Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Kašel u dětí

Kašel u dětí

Děti Léčivé přípravky Bolest

Dráždivý a neutišitelný kašel dokáže pořádně vyčerpat dospělého, natož malé dítě. Nejhorší bývá v noci, nedá spát nám ani našim ratolestem. Proč kašleme a jak pomoci našim nejmenším se kašle zbavit?

Kašel u dětí

Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle

Podle délky můžeme rozlišovat kašel akutní trvající nanejvýš 2 týdny, subakutní (do 4 týdnů) a chronický. Akutně řešíme kašel suchý, dráždivý a vlhký. Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Kašel namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně v suchém a teplém prostředí a v noci. K léčbě se používají léky, které kašel tlumí – antitusika.

Vlhký kašel většinou nastupuje po suchém kašli, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu a usnadňují tak jeho vyklašlávání.

Jaké jsou příčiny kašlání?

Nejčastější příčiny kašle u malých dětí jsou:

  • infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku
  • vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či jiných chemikálií
  • alergie a astma bronchiale, kdy se objevuje chronický suchý kašel, který dítě trápí převážně v noci a je obtížně utišitelný
  • nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.

Babské rady aneb jak ulevit od kašle přírodními prostředky 

V místnosti, kde malý pacient leží, často a krátce větrejte a zvlhčujte vzduch. Pozor na průvan, který není žádoucí. Do zvlhčovače můžeme kápnout i pár kapiček éterického oleje. Vhodné jsou např. levandulový nebo eukalyptový olej, které pokoj provoní, vyčistí, usnadní dýchání a působí i proti virům a bakteriím.

Někdy pomůže i podložení hlavy polštářem u větších dětí nebo hlavové části postýlky u těch nejmenších. Důležité je, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez. Léta známý Priessnitzův zábal uleví nejen od kašle. K utišení a zmírnění kašle přispěje i cibulový sirup, sirup z břečťanu, mateřídoušky, jitrocele či kombinace dalších bylin. Velmi důležité je čistit nos a udržovat ho průchodný.

Kdy je lepší navštívit lékaře?

U kašle, který se nelepší déle než 3 dny, pokud se objeví horečka, bolesti v krku, zvracení a u kojenců a batolat je důležité léčbu vždy konzultovat s pediatrem.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám