Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Ke zlaté medaili s Lékárnou.cz na triku

Ke zlaté medaili s Lékárnou.cz na triku
Sdílet

Když jsem se loni rozhodla přihlásit do extrémního 24 h závodu v inline bruslení, brala jsem bruslení jako rekreační sport a ani ve snu by mě nenapadlo pomýšlet na stupně vítězů. Jelikož jsem ale trenérka a lektorka skupinových lekcí, tak mi bylo jasné, že důkladná příprava a cílený trénink budou základem pro úspěšné ukončení závodu.

Nezbytná výbava bruslaře

Jako první mě čekal výběr nových inline bruslí, kterému ovšem předcházelo několikahodinové studium jednotlivých částí bruslí včetně jejich recenzí na odborných online webech. Výběr byl pak jasný - zvolila jsem osvědčenou značku Powerslide a jedny z jejich fitness bruslí s velkými 100 mm kolečky. Velikost a tvrdost koleček je základní parametr výběru. Čím větší a tvrdší kolečka, tím rychlejší jízda, která má ovšem také větší nároky na ovladatelnost. Nezbytnou výbavou každého bruslaře by měla být také helma a chrániče zápěstí.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

S novým vybavením pak už nezbývalo nic jiného než začít trénovat. První najeté kilometry byly náročné a dost bolely. Nohy nebyly zvyklé na jiný druh pohybu a navíc jsem zjistila, že se musím naučit bruslit úplně jinak, než jsem byla do té doby zvyklá. Naštěstí se mi povedlo najít skvělou inline stezku v Hradeckých lesích s hladkým asfaltem, kde se dal krásně trénovat styl jízdy. Loni jsem před závodem měla natrénováno 600 km a do Olešné jsme odjížděla s velkým respektem a zvědavá, jak moje tělo zvládne tak náročný závod. Překvapila jsem ale sama sebe, umístila jsem se totiž na druhém místě. Už když jsem odtamtud odjížděla, bylo jasné, že další rok chci bojovat o zlato!

Závod se koná v Olešné u Frýdku Místku a je zároveň otevřeným mistrostvím České republiky v extrémním 24hodinovém inline maratonu. Do závodu se můžou hlásit čtyř nebo dvoučlenné týmy a jeho smyslem je za 24 hodin ujet co nejvíce kilometrů, přičemž na trase může být vždy pouze jeden člen týmu.

Oba dva ročníky jsme s partnerkou jely ve dvojici, takže na každé z nás bylo vydržet 12 hodin aktivního bruslení a spoustu hodin beze spánku. Taktiku jízdy si týmy volí samy. My zvolily tu náročnější, tj. nespat a střídat se v jízdě po půl hodině. Přípravu na naší „zlatou“ jízdu jsme vzaly opravdu vážně, ať už z hlediska technického, kde jsme zainvestovaly do nových koleček a ložisek, tak z hlediska zdravotního, kde jsme se snažily dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Dva měsíce před závodem jsme začaly pravidelně brát doplňky stravy, především hořčík, vápník a vitamín B. S tréninkovou zátěží bylo třeba zamezit svalovým křečem a pomoci svalům s regenerací. Po každém tréninku jsme doplňovaly aminokyseliny ve formě BCAA pro podporu zotavení svalové hmoty. Měsíc před závodem jsme začaly se striktním režimem bez alkoholu a přidaly jsme ještě více hořčíku ve formě oxidu hořečnatého. Jak se stupňovaly tréninky a únavy přibývalo, zvýšily jsme příjem kofeinu v podobě kávy a kvalitního zeleného čaje.

Závodníci - na start!

Letos jsme na závod odjížděly více unavené, ale dokonale připravené a samozřejmě hodně natěšené. Samotný závod byl hodně náročný, a to jak díky kopcovité trase, tak i kvůli hodně horkému počasí. Slunce pražilo od samého rána a tak bylo důležité doplňovat tekutiny, tj.  pít vodu a iontové nápoje. Samozřejmostí bylo doplňování energie, bez čehož  se neobejde žádný vytrvalostní závod. Nejlepší je ovoce, energetické tyčinky a hroznový cukr. Navíc přidám i jeden svůj tajný tip -  výborné je i sušené maso. Když už nemáte chuť na sladké, tak vám skvěle doplní energii a soli, navíc i výborně chutná.

Jak se ukrajovalo z časomíry, tak  přibývala únava a ospalost. I během noci jsme pokračovaly ve střídání po půl hodině, což začalo být čím dál náročnější, především díky tomu, že se jezdilo v naprosté tmě, jenom s čelovkou. Bylo zapotřebí ještě více opatrnosti a bdělosti, ale nechtěly jsme ubrat na tempu. Vedly jsme totiž od začátku závodu o čtyři kola!

Když všechno bolí

Kolem třetí hodiny ranní přišla první „bolavá krize“. Nejvíc trpěla záda v oblasti beder a hýžďové svaly. Snažily jsme se bolavá místa masírovat rollerem, aby se v nich rozproudila krev a mazat kafrovou mastí. Jak se bolest zad stupňovala, tak jsem přemlouvala svoji hlavu, aby si na ní postupně zvykla. Každý pohyb byl už velice náročný a psychika si vlivem nevyspání vybírala svou daň. V těchto chvílích bylo důležité zásobovat tělo cukry, k čemuž skvěle posloužily energetické gely, které byly praktické do kapsy a okamžitě nás „nakoply".

S prvními paprsky ranního slunce přicházela silná ospalost a na trati se pohybovali jen ti nejotrlejší jezdci. V těchto chvílích se závodníci vzájemně podporují a ještě více se hecují. Někdy kolem deváté hodiny jsem celkem nečekaně chytla „druhý dech“ a i přes bolest celého těla a hučení v hlavě jsem jezdila skoro jako na začátku závodu. Zřejmě mě poháněla i vidina vítězství, jelikož jsme pořád vedly.

Konečně v cíli!

V jednu chvíli, když jsem předjížděla už značně unaveného závodníka, slyším jak za mnou volá s úsměvem na rtech: „To se ti to jede, když máš Lékárnu na zádech!“. Tahle hláška mě opravdu pobavila a ještě víc povzbudila. Bez našich sponzorů by to nešlo a reprezentovat Lékárnu.cz pro mě byla čest, nejen kvůli tomu, že zde pracuji.

Poslední kolo jsme s partnerkou jely společně a pocit štěstí z toho, že máme zlato byl naprosto úžasný! Bravurně jsme totiž  zvládly ujet celkem 477 km při průměrné rychlosti  22 km/h.

Při vyhlášení vítězů jsme už byly na pokraji psychických i fyzických sil, ale zlatá medaile na krku a dobrý pocit, že jsme nezklamaly naše fanoušky a sponzory, nás doprovázel ještě celou cestu domů.

Pro všechny, kteří o podobném závodě uvažují – 24hodinový inline maraton v Olešné vyžaduje jen tři věci – cílený trénink, disciplínu a překonání sama sebe.

Držíme palce i vám a třeba se potkáme příště na trati!

(Autorka: Žaneta Čermáková)

19. září 2017
Témata článku
Pohyb Ženy
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.