Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Kašel u dětí

Kašel u dětí
Sdílet

Dráždivý a neutišitelný kašel dokáže pořádně vyčerpat dospělého, natož malé dítě. Vysvětlíme vám, proč kašleme a jak pomoci našim nejmenším se kašle zbavit?

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je kašel

Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle

 • akutní - trvá nanejvýš 2 týdny,
 • subakutní - trvá do 4 týdnů,
 • chronický.

Co na kašel u dětí

Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Suchý kašel u dětí namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně ve vysušeném a teplém prostředí a v noci. V takovém případě jsou vhodnou léčbou sirupy na kašel pro děti, tzv. antitusika., které jej tlumí.

Vlhký kašel u dětí většinou nastupuje po kašli suchém, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu, a usnadňují tak jeho vyklašlávání.

Příčiny kašle

 • Kašel u miminek a malých i starších dětí vzniká nejčastěji následkem infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku.
 • Dávivý kašel u dětí bez teploty zpravidla značí vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či chemikálií.
 • Noční kašel u dětí, který je suchý a chronický, vzniká zpravidla následkem alergie nebo astma bronchiale. Takový kašel je obtížně utišitelný.
 • Nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.

Kdy s kašlem navštívit lékaře

Přesto, že kašel je u dětí velmi častým příznakem, není radno jej podceňovat. Jakmile u vaší ratolesti kašel přetrvává déle než 3 dny nebo se k němu navíc přidala horečka, bolesti v krku či zvracení, navštivte lékaře. U kojenců a batolat je důležitá konzultace s pediatrem za všech okolností.

Babské rady aneb jak ulevit od kašle přírodními prostředky

 • V místnosti, kde malý pacient leží, často a krátce větrejte a zvlhčujte vzduch. Pozor na průvan, který není žádoucí. Do zvlhčovače můžeme kápnout i pár kapiček éterického oleje. Vhodné jsou např. levandulové nebo eukalyptové oleje, které pokoj provoní, vyčistí a usnadní dýchání.
 • Pomáhá také podložení hlavy polštářem u větších dětí nebo hlavové části postýlky u těch nejmenších.
 • Důležité je, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez a k tomu také léty prověřený Priessnitzův zábal.
 • K utišení a zmírnění kašle přispěje i cibulový sirup, sirup z břečťanu, mateřídoušky, jitrocele či kombinace dalších bylin. Velmi důležité také je čistit nos a udržovat ho průchodný.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

1. červen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.