Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Péče o vodu v bazénu: 6 nejčastějších chyb

Péče o vodu v bazénu: 6 nejčastějších chyb

Pohyb Opalování

Zdraví vody ve vašem bazénu souvisí s vaším zdravím víc, než si možná myslíte. Poučte se z chyb ostatních, ať vám letní koupání na zahradě přináší jen radost. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při péči o zahradní bazén a vodu v něm.

Péče o vodu v bazénu: 6 nejčastějších chyb

1. Nehlídají si pH vody

Jestliže je pH mimo optimální rozmezí 7,0-7,4, je nutné jej upravit. Proč je to tak důležité? Příliš vysoké pH vody snižuje účinnost dezinfekce a voda pak může nepříjemně zapáchat chlórem. Naopak příliš nízké pH roste kyselost vody, což můžeme pocítit doslova na vlastní kůži. Voda dráždí oči a pokožku, blednou v ní barvy (třeba vašich oblíbených plavek), korodují kovy a poškozuje se beton.

2. Chemii nedávkují správně

Můžeme se setkat se dvěma extrémy – buďto se lidé bazénové chemie bojí, a proto omezují dávkování, přitom ale daleko větším rizikem než samotná chemie jsou bakterie, viry a řasy, které se ve vodě mohou rozmnožit a způsobit uživatelům zdravotní komplikace. Nebo naopak dávkují chemie příliš, bez ohledu na doporučení výrobce, potom se diví, že voda je nadměrně cítit po chloru, mají červené oči a blednou jim plavky.

3. Podceňují jarní údržbu

Po zimní přestávce je nutné bazén perfektně vyčistit, a to hlavně mechanicky, nebo s použitím gelových čističů, vyměnit písek ve filtraci a aplikovat startovací šokovou dezinfekci.

4. Používají nekvalitní vodu

Napouštění vody do bazénů není vůbec levnou záležitostí, a tak si mnozí lidé ve snaze ušetřit napustí bazén vodou z nekvalitního zdroje. Nejčastěji je to voda z vrtů nebo studen s vysokým obsahem rozpuštěných minerálů a kovů, které se potom negativně projeví usazováním vodního kamene nebo ještě hůře nežádoucím zabarvením vody do hněda. Když už nemáme na výběr a není k dispozici lepší zdroj vody, je nutné vodu ošetřit přípravkem na stabilizaci tvrdosti vody.

5. Nevyměňují vodu v bazénu

Vodu v bazénu je třeba čas od času obměnit – část vody odpustit a dopustit vodou novou. Všechny organické látky, které do bazénu vneseme v podobě potu, krémů a dalších nečistot totiž reagují s aktivním chlorem v bazénu a vzniká tzv. vázaný chlor. Ten již není pro dezinfekci účinný a naopak je zdrojem chlorového zápachu. V tom pomůže nejen pravidelná obměna vody, ale také šoková chlorace, která paradoxně hladinu vázaného chloru dokáže snížit.

6. Podceňují zazimování bazénu

Nastartovat bazén po zimní přestávce je daleko jednodušší, jestliže bazén dobře zazimujeme. Mimo jiné nesmíme zapomenout na zazimovací přípravek, který sice nezajistí nezamrznutí vody v bazénu, ale zajistí to, aby se během zimy ve vodě nerozmnožily řasy a neusazoval se vodní kámen.

Když si nevíte se svým bazénem rady

Odborníci z české firmy PROXIM vám rádi odpoví na jakoukoliv otázku týkající se vody ve vašem bazénu. Zkuste jejich horkou linku. S kvalitní českou bazénovou chemií vyrobenou speciálně pro zdejší podmínky je starost o bazén hračka. Podívejte se na produktovou řadu ProBazen.

Užijte si léto bez spálenin! Pečlivě jsme roztřídili naši nabídku více než 300 opalovacích přípravků podle jejich nejlepších vlastností, takže ve 3 jednoduchých krocích snadno najdete ty, které jsou pro vás ideální. Pomůže vám naše >> DERMOKALKULAČKA <<
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám