Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Pokožka a vrásky

Pokožka a vrásky

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Kůže je nevětším orgánem lidského těla a odděluje vnitřní prostředí lidského těla od vnějšího.

Pokožka a vrásky

Kůži můžeme rozdělit na tři základní části: pokožku (zevní část složená z řady buněčných vrstev), škáru (nachází se ihned pod pokožkou) a podkožní vaziva (je proloženo tukovými lalůčky, které se s přibývajícím věkem vytrácí).

Barvu pokožky ovlivňují a určují barviva:

  • hemoglobin - vytváří narůžovělou složku
  • melanin - má červenohnědou až černou barvu
  • karoten - oranžové barvivo

Kůže představuje ochrannou bariéru mezi vnitřním a vnějším prostředím. Chrání tělo proti mikroorganismům, škodlivým látkám a UV zářením. Z dalších funkcí lze jmenovat termoregulaci, ukládání tuku, vylučování (pomocí potních a mazových žláz zbavuje tělo škodlivých chemických látek).

Vznik vrásek

S přibývajícím věkem se kůže mění, zpomaluje se proces tvorby buněk a kůže ztrácí přirozenou pružnost. Když není kůži dopřána dostatečná hydratace, tak vysychá a dochází k jejímu zvrásnění. Rozlišujeme tři typy vrásek:

  • velmi jemné vrásky - objevují se kolem třicátého roku věku, způsobuje je zhoršená vlastnost elastických vláken
  • vryté vrásky - objevují se především kolem očí a na krku
  • rýhovité hluboké vrásky - vznik zapříčiňují mimické svaly obličeje

Prevence a zmírnění vrásek

Především je třeba si uvědomit důležitost prevence. Na vznik vrásek má velký vliv životní styl. Podstatný je i způsob stravování, dostatečný příjem tekutin i vitamínů a minerálů. Nelze podceňovat ani péče o pleť a používání kvalitních a vhodně zvolených přípravků. Pro pokožku je škodlivé sluneční UV záření, a to jak přírodní, tak ze solárií, které je pro vznik vrásek ještě horší. V létě proto tělo dlouhodobě nevystavujte slunci a vždy používejte ochranné krémy.

Při prevenci či zmírnění již vzniklých vrásek Vám velmi dobře poslouží antioxidanty ve formě doplňků stravy. Především ty, které obsahují selen, zinek a vitamíny A, E a C. Na pleť dobře působí i pupalka dvouletá a brutnák lékařský.

Pokud Vás již vrásky trápí a nechcete využít služeb plastické chirurgie, můžete zvolit některý z vhodných krémů. Nejkvalitnější z nich obsahují antioxidanty, rostlinné oleje, koenzym Q10 a kyselin hyaluronovou.

Nejčastější onemocnění kůže

Vrásky jsou spíše estetickou záležitostí. Existuje však řada závažnějších kožních problémů, které je třeba léčit. Na ekzémy, bradavice či akné existuje již velké množství přípravků k zevnímu i vnitřnímu užití. Jsou to různé krémy, gely či masti a doplňky stravy, které pomáhají zlepšení stavu pokožky a předcházejí znovuobjevení problému.

K nejznámějším projevům problému s kůží patří:

  • ekzémy - zarudlou a intenzivně svědící ekzematickou vyrážku na kůži zklidňují místně aplikované krémy, vnitřně užívané potravinové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny a vitamín E mohou urychlovat hojení a hrát důležitou roli v prevenci tohoto nepříjemného kožního onemocnění
  • bradavice - výrůstky tvořeny okrsky kůže, která rychle vyrostla a zatvrdla v důsledku infekce Vám pomohou odstranit a dalšímu vzniku předcházet speciální přípravky určené k léčbě a prevenci bradavic
  • akné - v boji se zarudlými pupínky a puchýřky Vám pomohou doplňky stravy obsahující vitamíny B6, C, E, selem a zinek, nezapomínejte také na pravidelné ošetřování pleti k tomu určenou kosmetikou
  • lupénka - chronické onemocnění kůže charakterizované vyvýšenými plochami s bělavými šupinkami, prevence ani léčba nejsou dosud známé, ale vhodné potravní doplňky a speciální kosmetické přípravky ji pomohou zvládat.

Vždy je lepší kožním problémům předcházet, než následně aplikovat léčbu na již vzniklý problém. Určitou nápovědou Vám může být zjištění zdravotního stavu rodinných příslušníků, dědičnost zde hraje nezanedbatelnou roli. Pokud se Vás problém stává chronickým, vyhněte se zkoušení různých preparátů, pátrejte po příčině a tu odstraňte.

Jak pečovat o pokožku?

V péči o zdravou pokožku je alfou a omegou především hydratace. Jen hydratovaná pokožka není vysušená a napnutá, ale naopak pevná a pružná.

Jen dobře hydratovaná pokožka vypadá zdravě, mladě a lépe odolává vlivům, které na ni působí. S hydratací je vždy nutné začít dříve, než na své kůži objevíte známky vysušení a ztráty pevnosti. Péče o pleť by neměla být otázkou půl hodinky jednou za týden. Daleko prospěšnější je věnovat jí alespoň chvíli každý den.

Pro ranní sprchu zvolte sprchový gel se svěží vůní, který Vás povzbudí, například Radox nebo Nivea. Nezapomeňte použít hydratační tělové mléko a denní pleťový krém. V průběhu dne nezapomínejte na své ruce a dopřejte jim výživu a hydrataci po každém mytí.

Pro večerní koupel jsou vhodné zklidňující a relaxační sprchové gely a přísady do koupele Radox, nebo s obsahem hydratačního krému Dove. Opět je vhodné ošetření vyživujícím tělovým krémem. Zvláštní péči věnujte pleti obličeje, která je celý den vystavena okolnímu prostředí. Vhodnými prostředky jsou čistící emulze a odličovací mléka od Vichy nebo Biodermy či Eucerinu. Následné ošetření nočním krémem by mělo být samozřejmostí.

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám