Lékárna.cz

Měření teploty pomocí mobilu? Ano!

Měření teploty pomocí mobilu? Ano!
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Měření teploty patří k činnostem, které v dětství zažil každý z nás. V porovnání s našimi vlastními, ne vždy příjemnými zkušenostmi, je dnes běžné měření pomocí kontaktních, takzvaných “pípacích” teploměrů, ale i bezkontaktních infračervených teploměrů pro měření teploty na čele či v uchu.

Kontinuální teploměry - jak fungují

Vzrůstající oblibě se však těší takzvané kontinuální měření teploty, které je trochu jiné než to, co známe. Teploměr je totiž k tělu během nemoci připevněn neustále, obvykle speciální náplastí, a informace o teplotě nezobrazuje sám, ale data bezdrátově přenáší do aplikace v chytrém telefonu. Díky tomu může rodič kdykoli vidět nejen aktuální teplotu, ale i vývoj teploty v minulosti, aniž by musel dítě rušit třeba při spánku.

Kontinuální teploměry svojí podstatou řeší množství problémů, se kterými se setkáváme u běžných metod měření teploty. Především díky faktu, že jsou na těle neustále, je možné mít jistotu správnosti měření, případně si prohlédnout, jak se teplota vyvíjela během dne či po podání léků.

Kontinuální teploměry vás také mohou upozornit na změnu teploty vždy, když je potřeba. Bohužel i zde můžeme narazit na problémy. Některé z nich například spoléhají na algoritmy, které naměřené teploty upravují a dopočítávají, což může zkreslovat hodnoty měření. Jiné kontinuální teploměry jsou nepohodlné na nošení nebo je není možné umístit dostatečně hluboko do podpažní jamky.

Na co si dát pozor při výběru

Kontinuálních teploměrů existuje víc typů - na co si tedy dát pozor při jejich výběru?

  • Tvar a umístění – Kontinuální teploměr by měl být, podobně jako klasické podpažní teploměry, vytvarován tak, aby bylo možné měřicí část zasadit hluboko do podpažní jamky. Jedině tak lze změřit teplotu odpovídající tomu, co známe ze rtuťových teploměrů. Měřicí část dokonce nemusí být kovová, nicméně neměla by být zasazena přímo v těle teploměru, protože velká hmota okolo měřicí části vždy komplikuje správné zahřívání.
  • Zobrazování skutečně naměřené teploty – I když výrobci tvrdí, že jejich způsob přepočítávání teploty je perfektní, obvykle tomu tak není a sami zjistíte, že teplota se v různých situacích zobrazuje přinejmenším nedůvěryhodně. Pro jistotu byste měli mít vždy možnost vidět i skutečně naměřené hodnoty.
  • Přesné měření neznamená správné měření – Pro to, abyste správně měřili teplotu, není rozhodující, jestli daný teploměr zobrazuje s přesností na dvě desetinná místa, nebo na jedno. Mnohem důležitější je, jestli svojí konstrukcí umožňuje měřit teplotu jádra lidského těla, a tedy jak správně (nikoli přesně) měří. Tady bohužel lze spoléhat jedině na zkušenosti uživatelů nebo nezávislé testy.
  • Pohodlné lepení a nošení – Velkým neduhem kontinuálních teploměrů bývá nepohodlí způsobené velkou plochou náplasti. Když si takový teploměr nalepíte, zjistíte, že jakýkoliv pohyb či prostě jen ležení jsou nepohodlné, že velká náplast vás neustále tahá. Je proto lepší uvažovat o teploměru s oboustrannou lepicí páskou, která navíc má malou plochu. Kůže v oblasti podpaží je neuvěřitelně pružná a sebelepší náplast se jí pružností nevyrovná.
  • Ohebnost a měkkost – Pokud není kontinuální teploměr zanedbatelně malý, je vždy lepší, když je ohebný a měkký. Nicméně ani ohebný teploměr by neměl být příliš velký. Čím větší zařízení totiž lepíme, tím větší musí být náplast, kterou je na tělo přilepené, a dotyková plocha. Měkké materiály mají také výhodu v tom, že obvykle méně studí – to ocení hlavně vaše děti.
  • Dosah při umístění na těle – Pro komunikaci s chytrým telefonem dnes v podstatě není používána jiná technologie než Bluetooth. Nedostatkem Bluetooth bohužel je, že lidské tělo v podstatě zcela brání přenosu jeho signálu. Pokud máte celý teploměr včetně antény nalepený na těle a z druhé strany zakrytý paží, budou data o měření do vašeho telefonu přenášena jen na vzdálenost několika centimetrů.  Některé teploměry proto mají anténu co nejdále od teplotního čidla, případně dokonce nemusí být anténa přilepená k tělu, ale může mírně vyčnívat – telefon pak častěji zachytí signál. Vybírejte tedy kontinuální teploměry, které ve specifikacích neuvádí dosah technologie Bluetooth (obvykle 10 až 30 m), ale skutečný dosah zařízení nalepeného na těle. Zároveň je výhodné vybrat kontinuální teploměr, který umí po určitou dobu ukládat naměřené teploty a následně je pošle do vašeho telefonu – tak budete mít jistotu, že uvidíte i měření z momentů, kdy telefon není v dosahu signálu.

Přejeme dobrou ruku při výběru, ale také co nejméně chvil, kdy budete teploměr potřebovat :-)

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

7. prosinec 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.