Lékárna.cz

Cukr v krvi (hyper a hypoglykémie)

Cukr v krvi (hyper a hypoglykémie)
Sdílet

Inzulín je hormon, který produkuje slinivka břišní a jeho úkolem je regulovat hladinu cukru (glukózy) v krvi. Glukóza získaná z potravy je pak základním zdrojem energie pro tělní buňky. Ty ovšem nemohou glukózu bez přítomnosti inzulínu využít. Molekula inzulínu se naváže na receptor na vnější straně buněčné membrány a zapadne tam jako klíč do zámku. Tímto procesem dojde k aktivaci přenosu glukózy do buňky. Jak je to ale s měřením hodnot cukru v krvi?

Cílové hodnoty glykémie

Každý pacient s diagnostikovanou cukrovkou by měl mít určeny individuální cílové hodnoty glykémie (cukru v krvi)Pro organismus je nebezpečná vysoká i nízká glykémie a stejně tak i kolísání mezi nimi, protože zvyšuje riziko vývoje pozdních komplikací.

U seniorů a malých dětí se spokojíme i s poněkud vyššími hladinami glykémie, abychom se tak vyhnuli těžké hypoglykémii, která může být nerozpoznaná a může být i život ohrožující.

Naopak u mladých diabetiků, zvláště pak 1. typu, je cílem co nejtěsnější kompenzace (vyrovnané hladiny glykémie odpovídající zdravé populaci). Tyto cíle se samozřejmě mohou s každou kontrolou u lékaře upravovat.

Česká diabetologická společnost uvádí tyto cílové hodnoty :

pro děti

 • glykovaný hemoglobin pod 59 mmol/mol
 • glykémie nalačno 4-7 mmol/l
 • glykémie za 2 hod po jídle 5-8 mmol/
 • glykémie před spaním 5,5-8 mmol/l
 • glykémie v noci 4,5-7 mmol/l

pro dospělé s diabetem 1. typu

 • glykovaný hemoglobin pod 45 mmol/mol
 • glykémie nalačno 4-6 mmol/l
 • glykémie za 2 hod po jídle 5-7,5 mmol/l

Příliš nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)

U zdravého člověka je to hodnota glykémie pod 3,9 mmol/l.  Nejde ještě o ohrožení života, ale jde o varování, že by člověk měl doplnit sacharidy.  

Jak se hypoglykémie projevuje

 • třes,
 • nesoustředěnost,
 • zmatenost,
 • pocení,
 • rozostřené vidění,
 • bušení srdce... (pacient může vypadat i jako opilý).

Může se projevit zvlášť u pacientů léčených antidiabetiky (inzulinem nebo léky na cukrovku), které zvyšují tvorbu a uvolňování inzulinu. Jedná se o léky ze skupiny derivátů sulfonylurey a na toto nebezpečí je vždy upozorněno v příbalovém letáku.

Glukóza je nezbytná pro funkci mozku, a proto se může jednat potenciálně o život ohrožující stav, který vede k bezvědomí a následné smrti. Opakovaná těžká hypoglykémie může zanechat na mozkových buňkách trvalé následky vedoucí k epilepsii nebo poruše kognitivních funkcí (procesy myšlení).

U některých pacientů může hypoglykémie nerozpoznaně bez příznaků. Hlavně noční hypoglykemie nemusí být vůbec zaznamenány a mohou mít špatný vliv na dlouhodobé mozkové funkce. Zde je velkým přínosem kontinuální sledování hodnot glykémie.

Pokud jsou však zachována bezpečnostní pravidla, která jsou pacientovi zdůrazněna opakovaně v rámci jeho edukace, pokud je léčen potenciálně hypoglykemizujícími léky, není důvod k přehnanému strachu a úzkosti z hypoglykémie.

Velice důležité je, aby byl pacient vybaven průkazem diabetika upozorňujícím na možnost hypoglykémie (pokud cestuje do zahraničí tak minimálně i v anglickém jazyce) a aby měl vždy prostředky pro zvládnutí hypoglykémie (hroznový cukr, džus, na dojedení pak sušenku apod.).

Pokud dojde k hypoglykemickému bezvědomí, nepodávejte nic ústy, protože hrozí nebezpečí vdechnutí a udušení. Ihned přivolejte záchrannou službu, která podá pacientovi nitrožilně glukózu. Ideální první pomocí je v tomto případě podání injekce glukagonu.

Příliš vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)

Pokud je u diabetiků změřena hodnota ráno nalačno vyšší než 6-7mmol/l, po jídle a během dne pak více než 8-10mmol/l., jedná se o hyperglykémii.

Jak se hyperglykémie projevuje

Vysoké hladiny glykémie pacient obvykle subjektivně nepociťuje. Mezi příznaky patří:

 • žízeň,
 • zvýšené močení,
 • únava

U dlouhodobější hyperglykémie se projeví:

 • hubnutím,
 • opakovanými kožními záněty
 • opakovanými gynekologickým záněty

Hyperglykémie má hlavně škodlivé účinky z dlouhodobého hlediska. Výrazně totiž zvyšuje riziko vzniku chronických komplikací diabetu.

Z krátkodobých škodlivých účinků je tu riziko vzniku diabetické ketoacidózy, která hrozí především u pacientů s diabetem 1. typu.

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa. 

Zdroj: cukrovka.cz

6. březen 2019
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více