Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Nedejte klíšťatům šanci

Nedejte klíšťatům šanci

Jarní počasí konečně přeje výletům do přírody i práci na zahrádce. Ať již dáte přednost zábavě nebo povinnostem, narazíte na společného nepřítele. Klíšťata. Nejen my, ale i tento nepříjemný hmyz totiž zvyšuje svou aktivitu.

Nedejte klíšťatům šanci

Možná dáte na babské rady a věříte, že pojídání česneku, kvasnic nebo popíjení piva vám dodá do těla látky, které hmyz odpudí. Možná jste ochotní tolerovat hmyz, i když vás jeho přítomnost obtěžuje. U klíšťat ale nejde jen o nepohodlí. Téměř polovina klíšťat v Česku je infikovaná některou z nebezpečných nemocí, které mohou přenést na člověka. Nejznámějšími jsou encefalitida a lymská borelióza. A přesto, že proti encefalitidě se dá očkovat, jen málokdo této možnosti využije. Jak se tedy jinak chránit?

Při výpravách do přírody buďte ve střehu při pohybu v divoce zarostlých porostech, ať již travnatých či keřovitých. Nesedejte si do vysoké trávy, kde je riziko výskytu klíšťat vysoké. Zvolte vhodný oděv, s dlouhým rukávem a nohavicemi. Výhodou je, pokud má světlou barvu, klíště na něm dříve uvidíte a odstraníte je, než se stihne přisát.

Repelenty se silou Predatora

Co rozhodně pomůže klíšťata odpudit, jsou repelenty. Měly by patřit do standardní výbavy na dovolenou, pro pobyt u vody i na procházky lesem. Repelentů je více druhů a jejich volba závisí na podmínkách a účelu použití. Důležité je zejména sledovat obsah účinných látek.

Nejčastější účinnou složkou používanou v repelentech je DEET a pro jeho lepší spolehlivost by koncentrace DEET v přípravku měla být alespoň 10 %. Třeba repelent Predator a Predator Sensitive obsahují 16 % DEET a zaručují tak účinnost nejméně 6 hodin, Predator Forte 25 % DEET nejméně 8 hodin.

Pro děti a osoby s citlivou pokožkou je pak určený Predator Junior, který je založený na jiné účinné látce - IR3535 (v Junioru je v koncentraci 15 %), navíc je s příměsí minerálních olejů, vitaminů, UV filtru a jemného parfému. Chrání tedy nejen před hmyzem, ale i před působením UV záření.

Testováno v extrémních podmínkách

Velmi zajímavý je Predator Outdoor Impregnace, který kromě DEET obsahuje také Permethrin. Je určený k impregnaci oděvů, obuvi, ale i stanů, spacáků a moskytiér a poskytuje efektivní ochranu proti hmyzu po dobu 28 dní. Přetrvá dokonce i po vyprání oděvu!

Náš tip: unikátní Predator 3D Tekutá moskytiéra. Díky účinným látkám PBO a Transfluthrin likviduje klíšťata a komáry ve vnitřních i venkovních prostorách. Pokud tedy plánujete posezení na terase a nechcete být obtěžováni hmyzem, stačí kolem celé terasy na zem aplikovat tuto tekutou moskytiéru, která se postupně odpařuje a hmyz spolehlivě odpuzuje.

Užitečnou službu monitoringu aktivity klíšťat nabízí Český hydrometeorologický ústav. Na škále od 1 do 10, kdy 10 znamená nejvyšší riziko, se nyní pohybujeme mezi 7 a 8. Důsledná ochrana před klíšťaty a používání repelentů je tak zcela na místě.

 

Související články:

Jak na klíšťata
Nedejte hmyzu šanci!

 

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám