Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Jarní úklid, očista duše i domácnosti

Jarní úklid, očista duše i domácnosti

Ženy

Jaro už je téměř tady, někteří z nás už možná pociťují jarní únavu a melancholii, a tak je na čase pustit se do pořádného jarního úklidu domácnosti. Slunce začíná svítit více než v zimě a nemilosrdně odhaluje všechny šmouhy, praskliny a nánosy prachu, které se v zimní šedi lehce schovaly. Jarní úklid navíc souvisí s předvelikonočním půstem, je to očista těla a ducha, a i prostředí ve kterém bydlíme. Je to příležitost zbavit se věcí, které už v životě nechceme nebo nepotřebujeme a udělat prostor pro nové věci, zážitky i zkušenosti.

Jarní úklid, očista duše i domácnosti

Jarní úklid, jak na něj? 

Zdroje se různí, někteří radí začít koupelnou, někteří ložnicí - ale je to vlastně úplně jedno. Každý, kdo se v domácnosti vypořádává s úklidem, má svou zažitou rutinu. Co ale doporučíme, je udělat celý jarní úklid domácnosti za jeden den. Je to efektivnější než uklízet po večerech jednu místnost za druhou, a navíc až po týdnu skončíte, budete mít pocit, že jsou prostory, které jste uklidili jako první, už zase v nepořádku. 

Na co se zaměřit

Jarní úklid musí jít do hloubky, měl by vám totiž vydržet po celý rok, abyste pak mohli uklízet jen povrchově. Je proto důležité zaměřit se na věci, které přes rok běžně míjíme. 

  • skříně a dokumenty
  • spíže a sklep
  • záclony, koberce
  • okna
  • stropy a zdi
  • podlahy


Skříně a dokumenty

Pryč se vším zimním a pryč se vším co nenosíte a nosit nebudete. Dejte to na charitu, věnujte kamarádce nebo odneste do second-handu. Jaro vám dává příležitost vyčistit si svůj prostor, a i po praktické stránce – staré oblečení je lapač prachu. Udělejte si čas i na kancelář a projděte všechny dokumenty, vyřaďte ty neaktuální a udělejte si pořádek ve smlouvách a dalších papírech, které potřebujete mít po ruce. 

Spíže a sklep

Projděte si všechny místnosti, kde skladujete zásoby jídla. Jaro je období nového života, a to znamená i toho hmyzího. Moly, mravence a další živočichy najdeme v mouce, strouhance, koření, luštěninách a dalších potravinách, které jsou třeba dlouho otevřené a špatně uschované. Projděte si všechny sklenice, zavařovačky a pytlíky a přesypejte jejich obsah do nových, čistých nádob a tašek. 

Záclony a koberce

Celoroční lapače prachu, je na čase sundat, vyklepat, vyvařit, vyprat a znovu pověsit. 

Okna

Pro někoho prokletí, ze kterého ho zachrání jen úklidová služba, nebo zázračné okenní vysavače. Můžeme ale zaručit, že čistá okna dělají zázraky a váš domov bude hned vypadat uklizeněji a čistěji, 

Stropy a zdi

Je třeba vymést pavučiny, opravit drobné prasklinky, odstranit ze zdí otisky rukou a jiné nečistoty.

Podlahy

Tady je na místě opatrnost, protože každá podlaha vyžaduje jiné zacházení. Dřevo a laminát neošetřujeme ničím jiným než speciálně na to určenými prostředky. Opatrně také s vodou, tyto typy podlah ji příliš neocení. Podlahy si nechte až nakonec úklidu a nezapomeňte vytřít i vyssát. 

Pár tipů na konec

Pořiďte si dobré vybavení na úklid. Patří sem třeba kvalitní vysavač nebo prodlužovací tyč. Kupte si různě barevné hadříky z mikrovlákna a používejte jednu barvu na určitou místnost v domě. Zamezíte tím roznášení bakterií z jednoho hadříku po celé domácnosti. 

Při úklidu postupujte systematicky a vše si předem naplánujte. 

Nepřehánějte to s množstvím úklidových prostředků a používejte je přesně na to, k čemu slouží. Třeba jar nepatří na podlahu ani na dřevěný nábytek. Někdy vám místo chemických čističů vystačí i ocet nebo jedlá soda. V kuchyni připravujete jídlo, a tak se vyhněte používání chemických úklidových prostředků a raději zvolte ty ekologické přípravky z drogerie

Jarní úklid může vypadat jako velká nepříjemnost, ale berte to jako možnost udělat si domácnost hezčí, čistší a projasněnější. A kdo ví, třeba při úklidu najdete nějaké zapomenuté poklady. 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám