Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Plíseň na nohou - problém, který dokáže potrápit

Plíseň na nohou - problém, který dokáže potrápit

Bolest Kosmetika Kůže

Ať už si plíseň nohou přineseme z bazénu, kde chodíme bosi, nebo je na vině teplá zimní obuv, kterou nesundáme celý den, musíme se jí rychle zbavit. To ale není zrovna jednoduché. Jak si s plísní na nohou poradit? Pomohou antimykotika z lékárny i babské rady.

Plíseň na nohou - problém, který dokáže potrápit

Plíseň nohou můžete chytit raz dva. Někomu se vyhýbá celý život, někomu zase stačí, aby se prošel bosý v bazénu a problém je na světě. Hrozbou může být třeba i nákup obuvi - stačí si vyzkoušet botu, kterou si předtím zkoušel člověk s plísňovým onemocněním. Pokud víte, že jste k plísni nohou náchylní, buďte ostražití.

Boty zkoušejte jedině v ponožkách, do bazénů a veřejných sprch choďte v botách, ani si nepůjčujte sportovní obuv. Noste vzdušnou obuv. V uzavřených botách mějte bavlněné ponožky a v zimě se snažte přezouvat, ať netrávíte celý den v zateplených botách.

Jak poznáte, že máte plíseň nohou

Začínající plíseň ve většině případů zpozorujete mezi prsty - kůže je zarudlá, svědí a pálí. Napadá také nehty a může se rozšířit i na chodidla. Čím dříve plíseň nohou začnete léčit, tím lépe. Jedná se totiž nejen o zdravotní problém, ale i o problém společenský. Plíseň na nehtech rozhodně nevypadá dobře v otevřených lodičkách nebo sandálech. Snažíme se ji proto skrývat, čímž plísni jenom nahráváme.

Plíseň nohou je mykotické onemocnění, a tak je nutné vybírat takové přípravky, které likvidují houby, tzv. antimykotika. Nejčastěji je koupíte ve formě krému nebo masti, účinné jsou také roztoky a gely. Přinášejí úlevu od svědění a pálení, ale nemusejí působit dlouhodobě. Pokud se plíseň nohou stále vrací, navštivte dermatologa, který určí další léčbu.

Domácí léčení plísní na nohou

Zaznamenali jste svědění nohou, kůži mezi prsty máte zhrublou a odlupují se z ní bílé šupinky? Pak vás pravděpodobně navštívila plíseň. První pomoc můžete najít doma - připravte si například koupel nohou z octa, nehty klidně potírejte i samotným octem. Na plíseň nehtů pomáhá také potírání česnekem.

Další babské rady:

  • Připravte si odvar z přesličky - celou přesličku povařte ve slunečnicovém oleji, a potom nohy potírejte.
  • Koupel nohou v zeleném čaji.
  • Nohy zasypte jedlou sodou, která nohy vysuší.
  • Koupel nohou v odvaru z levandule a šalvěje.

Trápí vás plíseň nohou? Buďte ohleduplní ke svému okolí - na veřejných místech (bazény, sauny) noste boty, ani doma nechoďte na boso a používejte pouze svůj ručník, nepůjčujte ho. Plíseň se velmi snadno šíří, a tak ji může chytit i další člen vaší rodiny. Přejeme vám, abyste svůj boj s plísní nohou rychle vyhráli! 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám