Na jaře se občanské sdružení DebRA ČR stalo oficiálním neziskovým partnerem 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A brzy poté se zrodila myšlenka nabídnout v rámci dlouholeté spolupráce naše dobrovolnické síly. Festival je za námi a proto Vám přinášíme reportáž ze zákulisí.

Celkem se do této báječné dobrovolnické akce zapojilo osm zaměstnankyň společnosti Pears Health Cyber z různých divizí. Tuto dámskou společnost "narušil" majitel firmy se svými dvěma syny. DebRA připravila pestrý program a po celou dobu festivalu provozovala Ostnatou kavárnu, kde kafe opravdu bodlo.

A jak našich pět dobrovolnických dní probíhalo?

Z Prahy jsme se vydaly ve čtvrtek 27. června dvěma auty. První auto bylo obsazeno třemi blondýnami, druhé auto třemi brunetami. Večer jsme se sešly s dalšími dvěma kolegyněmi a prohlédly si Ostnatou kavárnu vybudovanou ve stanu. Zatím jen matně tušíme, že během následujících dnů rozdáme mnoho úsměvů, odrovnáme si nohy, seznámíme se se zajímavými lidmi, vyděláme spoustu peněz na dobrou věc a uvaříme stovky káv.

V pátek si rozdělíme směny na dopolední a odpolední. První směnu vyfasují Radka, Daniela, Markéta a Martina, odpoledne je vystřídají Katka, Lucka, Nikola a Monika. K prodeji nabízíme jak výbornou kávu, čaj nebo nealko nápoje, tak propagační předměty DebRA ČR. Výtěžek z naší snahy putuje samozřejmě na podporu občanského sdružení, které se stará o pacienty s nemocí motýlích křídel. Kavárnu otevíráme denně po deváté hodině a zavíráme po devatenácté.

Sobotní den, ač slavnostní, začínáme okořeněný zklamáním z nedostupnosti vstupenek na legendární Lucii. Odpolední čas je ve znamení velkých příprav. V 16. hodin propukne slavnostní otevření kavárny za doprovodu vzácných hostů: patronky DebRA ČR Jitky Čvančarové, Leoše Hegera, Hany Maciuchové, Dana Bárty, Ondřeje Brzobohatého a Tomáše Sedláčka. Hosté přestřihnou každý "svůj" ostnaný drát. Nálada je velmi příjemná, hosté nám pomáhají vařit kávu a prodávat předměty a všichni jsou báječní.

V neděli všude korzují davy, do kavárny zavítá velké množství návštěvníků. Jsme sehrané týmy, kde každý má svoji roli. Máme své štamgasty, prodáme spoustu předmětů, kasy máme plné. Volný čas trávíme dle chuti a možností. Chodíme na filmy, na pivo, na procházky a podél kolonád, případně odpočíváme. Každá z nás nasává báječnou atmosféru, jíž je festival vyhlášený.

Pondělí nám přináší dosud nejkrásnější počasí, svítí sluníčko a ve stanu začíná být horko. Davy s pracovním dnem trochu prořídnou, i tak ale potkáváme spoustu slavných. V neděli odjedou Radka s Markétou, aby je v pondělí vystřídaly Martiny kamarádky Iva, Zuzka a Žaneta. Večer si soukromě zpestříme koncertem Vojty Dyka s B-Side Bandem. Akce se odehrává v Letním kině, vystoupí na něm spousta hostů, závěr se odehraje v plavkách ... zkrátka báječný zážitek.

Po trošku klidnějším pondělí přichází náš poslední a zároveň nejnáročnější den. Autorka těchto řádků má po dní stráveném u kasy pocit, že neví, kolik je 1 + 1. Některé z nás tráví celý den v kavárně, jiné pomáhají při doprovodných akcích DebRY.

V průběhu celého úterý se nejen po promenádě koulí ostnatá koule, která představuje bolestivý svět pacientů s nemocí motýlých křídel. Vladimír Finsterle jménem Lékárny.cz vyhlásí sázku o počet ukoulených metrů. Za doprovodu Anity z DebRY oblečené pouze od obvazů koule urazí 9600 metrů. Oproti původní sázce Lékárna.cz navyšuje příspěvek DebŘE na 15 000 Kč. Odpoledne probíhá krásná tanečně-akrobatická performance ve spolupráci s Liběnou Rochovou.

Po náročném dni se všichni přesouváme do Poštovního dvora. Martina, Iva, Zuzka a Žaneta pomáhají u vstupu, aby za krásný hudební večírek vybraly za dobrovolné vstupné více než 70 000 Kč. Nikča, Monča a Katka vyráží po koncertě domů, do Prahy. Dája s Luckou prožijí neskutečně emotivní zážitek v páté řadě. Ač je bolí nohy, skvěle zvolené písně je roztančí a na únavu zapomínají. V průběhu dvou a půl hodiny v rychlém sledu zahrají a zazpívají pohodový Michal Hrůza s kapelou, dojemná Lenka Dusilová, opuštěný zpěvák Děda Mládek Illegal Bandu, talentovaný Ondřej Ruml, zasněný Ondřej Brzobohatý, operní Matěj Ruppert, tajemný Dan Bárta a večer ukončí Eddie Stoilow. Úžasným programem provede Filip Rajmont za asistence patronky Jitky. Připraví velmi emotivní moment, když posluchače požádá o odeslání DMS pro DebRU. Nejvíce slz vyvolá pacientka Olinka Joklová, když a capella vystřihne píseň od Radůzy. Tento neskutečně krásný večer vymaže z paměti všechny náročné chvíle.

Ve středu dopoledne se loučíme s celou DebROU: Alicí, Magdou, Anitou, Gábinou a Ladou. Před polednem definitivně opouštíme Karlovy Vary opět dvěma naloženými auty. Odpoledne dosahujeme svých domovů unavené, ale šťastné, že jsme zvolily zcela netradiční podobu dovolené. Jsme hrdé, že jsme u takové akce mohly osobně být!

Fotogalerii najdete na naší facebookové stránce.

Související články:


Jitka Čvančarová chystá dobročinný projekt „12 plus 12“ pro o.s. DebRA ČR
Nemoc motýlích křídel v ulicích hlavního města Prahy
Druhý ročník projektu 12 plus 12 občanského sdružení DebRA ČR
Benefiční turnaj občanského sdružení DebRA
Žihadlo 2011 za nejlepší tištěnou reklamu putuje do o.s. DebRA ČR
Charitativní skóre Lékárna.cz: Celkem 925 tisíc pro pacienty DebRA ČR
Motýlí křídla na chrudimském náměstí podruhé
Poděkování za Vaše příspěvky pro DebRA ČR
Kávu, která bodne, budou připravovat zaměstnanci nejen Lékárny.cz