Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak předejít poruchám vyprazdňování

Jak předejít poruchám vyprazdňování

Trávení Léčivé přípravky

Zácpa (obstipace) je subjektivní pojem, lze ji nejobjektivněji označit jako stav, při kterém dochází k evakuaci stolice v intervalu delším než 1x za 3 dny a v množství menším než 80 g.

Jak předejít poruchám vyprazdňování

Zácpa může být

  • vrozená (nemoc Hirschprungova) a
  • získaná,
  • být pouze příznakem jiného onemocnění nebo
  • vlastní chorobou.

Defekaci rozdělujeme do tří částí

  1. Gastrokolický reflex: po naplnění žaludku jídlem se reflektoricky (nervovými drahami) posune obsah v tlustém střevě. Střevní obsah vyplní konečník a vyvolá pocit na stolici.
  2. Vypuzovací fáze: spočívá v koordinované činnosti břišní svalů, břišní stěny, pánevního dna a střevní svaloviny (stahy svaloviny a ochabnutí řitních svěračů). Tyto děje lze zčásti ovládat vůlí.
  3. Následná fáze: vyprázdnění – je ovlivněna stravou (vláknina), tekutinami (2,5 až 3 litry tekutin denně), pohybovou aktivitou (stimuluje peristaltiku), způsobem života a soukromím při vyprazdňování. Defekační reflex nastává při tlaku 50 torrů v konečníku, tím se podráždí nervová čidla a vnitřní svěrač z hladké svaloviny ochabne.

Zevní svěrač je tvořen příčně pruhovanou svalovinou a je ovládán vůlí. Nejčastěji jde o krátkodobou poruchu vyprazdňování tzv. akutní funkční zácpa. Vzniká většinou na cestách a změnou stravy.

Organická zácpa provází patologické změny na tlustém střevě. Druhotná (sekundární) zácpa vzniká z příčin mimo tlusté střevo (vředová choroba žaludku, gynekologická onemocnění, fyziologicky – těhotenství).

I užívání léků, může vyvolat zácpu (analgetika, antitusika, psychofarmaka, antacida, diuretika). Je zácpa atonická s ochablou střevní svalovinou a zácpa spastická, kdy je střevo v křeči. U spastické zácpy jde o poruchu nervové regulace funkce tlustého střeva a vyprazdňování provází křečovité bolesti.

Prostá (habituální, návyková) zácpa je samostatná nemoc vyvolaná vědomým potlačováním spontánního nucení na stolici. Důvodem je stres, nevhodné složení potravy, nedostatečná hydratace, nepravidelnost v jídle, nevyhovující hygienická zařízení apod. Lidé s habituální, tj. návykovou zácpou, málo pijí a obvykle spíše kávu, čaj.

Životospráva při zácpě by měla být komplexní. Do stravy zařazujeme dietně převážně zeleninu, ovoce, vlákninu, celozrnné potraviny atd. Omezujeme příjem masa a mastných výrobků. Důležitý je dostatečný pitný režim – příjem tekutin zvyšujeme až na 3,5 litru za den. Nezapomínáme na pravidelný pohyb.

MUDr. B. Ždichynec, CSc.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka