Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Kolagen

Kolagen

Pohyb Ženy Bolest Kosmetika Muži

Existuje ještě někdo, kdo nikdy neslyšel o kolagenu? O jeho magických účincích na pleť, klouby, vlasy a zuby? Víte vlastně, co to kolagen je a jak se získává?

Kolagen

Co je to kolagen?

Kolagen je vlastně zásadní stavební jednotka každého živočicha, v rostlinách ho nenajdeme. Jde o nerozpustnou bílkovinu, která se vyskytuje převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech. Až do dvaceti let ho máme v těle tak akorát, proto máme vypnutou kůži na tvářích, neštěpí se nám vlasy, nelámou nehty a nebolí nás klouby. Postupně ale přirozená výroba kolagenu v lidském těle klesá a je potřeba se po něm poohlížet jinde.

Tělo ho může získat stravou nebo doplňky stravy. Pleti ho můžeme dodat v podobě různých kosmetických přípravků.

Kolagen jako součást stravy

Tímto odstavcem asi nepotěšíme vegetariány ani vegany. Jak už bylo zmíněno, kolagen nejde do těla vpravit rostlinou stravou. Potraviny rostlinného původu jen pomáhají produkovat více kolagenu v těle, takže ve chvíli, kdy ho tělo nevytváří dostatek, příliš nepomohou. Mezi potraviny stimulující produkci kolagenu patří sója, červené ovoce, olivy, různá semínka, fazole, zelí, nebo avokádo.

Protože se kolagen přirozeně nachází nejvíce v kostech, nejlepší možností jsou např. masové vývary od kosti v podobě polévek. Druhou možností, která naopak potěší všechny milovníky gumových medvídků, je želatina, která se získává vařením hovězích a vepřových šlach a kostí a právě medvídci ji obsahují.

Kolagen v kosmetickém a wellness průmyslu

Kolagen se stal velmi populární přísadou, která prodává. Najdeme ho tak v mnoha kosmetických přípravcích, od šampónu počínaje, krémem na vrásky konče. V posledních letech po kolagenu sahají i výrobci doplňků stravy a nejčastěji jde o gelové kapsle na podporu zdravé pokožky. Koupit si ho můžete i ve formě prášku, který si můžete zamíchat do jídla či do ranního smoothie nápoje.  

Nejčastěji se zde využívá kolagen z vepřového a hovězího masa. Tento typ kolagenu ale postupně ustupuje do pozadí, protože vědci objevili nový, takzvaný mořský kolagen.

Mořský kolagen

Populární novinkou na trhu je takzvaný mořský kolagen, který produkují ryby a lidské tělo ho vstřebává zhruba 1,5 krát efektivněji než vepřový nebo hovězí. Navíc je údajně bezpečnější, protože neobsahuje žádné alergeny a není toxický. Nejčastěji se využívá v kosmetice v podobě krémů, ale pomáhá také k udržení zdravých kloubů..

Veganský kolagen

Kosmetický průmysl nabízí i nezvířecí alternativu, ale zatím pouze ve formě produktů, které se nanáší na pleť. Lékaři ho proto doporučují kombinovat s doplňkem stravy v podobě rostlinného kolagenu.

Kolagenové injekce

Možná vás teď jako první napadne, že injekce kolagenu budou dominovat estetické medicíně, ale to byste se spletli.  Injekce pomáhají především lidem s nemocemi kloubů a kostí. Injekční podání zaručuje, že kolagen doputuje přesně tam kam má, a navíc ještě pomáhá se stimulací jeho přirozené výroby v těle. Podle lékařů jde o léčbu bolesti bez rizika lékových interakcí a bez zásadních nežádoucích účinků. O možnostech léčby kolagenovými injekcemi se poraďte se svým lékařem.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám