Lékárna.cz

Kašel u dětí

Dráždivý a neutišitelný kašel dokáže pořádně vyčerpat dospělého, natož malé dítě. Vysvětlíme vám, proč kašleme a jak pomoci našim nejmenším se kašle zbavit?

Kašel u dětí
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je kašel

Kašel je vlastně obranný reflex, který slouží k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Může vzniknout i jako odpověď na podráždění organismu (např. při přechodu ze zimy do tepla či naopak, při vdechnutí kouře nebo jiných chemických sloučenin a cizích těles). Kašel může mít mnoho příčin a může signalizovat i závažnější onemocnění.

Druhy kašle

 • akutní - trvá nanejvýš 2 týdny,
 • subakutní - trvá do 4 týdnů,
 • chronický.

Co na kašel u detí

Pokud se objeví suchý a dráždivý kašel, dítě prakticky nic neodkašle. Suchý kašel u dětí namáhá svaly břicha a hrudníku a je velmi vysilující. Projevuje se hlavně ve vysušeném a teplém prostředí a v noci. V takovém případě jsou vhodnou léčbou sirupy na kašel pro děti, tzv. antitusika., které jej tlumí.

Vlhký kašel u dětí většinou nastupuje po kašli suchém, kdy sliznice začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel usnadňuje jeho odstranění. V této fázi již není potřeba kašel tlumit, ale naopak vykašlávání podpořit volně prodejnými léky označovanými jako expektorancia. Nejčastěji se jedná o tzv. mukolytika, která snižují vazkost hlenu, a usnadňují tak jeho vyklašlávání.

Příčiny kašle

 • Kašel u miminek a malých i starších dětí vzniká nejčastěji následkem infekce dýchacích cest, kdy kašel doprovází nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, zápal plic nebo chřipku.
 • Dávivý kašel u dětí bez teploty zpravidla značí vdechnutí cizího tělesa, cigaretového kouře či chemikálií.
 • Noční kašel u dětí, který je suchý a chronický, vzniká zpravidla následkem alergie nebo astma bronchiale. Takový kašel je obtížně utišitelný.
 • Nejnebezpečnější je kašel při akutní epiglotitidě, který je vyvolán otokem hrtanové příklopky. Vyznačuje se kokrhavým až štěkavým kašlem. V tomto případě je potřeba co nejdříve navštívit pediatra.

Kdy s kašlem navštívit lékaře

Přesto, že kašel je u dětí velmi častým příznakem, není radno jej podceňovat. Jakmile u vaší ratolesti kašel přetrvává déle než 3 dny nebo se k němu navíc přidala horečka, bolesti v krku či zvracení, navštivte lékaře. U kojenců a batolat je důležitá konzultace s pediatrem za všech okolností.

Jak ulevit dětem od kašle

 • Vyberte správný lék. Při vlhkém kašli, kdy dítě vykašlává hleny, jsou vhodné léky k usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenů. Léky na vykašlávání není vhodné podávat na noc. Poslední dávku by mělo dítě dostat do 16-17 hodin. Pokud jde o suchý dráždivý kašel nasaďte tzv. antitusika.

 • Pokud kašel vyvolává otok sliznice a zadní rýmu, můžete na noc podat antihistaminika 1. generace. Mají zklidňující a sedativní účinek. Nejčastěji se podává Fenistil.

 • Pravidelně větrejte, zvlhčujte vzduch v místnosti. Suchý vzduch vysušuje sliznice a tím může dráždit ke kašli.

 • Udržujte dětský nosánek průchodný. Pomohou k tomu např. spreje s mořskou vodou.

 • Důležitý je i dostatečný pitný režim a klid.

 • Stékající rýma a hromadící se hleny způsobují kašel hlavně v noci. Proto podložte dítěti hlavu a krk větším polštářem.

 • Z osvědčených rad našich babiček je možné podávat i cibulový sirup, čaj ze skořápek vlašských ořechů nebo jitrocelový sirup. Vhodné jsou čajové směsi, které obsahují lípu, mateřídoušku, diviznu, podběl nebo černý bez a k tomu také léty prověřený Priessnitzův zábal.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na kašel Suchý a dráždivý kašel

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.