Lékárna.cz
Hledat

Kašel u dětí

Dráždivý a neutišitelný kašel dokáže pořádně vyčerpat dospělého, natož malé dítě. Vysvětlíme vám, proč kašleme a jak pomoci našim nejmenším se kašle zbavit?

Kašel u dětí
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je kašel

Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle

 • akutní - trvá nanejvýš 2 týdny,
 • subakutní - trvá do 4 týdnů,
 • chronický.

Co na kašel u detí

Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Suchý kašel u dětí namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně ve vysušeném a teplém prostředí a v noci. V takovém případě jsou vhodnou léčbou sirupy na kašel pro děti, tzv. antitusika., které jej tlumí.

Vlhký kašel u dětí většinou nastupuje po kašli suchém, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu, a usnadňují tak jeho vyklašlávání.

Příčiny kašle

 • Kašel u miminek a malých i starších dětí vzniká nejčastěji následkem infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku.
 • Dávivý kašel u dětí bez teploty zpravidla značí vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či chemikálií.
 • Noční kašel u dětí, který je suchý a chronický, vzniká zpravidla následkem alergie nebo astma bronchiale. Takový kašel je obtížně utišitelný.
 • Nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.

Kdy s kašlem navštívit lékaře

Přesto, že kašel je u dětí velmi častým příznakem, není radno jej podceňovat. Jakmile u vaší ratolesti kašel přetrvává déle než 3 dny nebo se k němu navíc přidala horečka, bolesti v krku či zvracení, navštivte lékaře. U kojenců a batolat je důležitá konzultace s pediatrem za všech okolností.

Jak ulevit dětem od kašle

 • Vyberte správný lék. Při vlhkém kašli, kdy dítě vykašlává hleny, jsou vhodné léky k usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenů. Léky na vykašlávání není vhodné podávat na noc. Poslední dávku by mělo dítě dostat do 16-17 hodin. Pokud jde o suchý dráždivý kašel nasaďte tzv. antitusika.

 • Pokud kašel vyvolává otok sliznice a zadní rýmu, můžete na noc podat antihistaminika 1. generace. Mají zklidňující a sedativní účinek. Nejčastěji se podává Fenistil.

 • Pravidelně větrejte, zvlhčujte vzduch v místnosti. Suchý vzduch vysušuje sliznice a tím může dráždit ke kašli.

 • Udržujte dětský nosánek průchodný. Pomohou k tomu např. spreje s mořskou vodou.

 • Důležitý je i dostatečný pitný režim a klid.

 • Stékající rýma a hromadící se hleny způsobují kašel hlavně v noci. Proto podložte dítěti hlavu a krk větším polštářem.

 • Z osvědčených rad našich babiček je možné podávat i cibulový sirup, čaj ze skořápek vlašských ořechů nebo jitrocelový sirup. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez a k tomu také léty prověřený Priessnitzův zábal.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na kašel Suchý a dráždivý kašel

Přečtěte si také

Bolest hlavy je obvyklým symptomem, který provází těhotenství. Poradíme vám, jaké léky či procedury na ni zabírají a zároveň neohrozí zdraví vaše ani vašeho budoucího miminka.

více

Krvácení z nosu může mít mnoho příčin - máme pro vás tipy, jak vhodně doplnit stravu a co se osvědčilo našim lékárnicím v případě krvácení nosu u dětí i dospělých.

více

Příčin bolesti zubů může být mnoho - od hlubokého zubního kazu, přes prasklý zub, zánět dásní, ošetření zubních kanálků, citlivé či obnažené krčky až po hluboký zánět, který je nutné léčit…

více

Psyllium (jitrocel indický) je zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny, která přispívá ke správnému fungování střevního traktu. Je to skvělý a lety osvědčený pomocník, který se hodí téměř pro každého, kdo…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.