Lékárna.cz
Hledat

Cukr v krvi (hyper a hypoglykémie)

Inzulín je hormon, který produkuje slinivka břišní a jeho úkolem je regulovat hladinu cukru (glukózy) v krvi. Glukóza získaná z potravy je pak základním zdrojem energie pro tělní buňky. Ty ovšem nemohou glukózu bez přítomnosti inzulínu využít. Molekula inzulínu se naváže na receptor na vnější straně buněčné membrány a zapadne tam jako klíč do zámku. Tímto procesem dojde k aktivaci přenosu glukózy do buňky. Jak je to ale s měřením hodnot cukru v krvi?

Cukr v krvi (hyper a hypoglykémie)
EASYGLUCO Glukometr 25 kusů testovacích proužků a 25 kusů lancet

EASYGLUCO Glukometr 25 kusů testovacích proužků a 25 kusů lancet

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

EBSENSOR Diagnostické proužky 50 kusů

EBSENSOR Diagnostické proužky 50 kusů

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

GLUCOLAB Glukometr + 25 testovacích proužků

GLUCOLAB Glukometr + 25 testovacích proužků

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Cílové hodnoty glykémie

Každý pacient s diagnostikovanou cukrovkou by měl mít určeny individuální cílové hodnoty glykémie (cukru v krvi)Pro organismus je nebezpečná vysoká i nízká glykémie a stejně tak i kolísání mezi nimi, protože zvyšuje riziko vývoje pozdních komplikací.

U seniorů a malých dětí se spokojíme i s poněkud vyššími hladinami glykémie, abychom se tak vyhnuli těžké hypoglykémii, která může být nerozpoznaná a může být i život ohrožující.

Naopak u mladých diabetiků, zvláště pak 1. typu, je cílem co nejtěsnější kompenzace (vyrovnané hladiny glykémie odpovídající zdravé populaci). Tyto cíle se samozřejmě mohou s každou kontrolou u lékaře upravovat.

Česká diabetologická společnost uvádí tyto cílové hodnoty :

pro děti

 • glykovaný hemoglobin pod 59 mmol/l
 • glykémie nalačno 4-7 mmol/l
 • glykémie za 2 hod po jídle 5-8 mmol/
 • glykémie před spaním 5,5-8 mmol/l
 • glykémie v noci 4,5-7 mmol/l

pro dospělé s diabetem 1. typu

 • glykovaný hemoglobin pod 45 mmol/l
 • glykémie nalačno 4-6 mmol/l
 • glykémie za 2 hod po jídle 5-7,5 mmol/l

Příliš nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)

U zdravého člověka je to hodnota glykémie pod 3,9 mmol/l.  Nejde ještě o ohrožení života, ale jde o varování, že by člověk měl doplnit sacharidy.  

Jak se hypoglykémie projevuje

 • třes,
 • nesoustředěnost,
 • zmatenost,
 • pocení,
 • rozostřené vidění,
 • bušení srdce... (pacient může vypadat i jako opilý).

Může se projevit zvlášť u pacientů léčených antidiabetiky (inzulinem nebo léky na cukrovku), které zvyšují tvorbu a uvolňování inzulinu. Jedná se o léky ze skupiny derivátů sulfonylurey a na toto nebezpečí je vždy upozorněno v příbalovém letáku.

K čemu je glukóza

Glukóza je nezbytná pro funkci mozku, a proto se může jednat potenciálně o život ohrožující stav, který vede k bezvědomí a následné smrti. Opakovaná těžká hypoglykémie může zanechat na mozkových buňkách trvalé následky vedoucí k epilepsii nebo poruše kognitivních funkcí (procesy myšlení).

U některých pacientů může hypoglykémie nerozpoznaně bez příznaků. Hlavně noční hypoglykemie nemusí být vůbec zaznamenány a mohou mít špatný vliv na dlouhodobé mozkové funkce. Zde je velkým přínosem kontinuální sledování hodnot glykémie.

Pokud jsou však zachována bezpečnostní pravidla, která jsou pacientovi zdůrazněna opakovaně v rámci jeho edukace, pokud je léčen potenciálně hypoglykemizujícími léky, není důvod k přehnanému strachu a úzkosti z hypoglykémie.

Velice důležité je, aby byl pacient vybaven průkazem diabetika upozorňujícím na možnost hypoglykémie (pokud cestuje do zahraničí tak minimálně i v anglickém jazyce) a aby měl vždy prostředky pro zvládnutí hypoglykémie (hroznový cukr, džus, na dojedení pak sušenku apod.).

První pomoc při hypoglykemickém bezvědomí

Pokud dojde k hypoglykemickému bezvědomí, nepodávejte nic ústy, protože hrozí nebezpečí vdechnutí a udušení. Ihned přivolejte záchrannou službu, která podá pacientovi nitrožilně glukózu. Ideální první pomocí je v tomto případě podání injekce glukagonu.

Příliš vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)

Pokud je u diabetiků změřena hodnota ráno nalačno vyšší než 6-7mmol/l, po jídle a během dne pak více než 8-10mmol/l., jedná se o hyperglykémii.

Jak se hyperglykémie projevuje

Vysoké hladiny glykémie pacient obvykle subjektivně nepociťuje. Mezi příznaky patří:

 • žízeň,
 • zvýšené močení,
 • únava

U dlouhodobější hyperglykémie se projeví:

 • hubnutím,
 • opakovanými kožními záněty
 • opakovanými gynekologickým záněty

Hyperglykémie má hlavně škodlivé účinky z dlouhodobého hlediska. Výrazně totiž zvyšuje riziko vzniku chronických komplikací diabetu.

Z krátkodobých škodlivých účinků je tu riziko vzniku diabetické ketoacidózy, která hrozí především u pacientů s diabetem 1. typu.

Měřte si cukr v krvi

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.

Zdroj: cukrovka.cz

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Diety a hubnutí Kosmetika a hygiena

Přečtěte si také

Mandle jsou komplexním zdrojem živin - jsou proto oblíbené nejen příznivci mnoha různých stravovacích směrů (vegetariáni, low carb, keto či paleo diet), ale také lidmi s potravinovými alergiemi -…

více

Histaminová intolerance s sebou přináší nejrůznější omezení a doporučení. Prozradíme vám, jak se v nich zorientovat a jak její příznaky zmírnit.

více

Na vznik aftů může mít vliv stres, nedostatek některých vitamínů, ale také mechanické poškození v ústech. Naši lékárníci vám poradí, co na ně platí a jak se jich zbavit. Kromě standardních prostředků…

více

Opruzeniny se mohou objevit kdykoli a kdekoli na pokožce - nejen u obézních osob či těch, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko, ale i u aktivních sportovců, řidičů z povolání, motorkářů, cyklistů…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.