Lékárna.cz

Impetigo - příčiny a léčba

Impetigo je bakteriální nezávažné onemocnění kůže, které se projevuje puchýřkovitou vyrážkou. Je vysoce nakažlivé a mohou jím trpět dospělí i děti. Nejčastěji se projevuje na obličeji, ale může se objevit kdekoliv po těle. Původcem onemocnění jsou bakterie Stafylokok a Streptokok. S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. 

Impetigo - příčiny a léčba
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Impetigo - léčba

Na impetigo je nejúčinnější zastavení nákazy, zmírnění příznaků, podpora hojení a zacelení kůže. V lehčích případech stačí rány dezinfikovat, ale ve většině případu je léčba doplněna o aplikaci antibiotik. Aby se mohla antibiotika správně vstřebávat, doporučuje se odstranit krustu a nanášet mast přímo na ránu. Rovněž můžete provádět oplachy roztokem hypermanganu a poté nanést mast.

Při léčbě dodržujte:

  • Správnou hygienu, kůži si myjte antibakteriální mýdlem.
  • Po utírání postižených míst používejte jednorázové papírové utěrky nebo ručníky.
  • Každý den měňte ložní povlečení a ručník nemocného.
  • Prádlo a ručníky perte na vysokou teplotu nebo vyvářejte.
  • Při ošetření postižených míst používejte rukavice, abyste nepřišli do kontaktu s infekcí a nevystavili se tak nakažení.
  • Dětem pilujte a stříhejte nehty, aby si infekci škrábáním neroznášely dále po těle.

Jak impetigo vzniká

Narušeným povrchem kůže nebo drobnou rankou se bakterie stafylokoka a streptokoka dostávají do hlubších vrstev kůže, kde začínají růst, množit se a mohou způsobit záněty na povrchu pokožky. Nejčastěji se jedná o zarudnutí, bolest, zteplání, svědět a otok. Co může narušit povrch kůže:

  • pokousání zvířetem nebo hmyzem,
  • trauma na kůži,
  • pořezání či poškrábání (například i při holení)
  • a někdy se může impetigo objevit i na zcela zdravé pokožce.

Nakažlivost a věk

Impetigo je vysoce nakažlivé a přenáší se tekutinou z praskajících puchýřků na kůži. Rychle se šíří v dětských kolektivech (například ve školách) a dospělí jím mohou trpět po prodělání nemocí jako je rýma, nachlazení nebo chřipka.  

Mezi rizikové faktory patří:

  • Věk - onemocnění se častěji rozvíjí u malých dětí, protože nemají tolik vyvinutý imunitní systém, infekcím se navíc daří v kolektivech,
  • Kontakt s nakaženým - stačí si například otřít ruce do stejného ručníku jako nakažený, použít jeho oblečení a pokud máte na kůži drobnou oděrku, můžete se snadno nakazit.
  • Pobyt ve vlhkých a teplých podmínkách, což jsou ideální pro množení bakterií.
  • Kontaktní sporty a velké kolektivy.
  • Jiná chronické onemocnění kůže, například atopický ekzém.
  • Větší riziko nakažení mají i osoby s metabolickými problémy (cukrovka) a oslabenou imunitou, při kterých je snížena funkce imunitního systému.

Jak dlouho je nakažlivé impetigo

Délka nakažlivosti impetiga závisí na několika faktorech:
Typ impetiga:
  • Impetigo způsobené streptokoky je nakažlivé po celou dobu trvání symptomů, tedy dokud se nevytvoří stroupky.
  • Impetigo způsobené zlatými stafylokoky může být nakažlivé i po vytvoření stroupků.
Léčba:
  • Pokud je impetigo léčeno antibiotickou mastí nebo tabletami, přestává být nakažlivé během 24-48 hodin od začátku léčby.
  • Bez léčby může být impetigo nakažlivé po dobu 1-2 týdnů.
Péče o infekci:
  • Řádné krytí hnisavých lézí a hygiena rukou může výrazně snížit riziko přenosu.
  • Nekrytá a nechráněná impetigo je nejnakažlivější.
Obecně se doporučuje, aby děti s impetigo zůstaly doma a nenavštěvovaly školu nebo kolektiv, dokud nejsou léze zcela vyléčeny a není riziko přenosu na ostatní. Důkladná léčba a správná péče tak mohou významně zkrátit dobu nakažlivosti.

Prevence proti impetigu

  • dodržujte základní hygienické návyky,
  • nepůjčujte si mezi sebou ručníky, oblečení a další hygienické pomůcky - ani  v rámci rodiny či přátel,
  • pokud se ocitnete v prostředí, kde se impetigo vyskytovalo, dbejte na zvýšenou pozornost při ošetření vlastních ranek na kůži a důkladně si umyjte ruce nebo použijte antibakteriální mýdlo či gel,
  • jste-li vy nebo někdo z rodiny již infekční, použijte po každé koupeli čistý ručník a po dotyku s ložiskem dbejte na správnou hygienu rukou, abyste zamezili dalšímu šíření.

Impetigo - Příznaky a projevy

Projevy impetiga mohou být dvojího charakteru – bulózní a nebulózní

  • Nebulózní (neboli cantagiosa), je velmi nakažlivé a jedná se o nejčastější formu onemocnění. Projevuje se jako bolák červené barvy a může se vyskytovat kdekoliv na děle, ale nejčastěji na obličeji, nosu nebo rtu. Skvrna se postupně přeměňuje v puchýřek naplněný tekutinou. Ten nakonec praskne a na jeho místě se vytvoří žlutohnědý strup, tzv. medová krusta. Strupy často nepříjemně svědí, ale nejsou bolestivé.
  • Bulózní, je méně časté a postihuje více novorozence nebo menší děti do 2 let. U dětí se často objevuje v místě zapářky – na trupu nebo v ohybu končetin. Puchýřky nejsou bolestivé, naplněné vodou s červenými okraji.
  • Další možnosti projevu impetiga je tzv. folikulitida. Jedná se o zánět vlasových váčků způsobených stafylokokem. V zasažených místech je často hnis, svědí a pálí.

Folikulitida ve vlasech a péče

Na folikulitidu ve vlasech je vhodné používat antibiotické nebo protiplísňové krémy a léčebné šampony. Rovněž se na postižená místa mohou přikládat teplé obklady z vinného octa, které snižují svědění.

Přírodní cestou na impetigo

Vzhledem k charakteru tohoto infekčního onemocnění nám z přírody pomohou všechny bylinky či doplňky stavy, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Nebojte se tedy využít sílu přírody a podpořit hojení kůže i zevnitř. Bylinky na přirozené fungování imunity najdeme všude kolem nás, ať už jde o řepík, dobromysl, nebo echinaceu. V kuchyni sáhněte po česneku a medu.

Domácí péče s bylinkami

K podpoře hojení bolestivých ložisek lze použít obklady z bylin, jako je odvaz z řepíku lékařského nebo měsíčku. Odvar působí svíravě, čistí a mírně vysušuje. Ošetřit ložiska můžete následně jemnou vrstvičkou měsíčkové nebo konopné masti.

Zdroj: Lékárnické kapky

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Imunita doplňky stravy Dermokosmetika Volně prodejné léky

Přečtěte si také

Jaké jsou příznaky variant onemocnění covid-19, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.