Lékárna.cz

Jak řešit vedlejší účinky vakcíny proti nemoci covid-19

Jak řešit vedlejší účinky vakcíny proti nemoci covid-19
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Prozradíme vám, jaké mohou být reakce na očkování proti nemoci covid-19 a také poradíme, jak postupovat v případě, že se objeví právě u vás.

Stejně jako na všechny očkovací látky, i na vakcínu proti nemoci covid-19 může náš organismus určitým způsobem zareagovat. A vzhledem k tomu, že jsme každý jiný - i tyto reakce se mohou poměrně výrazně lišit. Zatímco někdo pomalu ani neví, že byl naočkován, jiný si může den-dva poležet v posteli.

Mezi nejčastější vedlejší účinky po očkování proti nemoci covid-19 patří:

 • únava,
 • zvýšená teplota nebo dokonce horečka,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti kloubů, svalů a tzv. celého těla,
 • zimnice,
 • nevolnost,
 • průjem,
 • bolest v místě vpichu.

Jak nežádoucím účinkům předcházet

Nejefektivnějším prostředkem, který nám pomůže předejít vedlejším účinkům očkování, je prevence, a to hlavně ta v podobě kvalitního odpočinku. Klidový režim bychom měli dodržovat minimálně 24 hodin před vakcinací, lépe 48 hod. Mezi další preventivní opatření patří například absence stresu, alkoholu a mnohé další.

Co nedělat

Co bychom určitě v rámci preventivních kroků dělat neměli, je užívání jakýchkoli léků či jiných podpůrných prostředků předtím, než se vedlejší účinky vůbec dostaví. Jen těžko bychom totiž dokázali odhadnout, jak se vakcína projeví zrovna u nás.

Čím zmírnit vedlejší účinky vakcíny

 • Vzhledem k tomu, že mezi nejčastější příznaky patří bolesti a teplota, pomohou volně prodejné léky na tyto symptomy, tedy analgetika.
 • Stejně tak je dobré mít po ruce léky na trávicí obtíže a průjmová onemocnění.
 • Pro případ, že by vás trápila bolest v místě vpichu, potažmo ramene či celé ruky, můžete bolavé místo chladit přikládáním studeného obkladu či chladícího gelu, případně se můžete spolehnout na přípravky, jež uvolňují namáhané svaly.
 • Zároveň mějte na paměti, že klíčem k urychlení jakékoli rekonvalescence je důsledné dodržování pitného režimu. Zvýšený příjem tekutin nám totiž pomůže mnohem rychleji z těla odplavit veškeré nežádoucí látky.
 • Patříte-li mezi alergiky, možná vám váš ošetřující lékař doporučí užití antihistaminik.

Pamatujte na to, že vaše reakce na očkování může být natolik silná, že možná nebudete schopni si léky obstarat, proto je vhodné mít je připraveny ve své domácí lékárničce předem. Pokud právě podstupujete léčebnou terapii nebo pravidelně užíváte léky či určité doplňky stravy, měli byste se vždy o užití jiných léčiv poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo alespoň lékárníkem, abyste svému organismu ještě nepřitížili.

Vakcína nemoc covid-19 nezpůsobí!

Žádná vakcína samotné onemocnění covid-19 vyvolat nemůže, a to jednoduše proto, že neobsahuje celý virus SARS-CoV-2. Jestliže znáte někoho, kdo se domnívá, že tuto infekci dostal z očkování, tak ve skutečnosti byl pravděpodobně konfrontován s virem ještě před vakcinací, a proto u něj posléze nemoc propukla.

Jak dlouho trvají vedlejší účinky po očkování proti covid-19

Nežádoucí účinky zůstávají zpravidla 1-3 dny po vakcinaci.  Je třeba mít na paměti, že každý organismus se s nimi vyrovnává trochu jinak. Zároveň je třeba si uvědomit, že symptomy jako horečka, zimnice či únava jsou identické s příznaky samotného onemocnění covid-19.

Vakcína nás chrání obvykle až 21 dní po první dávce a navíc i po uplynutí této lhůty existuje možnost, že se u vás infekce může projevit. Pokud tedy ve vašem případě příznaky po očkování přetrvávají déle, jsou intenzivní, váš stav se nelepší nebo se dokonce horší, neváhejte s návštěvou lékaře a případně se i otestujte.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

14. červen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Může mít překyselení organismu opravdu neblahý vliv na naše zdraví nebo jde o rozšířený mýtus podporovaný zastánci alkalických diet. Pomůžeme vám se v tomto tématu zorientovat.

více

Vysvětlíme vám, co je to pásový opar, proč se u nás objevuje a také poradíme, jak se tohoto onemocnění vyvarovat.

více

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky seborea navzdory poměrně exotickému názvu postihuje podle odhadů asi 5…

více

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.