Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Cílové hodnoty glykémie
Každý pacient s diagnostikovanou cukrovkou by měl mít určeny individuální cílové hodnoty glykémie (cukru v krvi). Pro organismus je nebezpečná vysoká i nízká glykémie a stejně tak i kolísání mezi nimi, protože zvyšuje riziko vývoje pozdních komplikací.
U seniorů a malých dětí se spokojíme i s poněkud vyššími hladinami glykémie, abychom se tak vyhnuli těžké hypoglykémii, která může být nerozpoznaná a může být i život ohrožující.
Naopak u mladých diabetiků, zvláště pak 1. typu, je cílem co nejtěsnější kompenzace (vyrovnané hladiny glykémie odpovídající zdravé populaci). Tyto cíle se samozřejmě mohou s každou kontrolou u lékaře upravovat.
Česká diabetologická společnost uvádí tyto cílové hodnoty :
pro děti
- glykovaný hemoglobin pod 59 mmol/l
- glykémie nalačno 4-7 mmol/l
- glykémie za 2 hod po jídle 5-8 mmol/
- glykémie před spaním 5,5-8 mmol/l
- glykémie v noci 4,5-7 mmol/l
pro dospělé s diabetem 1. typu
- glykovaný hemoglobin pod 45 mmol/l
- glykémie nalačno 4-6 mmol/l
- glykémie za 2 hod po jídle 5-7,5 mmol/l
Příliš nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)
U zdravého člověka je to hodnota glykémie pod 3,9 mmol/l. Nejde ještě o ohrožení života, ale jde o varování, že by člověk měl doplnit sacharidy.
Jak se hypoglykémie projevuje
- třes,
- nesoustředěnost,
- zmatenost,
- pocení,
- rozostřené vidění,
- bušení srdce... (pacient může vypadat i jako opilý).
Může se projevit zvlášť u pacientů léčených antidiabetiky (inzulinem nebo léky na cukrovku), které zvyšují tvorbu a uvolňování inzulinu. Jedná se o léky ze skupiny derivátů sulfonylurey a na toto nebezpečí je vždy upozorněno v příbalovém letáku.

K čemu je glukóza
Glukóza je nezbytná pro funkci mozku, a proto se může jednat potenciálně o život ohrožující stav, který vede k bezvědomí a následné smrti. Opakovaná těžká hypoglykémie může zanechat na mozkových buňkách trvalé následky vedoucí k epilepsii nebo poruše kognitivních funkcí (procesy myšlení).
U některých pacientů může hypoglykémie nerozpoznaně bez příznaků. Hlavně noční hypoglykemie nemusí být vůbec zaznamenány a mohou mít špatný vliv na dlouhodobé mozkové funkce. Zde je velkým přínosem kontinuální sledování hodnot glykémie.
Pokud jsou však zachována bezpečnostní pravidla, která jsou pacientovi zdůrazněna opakovaně v rámci jeho edukace, pokud je léčen potenciálně hypoglykemizujícími léky, není důvod k přehnanému strachu a úzkosti z hypoglykémie.
Velice důležité je, aby byl pacient vybaven průkazem diabetika upozorňujícím na možnost hypoglykémie (pokud cestuje do zahraničí tak minimálně i v anglickém jazyce) a aby měl vždy prostředky pro zvládnutí hypoglykémie (hroznový cukr, džus, na dojedení pak sušenku apod.).

První pomoc při hypoglykemickém bezvědomí
Pokud dojde k hypoglykemickému bezvědomí, nepodávejte nic ústy, protože hrozí nebezpečí vdechnutí a udušení. Ihned přivolejte záchrannou službu, která podá pacientovi nitrožilně glukózu. Ideální první pomocí je v tomto případě podání injekce glukagonu.
Příliš vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)
Pokud je u diabetiků změřena hodnota ráno nalačno vyšší než 6-7mmol/l, po jídle a během dne pak více než 8-10mmol/l., jedná se o hyperglykémii.
Jak se hyperglykémie projevuje
Vysoké hladiny glykémie pacient obvykle subjektivně nepociťuje. Mezi příznaky patří:
- žízeň,
- zvýšené močení,
- únava
U dlouhodobější hyperglykémie se projeví:
- hubnutím,
- opakovanými kožními záněty
- opakovanými gynekologickým záněty
Hyperglykémie má hlavně škodlivé účinky z dlouhodobého hlediska. Výrazně totiž zvyšuje riziko vzniku chronických komplikací diabetu.
Z krátkodobých škodlivých účinků je tu riziko vzniku diabetické ketoacidózy, která hrozí především u pacientů s diabetem 1. typu.

Měřte si cukr v krvi
Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.
Zdroj: cukrovka.cz
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.