Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co je kašel
Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle
- akutní - trvá nanejvýš 2 týdny,
- subakutní - trvá do 4 týdnů,
- chronický.
Co na kašel u detí
Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Suchý kašel u dětí namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně ve vysušeném a teplém prostředí a v noci. V takovém případě jsou vhodnou léčbou sirupy na kašel pro děti, tzv. antitusika., které jej tlumí.
Vlhký kašel u dětí většinou nastupuje po kašli suchém, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu, a usnadňují tak jeho vyklašlávání.
Příčiny kašle
- Kašel u miminek a malých i starších dětí vzniká nejčastěji následkem infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku.
- Dávivý kašel u dětí bez teploty zpravidla značí vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či chemikálií.
- Noční kašel u dětí, který je suchý a chronický, vzniká zpravidla následkem alergie nebo astma bronchiale. Takový kašel je obtížně utišitelný.
- Nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.
Kdy s kašlem navštívit lékaře
Přesto, že kašel je u dětí velmi častým příznakem, není radno jej podceňovat. Jakmile u vaší ratolesti kašel přetrvává déle než 3 dny nebo se k němu navíc přidala horečka, bolesti v krku či zvracení, navštivte lékaře. U kojenců a batolat je důležitá konzultace s pediatrem za všech okolností.
Jak ulevit dětem od kašle
-
Vyberte správný lék. Při vlhkém kašli, kdy dítě vykašlává hleny, jsou vhodné léky k usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenů. Léky na vykašlávání není vhodné podávat na noc. Poslední dávku by mělo dítě dostat do 16-17 hodin. Pokud jde o suchý dráždivý kašel nasaďte tzv. antitusika.
-
Pokud kašel vyvolává otok sliznice a zadní rýmu, můžete na noc podat antihistaminika 1. generace. Mají zklidňující a sedativní účinek. Nejčastěji se podává Fenistil.
-
Pravidelně větrejte, zvlhčujte vzduch v místnosti. Suchý vzduch vysušuje sliznice a tím může dráždit ke kašli.
-
Udržujte dětský nosánek průchodný. Pomohou k tomu např. spreje s mořskou vodou.
-
Důležitý je i dostatečný pitný režim a klid.
-
Stékající rýma a hromadící se hleny způsobují kašel hlavně v noci. Proto podložte dítěti hlavu a krk větším polštářem.
-
Z osvědčených rad našich babiček je možné podávat i cibulový sirup, čaj ze skořápek vlašských ořechů nebo jitrocelový sirup. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez a k tomu také léty prověřený Priessnitzův zábal.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.