Lékárna.cz

Nedejte klíšťatům šanci

Nedejte klíšťatům šanci
Sdílet

Jarní počasí konečně přeje výletům do přírody i práci na zahrádce. Ať již dáte přednost zábavě nebo povinnostem, narazíte na společného nepřítele. Klíšťata. Nejen my, ale i tento nepříjemný hmyz totiž zvyšuje svou aktivitu.

Možná dáte na babské rady a věříte, že pojídání česneku, kvasnic nebo popíjení piva vám dodá do těla látky, které hmyz odpudí. Možná jste ochotní tolerovat hmyz, i když vás jeho přítomnost obtěžuje. U klíšťat ale nejde jen o nepohodlí. Téměř polovina klíšťat v Česku je infikovaná některou z nebezpečných nemocí, které mohou přenést na člověka. Nejznámějšími jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. A přesto, že proti encefalitidě se dá očkovat, jen málokdo této možnosti využije. Jak se tedy jinak chránit?

Při výpravách do přírody buďte ve střehu při pohybu v divoce zarostlých porostech, ať již travnatých či keřovitých. Nesedejte si do vysoké trávy, kde je riziko výskytu klíšťat vysoké. Zvolte vhodný oděv, s dlouhým rukávem a nohavicemi. Výhodou je, pokud má světlou barvu, klíště na něm dříve uvidíte a odstraníte je, než se stihne přisát.

Repelenty se silou Predatora

Co rozhodně pomůže klíšťata odpudit, jsou repelenty. Měly by patřit do standardní výbavy na dovolenou, pro pobyt u vody i na procházky lesem. Repelentů je více druhů a jejich volba závisí na podmínkách a účelu použití. Důležité je zejména sledovat obsah účinných látek.

Nejčastější účinnou složkou používanou v repelentech je DEET a pro jeho lepší spolehlivost by koncentrace DEET v přípravku měla být alespoň 10 %. Třeba repelent Predator a Predator Sensitive obsahují 16 % DEET a zaručují tak účinnost nejméně 6 hodin, Predator Forte 25 % DEET nejméně 8 hodin.

Pro děti a osoby s citlivou pokožkou je pak určený Predator Junior, který je založený na jiné účinné látce - IR3535 (v Junioru je v koncentraci 15 %), navíc je s příměsí minerálních olejů, vitaminů, UV filtru a jemného parfému. Chrání tedy nejen před hmyzem, ale i před působením UV záření.

Testováno v extrémních podmínkách

Velmi zajímavý je Predator Outdoor impregnace, který kromě DEET obsahuje také Permethrin. Je určený k impregnaci oděvů, obuvi, ale i stanů, spacáků a moskytiér a poskytuje efektivní ochranu proti hmyzu po dobu 28 dní. Přetrvá dokonce i po vyprání oděvu!

Náš tip: unikátní Predator 3D Tekutá moskytiéra. Díky účinným látkám PBO a Transfluthrin likviduje klíšťata a komáry ve vnitřních i venkovních prostorách. Pokud tedy plánujete posezení na terase a nechcete být obtěžováni hmyzem, stačí kolem celé terasy na zem aplikovat tuto tekutou moskytiéru, která se postupně odpařuje a hmyz spolehlivě odpuzuje.

Užitečnou službu monitoringu aktivity klíšťat nabízí Český hydrometeorologický ústav. Na škále od 1 do 10, kdy 10 znamená nejvyšší riziko, se nyní pohybujeme mezi 7 a 8. Důsledná ochrana před klíšťaty a používání repelentů je tak zcela na místě.

26. duben 2011
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více