Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Lupénka a její léčba? Pomoci může i mobilní aplikace!

Lupénka a její léčba? Pomoci může i mobilní aplikace!

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Lupenka je nemoc, která dokáže život pěkně znepříjemnit. Nepříjemně snižuje kvalitu života, jelikož její proces návratnosti je velmi spolehlivý a navíc má i estetické dopady. V dnešní době se ovšem nebojuje s touto chorobou jen mastmi a medikamenty, ale také alternativními prostředky, jakými jsou rybičky Garra Rufa či Bahno z Mrtvého moře. Život s lupenkou může usnadnit ale i dobře fungující mobilní aplikace pro iOS nebo Android.

Lupénka a její léčba? Pomoci může i mobilní aplikace!

Lupénka a její léčba

Lupénka, odborně nazývaná psoriáza, je autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronické zánětlivé onemocnění kůže projevující se výskytem rudých jasně ohraničených skvrn s nánosem šupin.

Projevy této nemoci vlastně způsobuje špatná funkce určitého druhu bílých krvinek, které tělu vysílají špatné signály o zánětlivé reakci, tělo následně reaguje přehnanou imunitní odpovědí, jejímž následkem jsou projevy lupénky - výskyt rudých skvrn, svědění, vysychání pokožky, stroupkovatění, rohovatění pokožky a někdy i praskání a krvácení zasažené pokožky. Navíc projevy lupénky se obvykle nacházejí symetricky, tedy na pravé i levé polovině těla.

Výskyt této choroby na lidském těle se může projevit téměř kdekoliv. Psoriáza ovšem nejčastěji postihuje lokty, kolena, bedra, vlasy i orgány. Zasáhnout může ovšem i plosky nohou, genitálie nebo vzácně i obličej.

Léčba lupénky je zdlouhavý a často zdá se marný boj, přesto je lupénka léčitelná. S nepřirozeným rohovatěním pokožky a jejím vysycháním ovšem mohou pomoci stále dokonalejší medikamenty. Mast na lupénku především minimalizuje nepříjemné doprovodné příznaky lupénky jako je svědění a suchý a stroupový povrch pokožky.

Výborným pomocníkem je také čisticí gel na lupénku obsahující ovocné kyseliny, které šetrným způsobem napomáhají olupování pokožky. A dalším nepostradatelným pomocníkem je také olej na lupénku, který zabraňuje dehydrataci a osmašťování pokožky.

Kdy a u koho se lupénka objevuje

Toto onemocnění se objevuje nejčastěji v rané dospělosti anebo okolo 40. roku života. Lupénka postihuje stejně muže i ženy a může propuknout kdykoliv během lidského života. V České republice trpí lupénkou asi 200 000 lidí.

Prevence lupénky

I když nejde o doslova vzato dědičnou chorobu, je spojitost výskytu lupénky mezi geneticky propojenými jedinci je prokazatelná, proto pokud se v rodině lupénka vyskytuje, je dobré se chránit proti vlivům, které mohu tuto nepříjemnou chorobu spustit: infekční onemocnění a záněty, interní choroby jako je např. cukrovka, vážné úrazy, nadměrné užívání léků - beta blokátorů, chronický stres či špatná životospráva.

Lupénka a moderní technologie

Lupénka nemusí být navždy... Tak se jmenuje mobilní aplikace, která může v boji s touto nemocí pomoci. Nezabrání sice jejím projevům a příznakům, umí ale zdravotní problém identifikovat, vypočítat stupeň postižení, doporučit tipy a triky pro lepší život s lupénkou, možnost vyplnit dotazník života a nasměrovat pacienta do specializovaného centra léčby.

Aplikace je přístupná pro chytré telefony iPhone i Android a k dostání je na např App store pro iPhone nebo Google play pro Android. Příjemným bonusem této aplikace je nejen její snadná ovladatelnost a srozumitelnost.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám