Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Propolis a jeho využití

Propolis a jeho využití

Zdraví z přírody Kosmetika Kůže

Slovo propolis pochází z řeckých slov pro (před) a polis (město). Včely jím chrání své město, tedy svůj úl, před vstupem nezvaných návštěvníků, ale i před viry a bakteriemi. A když si ho od nich půjčíme, můžeme využít jeho výjimečné vlastnosti pro své zdraví.

Propolis a jeho využití

Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Včely sbírají pryskyřici na stromech a přidávají do ní výměšky svých žláz. Do úlu nosí propolis v rouskách zadních nohou, podobně jako pyl.

Včely používají propolis ve dvou formách. Řídkým natírají stěny a jiné části úlu. Ten zde působí dezinfekčně, proti plísním, virům a bakteriím. Hustý propolis používají pro izolaci úlu - i proto se mu někdy říká včelí tmel. Propolis obsahuje stovky rozličných látek. Pokaždé v jiném zastoupení. Je to směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Obsahuje také vitamíny skupiny B, minerály, stopové prvky, třísloviny a flavonoidy.

Proč propolis používat?

Propolis působí proti bakteriím, virům, kvasinkám a plísním. Tlumí citlivost na bolest, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a podporuje imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují i na silné antioxidační působení, působí proti volným radikálům. Zajímavé je, že na propolis nevzniká rezistence jako na antibiotika. Propolis je v běžném dávkování prakticky netoxický, nemá nežádoucí účinky. Je dobré ho kombinovat s antibiotiky. Zvyšuje jejich účinek a snižuje případné nežádoucí účinky.

Alergie na propolis

Jako u všech včelích produktů, tak i na propolis mohou být citlivější alergičtí jedinci. Proto je důležité před prvním použitím propolisu provést zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži. Vetřeme tinkturu smotkem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky do 24 hodin, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné. Při vnitřním použití začínáme minimální dávkou a sledujeme reakci organismu. Pokud je vše v pořádku, můžeme propolis užívat. Pokud se objeví jakákoliv nežádoucí reakce, není užívání propolisu vhodné.

Všelék?

Surový propolis tvoří tmavé hnědé vločky, často se využívá ve formě tinkturySurový propolis lze využít při bolesti zubů nebo na bradavice. Kousek se nalepí na problematické místo. Dále se využívá propolis ve formě masti, kapek nebo tinktury a jako součást zubních past, mýdel, ústních sprejů atd.

Možnosti využití propolisu jsou obrovské. Je vhodný pro vnitřní i vnější použití.

Při vnějším použití stačí postižené místo natřít mastí či tinkturou či opláchnout. Propolis lze využít při problémech s akné, afty, kuřími oky, bradavicemi nebo opary.

Je vhodný i k ošetřování bércových vředů, proleženin, hemeroidů, různých druhů poranění, kožních plísní, křečových žil, opařenin, rozpraskaných pat, jizev atd.

Při vnitřním použití můžeme kapky nebo tinkturu nakapat do trochy vody, mléka, medu nebo na kostku cukru. Dávkování se liší podle typu onemocnění. V případě závažnějších onemocnění je vhodné použití propolis konzultovat s ošetřujícím lékařem.

3 týdny užívání

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace zařadit na týden přestávku. Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám