Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Schizandra. Odhalte tajemství čínské byliny

Schizandra. Odhalte tajemství čínské byliny

Imunita Zdraví z přírody Superpotraviny

Možná vám to zní jako název nějaké nemoci, ale ve skutečnosti je schizandra čínská málo známá rostlina, která se pne po všem možném. Možná jste už slyšeli její české jméno - klanopraška. Už jste doma?

Schizandra. Odhalte tajemství čínské byliny

Schizandra, klanopraška, léčivá liána. Pod tím vším se ukrývá jedna jediná rostlina. U nás ji ještě moc neznáme (i když tady také roste), ale v čínském léčitelství patří mezi 50 základních nejdůležitějších bylin. Pojďme se podívat, odkud k nám schizandra vlastně přišla. 

Původem ze severní Číny, ale už se stihla rozšířit do všech koutů světa. Vypadá jako dlouhá dřevitá liána, která se pne po všem, co jí přijde pod list. Dorůstá až 15 metrů! Má velmi hezké, různobarevné květy s příjemnou vůní. Zajímavější jsou ale její červené plody (připomínají jeřabiny nebo brusinky). Říká se, že tyto plody mají všech 5 chutí, které odpovídají lidským orgánům. Sladká představuje slezinu, hořká srdce, slaná ledvinu, pikantní plíce a kyselá játra. Po usušení mají plody klanoprašky čínské hořkou chuť. Právě sušené plody se následně využívají v léčitelství. Nebo se z nich vyrábí víno. 

Schizandra, přítel imunity 

Schizandru využívá čínská medicína hlavně pro podporu organismu v nemocech, což moderní věda interpretuje zejména díky jejímu antioxidačnímu účinku.

Klanopraška se řadí mezi tzv. adapatogeny, což je pojem alternativní medicíny a označuje produkt, který zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je např. zranění, úzkost, tělesná únava. Zlepšuje také schopnost odolávat ve změněných podmínkách (adaptovat se se na ně, přizpůsobit se jim).

Ale pozor - doplňkům stravy s klanopraškou čínskou by se měly vyhýbat těhotné ženy a kojící maminky. 

Jak pěstovat klanoprašku 

Jak jsme již řekli, schizandra čínská je liána a dorůstá se až do výšky 15 metrů. Potřebuje se hlavně po něčem pnout. Ideální je například pergola, kterou schizandra krásně poroste a vytvoří v ní příjemný stín. Je mrazuvzdorná, takže se nemusíte bát, že by nepřežila zimu. Jelikož koření mělce, vysazujte ji na místo, kde bude mít i přes léto dostatek vláhy. Zároveň ale potřebuje dostatek sluníčka. Proto doporučujeme nastýlku z mulčovací kůry nebo posekané trávy, která kořeny ochrání před seschnutím.  

Platí, že čím starší rostlina je, tím více plodí. Zpočátku roste velmi pomalu, ale vytrvejte. Po pár letech si užijete jejích červených plodů dosyta. 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka