Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Hemeroid nebo hemoroid?

Hemeroid nebo hemoroid?

Péče o tělo Zdraví z přírody Léčivé přípravky Bolest

Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění, správně však je hemoroid. Ať tak či tak, rozhodně se jedná o strašáka každého dospělého člověka. Působí nepříjemnosti jak fyzicky, tak psychicky.

Hemeroid nebo hemoroid?

Hemoroid – co to vlastně je?

Statistiky udávají, že se vyvinou u každého druhého člověka, muži jsou postihováni častěji. Ne každý tuto nemoc zaregistruje. Když už vychází krev z konečníku a je cítit bolest, je už na prevenci pozdě. Přitom díky ní se dá riziko vzniku hemeroidů podstatně snížit.
Hemoroidy jsou přirozenou součástí každého lidského těla. Jsou to vlastně žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v něm a mají za úkol uzavřít otvor konečníku. Pokud je vše v pořádku, člověk o nich neví. Žíly v oblasti konečníku jsou extrémně citlivé. Hlavním důvodem je, že se nachází v dolní polovině těla. Práci jim ztěžuje i to, že oproti ostatním žilám nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve. Pokud dojde k jejich zvětšení a zanícení, mluvíme o hemeroidálním onemocnění.
Známe dva druhy hemoroidů – vnitřní a vnější. Vnitřní vznikají uvnitř konečníku. Nemusí se nutně projevovat, nebo jen krví ve stolici. Vnější bývají hodně bolestivé a leží u vchodu do konečníku. Stává se ale často, že seschnou a zmizí.

Příčiny vzniku hemeroidů

Hemoroidy můžeme označit jako civilizační nemoc. I tuto nemoc způsobuje nedostatek času na pohyb, cvičení, kvalitní stravu. Rizikovou skupinou nejsou jenom lidé pracující u počítače. Hemeroidy často trápí i těhotné ženy. K jejich výskytu napomáhá tlak zvětšené dělohy na cévy, větší prokrvování orgánů, zácpa a zvýšená hladina hormonů. Kvůli oslabeným žílám v konečníku a ztrátě napětí ve svalech se hemoroidy často vyskytují i u starších a obézních lidí.
Svůj vliv může hrát i dědičná dispozice. Zdědit můžete slabou vazivovou tkáň v konečníku, které chybí odolnost vůči špatnému průběhu stolice (častá zácpa či tvrdá stolice). Oba uvedené problémy obecně hemeroidy zhoršují. Dalšími rizikovými faktory je i převaha tučných, kořeněných a sladkých jídel nad zeleninou a ovocem, nedostatečný příjem tekutin, nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu nebo kouření.

Příznaky hemoroidů

Nejznámějším projevem hemoroidů je výskyt krve na toaletním papíru a ve stolici. Krev mívá jasně červenou barvu. Může se objevit i svědění konečníku, mokvání, zduření, hlenovitý výtok nebo bolestivá bulka v konečníku. Velmi nepříjemná je i bolest, která toto onemocnění provází, hlavně při vyprazdňování, sezení či nadměrném pocení v anální oblasti. Dochází k tlačení a píchání, někdy s pocitem cizího tělesa.

Léčba hemeroidů

Pro upřesnění, hemoroidy nejsou nemocí, léčí se jenom obtíže s nimi spojené. Hemeroidální onemocnění je často zastřené studem. Proto řada lidí odkládá návštěvu lékaře. Přitom zanedbání léčby může vést k dalším onemocněním. Návštěvu lékaře určitě neodkádejte, pokud problémy s hemeroidy trvají déle než deset dní. Na lehčí formu nemoci by měly stačit přípravky k léčbě hemeroidů. Pokud takové léčení nezabere, nastupuje chirurgický zákrok nebo některá z modernějších metod.

Pro běžnou léčbu lze použít krémy (Antivir H, Hemoral), gely (Hemodin, Altermed dubová kůra, Gallotin Hemostop) nebo čípky. Tyto masti léčí spíše důsledek nemoci. Pro posílení žilních stěn a zmírnění podráždění jsou vhodné doplňky stravy, například Hemodin, HemoStop ProBio. Z léků volně prodejných je několik produktů vždy ve formě masti nebo čípků: Dobexil, Preparation, Faktu, Procto-glyvenol. Doxiproct se vyrábí pouze jako mast, Spofax jako čípky. Zpravidla stačí přibližně pětidenní léčba těmito přípravky. Tyto přípravky se dají koupit volně bez lékařského předpisu. Řada lidí volí tuto cestu díky zábranám, které mají z návštěvy lékaře. Pokud příznaky ani po této léčbě neodezní do tří dnů, je lékařské vyšetření nezbytné.
V případě těžšího onemocnění nebo neúspěšné léčby se přistupuje k chirurgickému zásahu. Radikální chirurgické řešení bývá bolestivější a rána se déle hojí. Proto se používají i šetrnější řešení: navlečení elastických kroužků na jednotlivé uzlíky, podvázání cévek, léčba infračerveným zářením, nastříknutí speciální látky do hemoroidu nebo laser.

Léčbu je dobré doplnit sedacími bylinnými koupelemi (Hemoral, Dubová kůra) nebo koupelí v hypermanganu. Kombinace vitamínu C, listnatce kopinatého a flavonoidů posiluje a stahuje žíly. Na otevřené hemoroidy může být účinný zinek. Na bolestivé hemoroidy je vhodná třezalková nebo habrová mast, která pomáhá ke splasknutí otoků. Bolest zmírňuje obklad z bezinek. Rozmačkáním menšího množství bobulí s teplou vodou vznikne pasta. Ta se nanáší na gázu v několika vrstvách střídavě pasta a gáza. Obklad se přikládá na konečník a nechává se působit několik hodin.

Nejlepší je prevence

Pijte hodně vody, jezte zdravě a dodávejte tělu vlákninu, hýbejte se, dodržujte hygienu.

Zdravá strava

  • Důležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Najdete ji v luštěninách, citrusech, bobulovém ovoci, třešních, cibuli. Nedostatek lze nahradit lněným semínkem rozemletým s vodou. Nezbytné je také ovoce, zelenina a celozrnné potraviny.
  • Denně je třeba vypít alespoň osm sklenic vody.

Fyzická kondice

  • Pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna. Pravidelně cvičte nebo alespoň choďte na procházky. Pozor na jízdu na kole, ta není příliš vhodná!
  • Jednou denně proveďte 20 – 30 stahů řitního svalstva a zase je uvolněte. Jeden stah by měl trvat 2 – 3 vteřiny.
  • Dodržujte správné dýchání při vyprazdňování a zvedání těžších předmětů. Nezadržujte dech, poškozujete tím žíly.

Hygiena

  • Dbejte na správně zvolené, raději bavlněné a volnější prádlo a oblečení.
  • Na toaletě zbytečně nespěchejte a nezatěžujte konečník. Snažte se předejít tvrdé (zácpa) nebo kašovité (průjem) stolici. V případě zácpy neužívejte projímadla, která při častém užívání trvale poškozují střeva.
  • Po vyprázdnění používejte jemný toaletní papír, ideální je po každé stolici použít bidet nebo sprchu.

 

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám