Kvasinková infekce, vaginální mykóza, poševní zánět – pro jedny a ty samé potíže existuje mnoho pojmenování. V současné době trpí těmito problémy mnoho žen. Nemoc se ale nevyhýbá ani mužům.

Víte, že přirozenou obranyschopnost poševního prostředí má jen každá pátá žena?
S mykózami se potýkají především ženy, což je dáno jednak fyziologicky, ale i tím, co přináší moderní doba – antikoncepce, antibiotika, silná desinfekce vody na koupalištích, nedostatečně vzdušné oblečení nebo jeho nevhodný materiál a mnoho dalšího. Nepříznivě může působit dokonce i stres, který způsobuje celkové oslabení těla. Příčiny číhají takřka na každém kroku.

Jaké jsou příznaky?
Onemocnění se může projevovat silným svěděním, zarudnutím a otokem intimních míst, pálením při močení. U žen se často objevuje i nepříjemný výtok. Přenašečem infekce mohou být dokonce i muži a přitom nemusejí pociťovat žádné vnější projevy.

Co je příčinou?
Potíže způsobuje nenápadná kvasinka Candida albicans. Jakmile se přemnoží, dokáže velmi znepříjemnit život. Daří se jí ve vlhkém a špatně větraném prostředí, proto se onemocnění častěji objevuje v letních měsících.

Mezi nejčastější příčiny poševních zánětů patří:

 • Užívání antibiotik – antibiotika pomohou zničit bakterie způsobující onemocnění, ale zároveň v poševním prostředí ničí i prospěšné bakterie, nastává tak nerovnováha a ideální stav pro přemnožení kvasinek.
 • Tabletová antikoncepce - úžasný vynález, bez kterého si řada z nás svůj intimní život již nedokáže představit, bohužel způsobuje i snížení množství sacharidů v poševní stěně. Laktobacily, které zajišťují vlastní obranyschopnost pochvy, nejsou dostatečně vyživovány a dochází k jejich rapidnímu úbytku. Opět se zvyšuje nebezpečí kvasinkové infekce.
 • Jiné formy antikoncepce – nepříznivě působí výměšek vyprovokovaný nitroděložním tělískem nebo i použití parfemovaných kondomů.
 • Vliv zásaditého pH, parfemace – koupání ve chlorované vodě nebo naopak v neudržovaných koupalištích, používání klasického mýdla se zásaditým pH na intimních místech, pěna do koupele, parfemované hygienické potřeby apod.
 • Těhotenství – hormonální změny a zvyšující se hladina cukrů mohou způsobit diskomfort poševního prostředí.
 • Strava – vašemu tělu můžete v boji proti poševním infekcím pomoci i tím, že ve své stravě omezíte sladkosti.
 • Další faktory - stres, těsné oblečení, nesprávná hygiena, mužský pohlavní sekret, některá onemocnění (např. cukrovka) a mužský pohlavní sekret.

Poševní zánět rovná se žádný sex?
Kvasinková infekce je velmi zákeřná i v tom, že si ji snadno mohou partneři předávat mezi sebou. Při zjištění příznaků je proto dobré zahájit komplexní léčbu obou partnerů. Vhodná je i sexuální abstinence, která ale již souvisí s nepříjemnými vnějšími projevy infekce.

Mykóza?!

Ženské poševní záněty
Kvasinková infekce není nebezpečnou nemocí, je však třeba ji včas léčit (při zanedbání léčby může dojít k zánětu dalších orgánů) a zejména ji předcházet. Můžete se samozřejmě vyvarovat veškerých faktorů, které způsobují disharmonii poševního prostředí. Bez většiny výše uvedených příčin si ale život již nedokážeme představit.
V poslední době se naštěstí nabídka přípravků a léčiv mykotických onemocnění velmi rozšířila. Osvědčeným přípravkem je intimní sprcha Femifit, která je vhodná jak pro léčbu, tak zejména pro prevenci poševních zánětů. Spojení unikátního aplikátoru a šumivých laktobacilových tablet s jedinečným složením je řešením pro ženy s opakovanými záněty, ale i pro ty, kterým způsobuje jednorázově problémy například koupání v bazénu, použití kondomu apod.
Femifit jako jediný dodává ty správné laktobacily přímo tam, kde jsou potřeba. Díky tomu nastavuje v pochvě správné pH a znemožňuje přemnožení zákeřných kvasinek. Použití intimní sprchy je rychlé, jednoduché a bezbolestné.

Jak Femifit funguje?
Intimní sprcha Femifit okamžitě navozuje žádané kyselé prostředí a udržuje ho. Přípravek působí tak, že laktobacily do poševní stěny jednak dodává a zároveň posiluje laktobacily stávající (zásobuje je laktózou). Díky tomu nedochází k jejich úbytku. Kvasinky tak nemají šanci způsobit nepříjemný zánět.
Femifit je jedinečný svým složením. Účinnost zajišťuje mléčný cukr z oslího mléka. Na základě laboratorních testů bylo zjištěno, že oslí mléko je velmi podobné mateřskému mléku. Z tohoto důvodu poskytuje produkt tu nejlepší péči a je dobře snášený.

Jak se intimní sprcha používá?

 • Pro aplikaci intimní sprchy je zapotřebí aplikátor, který se používá s laktobacilovými tabletami. Novinku na trhu představuje jednak skon aplikátoru, který umožňuje pohodlné použití, a jednak jednosměrný ventil (léčivý roztok se dostane z nádržky ven, ale již nedojde k opětovnému nasátí zpět).
 • Aplikátor se skládá ze dvou částí. První část se před použitím naplní odpovídajícím množstvím vlažné vody, ve které se nechá rozpustit tableta Femifit Lacto. Druhou část tvoří vlastní intimní sprcha s jednosměrným ventilem. Oba díly se spojí dohromady a sprcha je připravena k použití.
 • Intimní sprchu Femifit můžete používat podle potřeby pravidelně, jednorázově (např. po návštěvě bazénu) nebo jako součást běžné intimní hygieny.
 • Základní balení obsahuje aplikátor a 20 tablet Femifit Lacto. Po spotřebování tablet v základním balení je možné dokoupit pouze tablety. Výměna sprchy se doporučuje jedenkrát za šest měsíců, podle intenzity používání.

Intimní sprchu Femifit získáte bez lékařského předpisu a její užívání můžete doplnit také dalšími produkty – intimní sprchovou pěnou Femifit a intimními ubrousky Colpo-Cleaner.

Související články:


Trápí Vás bolestivá menstruace?
Zánět močových cest – trápení mnoha žen
Premenstruační syndrom: zbytečné trápení
Trápí Vás často vaginální mykózy?