Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Na cesty s chutí a bezpečně

Na cesty s chutí a bezpečně

Trávení Pohyb

Konečně je před námi vytoužené léto, čas výletů a dovolených. Doslova celý národ je najednou na cestách. I zkušení řidiči by ale měli přemýšlet, jak dlouho jsou schopni řídit bezpečně se stoprocentní pozorností. Zásady bezpečné jízdy není radno podceňovat.

Na cesty s chutí a bezpečně

Na cestu vyrážejte odpočinutí. Nespěchejte za každou cenu, důležitější je dojet do cíle cesty v pořádku, byť o půl hodinky později. Naplánujte si cestu tak, abyste po zhruba dvou hodinách jízdy mohli zařadit alespoň desetiminutovou přestávku, během které se protáhnete a osvěžíte.

Nejvhodnější není cestování v noci. Naše tělo je naprogramované na spánek a únava se bude hlásit o slovo o to víc. Když už vyrážíte na noční cestu, domluvte se se spolujezdcem, že vás bude bavit, udržovat vaši pozornost i hlídat ji. Vezete-li spící posádku, spánek bude lákat i vás.

Svačinu s sebou
Před cestou i během ní konzumujte spíše lehká jídla. Po těžce stravitelných jídlech a větších porcích totiž přichází vždy útlum a únava, což na cestách není žádoucí. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun tekutin - nejlepší je obyčejná voda.

Energii a koncentraci může zlepšit konzumace kávy a energetických nápojů, nesmíte to s nimi ale přehánět. Neplatí, že čím více kávy a energy drinků vypijtete, tím déle vydržíte pozorní. Účinek další a další kávy je spíše čím dál nižší, naopak nadměrně zatížíte žaludek a ještě kvůli jejímu močopudnému účinku můžete tělo dehydratovat.

Alternativou těchto nápojů mohou být vitaminové tablety pro řidiče. Obsahují přírodní kofein z guarany a hroznový cukr. Dodají tak tělu potřebnou energii a pozornost. Jejich výhodou je, že nepřekyselují žaludek a jejich účinek nastupuje rychle a odeznívá postupně. Můžete je cucat během jízdy a energii tak doplňovat průběžně. Osvěžující jsou i jejich příchutě limetky či višně.

Poslouchejte své tělo
Žádná metoda k udržení pozornosti ale není všespasitelná. Proto rada na závěr zní: Nepodceňujte příznaky únavy, které vám tělo vysílá. Pokud se vám únavu nedaří překonat, zastavte a zdřímněte si. Myslete na bezpečnost svou i svého okolí. Šťastnou cestu a bezpečný návrat vám přeje Energit.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám