Lékárna.cz

Pilíře tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je známá již 5000 let. Čerpá z učení jinu a jangu a také z učení o pěti prvcích. Vnímá člověka jako součást přírody, která působí na jeho zdraví. Zásadní je udržet energie jin a jang v rovnováze. Jaké jsou zkušenosti s tradiční čínskou medicínou?

Pilíře tradiční čínské medicíny
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

TČM neboli tradiční čínská medicína vychází z teorie dvou energií jin a jang. Společně vytvářejí nedělitelný celek. Jsou to protiklady, ale společně fungují naprosto harmonicky. Jang je vnímán jako mužská aktivní a veselá energie, jin zase jako ženská energie, která značí stabilitu a jednotu. Nemohou existovat jeden bez druhého, nic není čistě jin nebo jang.

Učení o pěti prvcích popisuje vztahy mezi pro lidské tělo nepostradatelnými elementy dřevem, ohněm, zemí, kovem a vodou. V těle tyto prvky zastupují orgány. Například játra a žlučník symbolizuje dřevo, srdce a tenké střevo oheň, slezina a žaludek země, plíce a tlusté střevo kov a ledviny nebo močový měchýř voda. Všechny prvky spolu musejí fungovat v dokonalé harmonii, v opačném případě nás souží kdejaké neduhy a nemoci.

Tradiční čínská medicína vnímá zdraví jako vnitřní rovnováhu v těle a zároveň i rovnováhu těla a prostředí, ve kterém žije.

Tradiční čínská medicína vs. západní medicína

TČM není v Asii nic neobvyklého a v posledních letech se těší oblibě i v USA a západní Evropě. V současném pojetí západní medicíny je ale pro nás TČM stále něco trochu neznámého, nepochopitelného. Používá mnohé postupy, které neznáme. Důkazem například je, že lékař TČM nedělí své pacienty podle toho, co je bolí, jako je tomu v naší západní medicíně, ale vždy léčí člověka jako celek. Tvrdá kritika mnoha lékařů na popularitě TČM zrovna nepřidává. Dobrou zprávou ale je, že lékaři se tradiční čínské medicíně pomalu ale jistě začínají otevírat.

Mezi nejpoužívanější metodiky tradiční čínské medicíny patří masáže, akupunktura, akupresura a moxování (prohřívání). Velmi důležité je užívání léčivých bylinek, dodržování stanovené diety a cvičení. Jak se stravovat podle TČM si přečtěte v našem dalším článku.

Každý, kdo podstoupil léčení tradiční čínskou medicínou, může mít trochu jiné zkušenosti. Jestli bude léčba úspěšná, je ovlivněné mnoha faktory. Zejména výběrem lékaře a vaše celkové zapojení do terapie

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.