Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Nebojte se šedého zákalu, aneb znovu vidět jako ostříž

Nebojte se šedého zákalu, aneb znovu vidět jako ostříž

Péče o tělo Léčivé přípravky Oči

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění, jež podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu obyvatel České republiky. U lidí starších 75 let je téměř pravidlem, že jakékoli zhoršení zraku je z větší či menší části způsobeno šedým zákalem. Příčinou vzniku tohoto onemocnění jsou tedy nejčastěji degenerativní změny. Výjimkou ovšem nejsou ani úrazy oka či onemocnění, která šedý zákal také způsobují.

Nebojte se šedého zákalu, aneb znovu vidět jako ostříž

Šedý zákal je obecně vnímán jako onemocnění spojené se stářím nebo alespoň vyšším věkem, ve skutečnosti jím však trpí i mladí lidé, lidé středního věku a někdy bývá dokonce vrozený a je diagnostikován již v novorozeneckém věku. MUDr. Josef Hycl, CSc. však uklidňuje, že zastřené vidění způsobené šedým zákalem není třeba chápat jako neblahý osud, protože v dnešní době je toto onemocnění již velmi dobře léčitelné.
Po mnoho generací bylo zhoršování vidění s věkem chápáno jako samozřejmý, přirozený a neovlivnitelný důsledek stáří. Podle informací portálu Lékaři-online.cz je však šedý zákal v dnešní době velmi dobře léčitelným onemocněním, a to především díky rozvoji oční chirurgie. Lékaři spolupracující s portálem potvrzují, že výsledky operací radikálně změní stav oka k lepšímu až u 98 procent pacientů. Deset z devíti pacientů dosáhne dokonce vynikající zrakové ostrosti. U dvou procent pacientů ke zlepšení nedochází vlivem operačních a pooperačních komplikací nebo vznikem přidružených chorob, jakými jsou např. cukrovka, zelený zákal nebo makulární degenerace. „V České republice se dnes ročně provádí více než 80 000 operací šedého zákalu. Operace katarakty se tak stává nejčastějším chirurgickým zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Odhaduje se, že v průběhu svého života podstoupí operaci šedého zákalu alespoň na jednom oku každý druhý obyvatel České republiky. České zdravotní pojištění poskytuje dostatečnou úhradu na kvalitní operace bez doplatků. Pečlivě proto vybírejte pracoviště a neplaťte, za co nemusíte,“ vysvětluje MUDr. Josef Hycl, CSc., lékařský ředitel oční kliniky NeoVize, který patří mezi lékaře spolupracující s portálem >Lékaři-online.cz, a zdůrazňuje, že výsledek operace ovlivní celý zbytek vašeho života.

Co je šedý zákal?

Při šedém zákalu dochází k zakalení oční čočky, která je za normálních okolností čirá. Toto zakalení brání průchodu paprsků na sítnici a způsobuje tím zamlžené vidění, citlivost na oslnění, krátkozrakost nebo zkreslení viděného obrazu. K zakalení čočky dochází v průběhu věku a je u každého člověka různé. Zatímco u některých pacientů uběhne od počátečních příznaků k úplnému zakalení jen několik měsíců, u jiných je kvalifikováno poslední stádium katarakty až po desítkách let. Vědci zatím prokazatelně neví, co je příčinou šedého zákalu. Vědecké studie však naznačují, že šedý zákal se ve větším množství vyskytuje u lidí žijících v horských oblastech a lidí, jež své oči často vystavují slunečním paprskům bez UV ochrany. Katarakta je také častým onemocněním diabetiků a pacientů dlouhodobě léčených kortikoidy, diuretiky a trankvilizéry. Výskyt šedého zákalu nebyl prokázán v souvislosti s prací na počítači, sledováním televize ani čtením ve špatném světle.

Komplikace

Komplikace spojené s operací šedého zákalu jsou díky moderním metodám v oční chirurgii minimální. Nastávají pouze v případech, kdy pacientovo zakalení čočky je v pokročilém stádiu. Proto je nutné navštívit lékaře při sebemenších problémech s viděním a operaci neodkládat. Nejvážnější komplikací je tzv. expulzivní hemorhagie, během kterého dochází k nepředvídatelnému krvácení do oka, a dále pak infekční nitrooční zánět. Prevencí tohoto zánětu je podání antibiotik. Čočkové pouzdro se může po operaci zakalit (sekundární katarakta), avšak tento drobný neduh se dá odstranit ambulantně laserem. Zákrok je nebolestivý a trvá pouze několik minut. Po provedení zákroku se již šedý zákal nemůže vrátit. V případě, že pacient pociťuje obtíže v operovaném oku, bývají tyto stavy způsobené infekcí nebo jiným očním onemocněním.

Léčba

Léčba je možná pouze chirurgickým zákrokem. Operace se provádí ultrazvukovým fakoemulzifikátorem, který do oka pronikne malým řezem. Pacientovi je odstraněna čočka, jež se posléze nahrazuje implantovanou nitrooční čočkou. Tato čočka je vyrobena z umělé hmoty a před její aplikací se stanoví dioptrická síla, která je u každého pacienta jiná. Nitrooční čočka zůstává v oku permanentně a není možné jí vyndat. Měkké monofokální nitrooční čočky jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Ze zdravotního pojištění nejsou hrazeny tzv. multifokální čočky. Tyto čočky umožňují pacientovi vidět na blízko i na dálku bez použití brýlí. Kvalitní multifokální čočka stojí až 20 000 Kč.

Operace šedého zákalu

Při vstupním vyšetření, které trvá jednu až dvě hodiny, posoudí lékař stav očí a provede měření oka, díky kterému se pak následně spočítá optická síla implantované čočky. Součástí vyšetření je poskytnutí informací týkající se zákroku a dále pak rozkapání očí a podepsání dokumentu o informovanosti pacienta. Celkový stav pacienta prošetří praktický lékař, aby se předešlo případným rizikům spojeným s operací. Operace probíhá většinou ambulantně, což znamená, že pacient přijde do nemocnice až v den zákroku a tentýž den je také propuštěn. Po příchodu do nemocnice jsou pacientovi prvotně aplikovány do oka kapky rozšiřující zorničku a navozující anesteziologický účinek. Operace trvá 10 až 20 minut a přibližně po dvou hodinách může jít pacient domů.

Po operaci

Po operaci je nutné oko ošetřovat očními kapkami a chránit ho před jakýmkoli úrazem nebo vnějším tlakem. Druh kapek i jejich užívání určí lékař. Obvykle si pacient aplikuje kapky 2 až 4 týdny 1 až pětkrát denně. Po absolvování operace šedého zákalu je možno vykonávat všechny běžné činnosti, které pacient vykonával i před operací. Výjimku mají pouze ženy, těm se doporučuje po dobu 2 týdnů nelíčit víčka a řasy. Po moderní operaci šedého zákalu není důvod zakazovat ohýbání.

O společnosti lekari-online.cz

Článek je uvedený se svolením internetového portálu Lékaři-online.cz. Jedná se o internetový projekt zaměřený na zdravotnictví a zdravotní péči. Jeho cílem je pomoci pacientům, kteří řeší zdravotní problémy, nalézt vhodného lékaře a odpovědi na dotazy z oblasti zdravotnictví. Přibližuje odborné souvislosti jednotlivých výkonů formou srozumitelnou i pro laickou veřejnost.

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám