ty nejmenší děti a kojence od 6 měsíců věku.

Jaké jsou příčiny kašlání?

Nejčastější příčiny kašle u malých dětí jsou:

  • infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku
  • vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či jiných chemikálií
  • alergie a astma bronchiale, kdy se objevuje chronický suchý kašel, který dítě trápí převážně v noci a je obtížně utišitelný
  • nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.

Babské rady aneb jak ulevit od kašle přírodními prostředky 

V místnosti, kde malý pacient leží, často a krátce větrejte a zvlhčujte vzduch. Pozor na průvan, který není žádoucí. Do zvlhčovače můžeme kápnout i pár kapiček éterického oleje. Vhodné jsou např. levandulový nebo eukalyptový olej, které pokoj provoní, vyčistí, usnadní dýchání a působí i proti virům a bakteriím.

Někdy pomůže i podložení hlavy polštářem u větších dětí nebo hlavové části postýlky u těch nejmenších. Důležité je, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez. Léta známý Priessnitzův zábal uleví nejen od kašle. K utišení a zmírnění kašle přispěje i cibulový sirup, sirup z břečťanu, mateřídoušky, jitrocele či kombinace dalších bylin. Velmi důležité je čistit nos a udržovat ho průchodný.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

U kašle, který se nelepší déle než 3 dny, pokud se objeví horečka, bolesti v krku, zvracení a u kojenců a batolat je důležité léčbu vždy konzultovat s pediatrem.

Přečtěte si víc - Ordinace.cz

Malý kašel je prospěšný, na silný dobře vyberte lék

 

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám