Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Goji - Kustovnice čínská

Goji - Kustovnice čínská

Trávení Imunita Superpotraviny

Objevte blahodárné účinky kustovnice čínské. Věděli jste, že pomáhá při hubnutí, působí proti stárnutí a má více vitamínu C než pomeranč? 

Goji - Kustovnice čínská

Kustovnice čínská, zvaná též goji či Goji Berry, má vysoký podíl látek prospěšných tělu. Je v ní 50krát více vitamínu C než v pomeranči a je nejbohatším zdrojem beta-karotenu, o čemž ostatně svědčí krásná sytě oranžová barva plodů. V goji je také 18 druhů aminokyselin a spousta stopových prvků jako zinek, železo, měď, germanium, selen, vápník a fosfor.

Plody kustovnice jsou 1-2 cm dlouhé, mají sladší chuť a podobají se svým vzhledem šípkům. Po usušení vypadají trochu jako hrozinky. Zařaďte ji do svého jídelníčku a vyzkoušejte její blahodárné účinky.

Léčivé účinky kustovnice

Goji má vysoce léčivé účinky, které již před několika staletími využívali léčitelé v Číně. Plody obsahují silné antioxidanty, které umějí neutralizovat volné radikály, pomáhají zabraňovat poškození buněk a následnému stárnutí organismu. Z nutričního hlediska je kustovnice čínská nejhodnotnějším ovocem vůbec. Je také účinná proti kašli, pomáhá při bolestech kloubů, při cukrovce a podporuje tvorbu bílých a červených krvinek.

Některé z léčivých účinků goji

  • protizánětlivé účinky
  • snižování vysokého krevního tlaku
  • zlepšování stavu pleti
  • zpomalování procesu stárnutí (díky antioxidantům)
Kustovnici čínskou doporučujeme, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, pokud máte vysoký cholesterol, závratě nebo se často cítíte hodně unaveni.

Jak zařadit kustovnici do jídelníčku a kolik jí můžete sníst

Z kustovnice čínské se dá využít téměř vše. Listy se dávají do salátu, z mladých výhonků se vaří čaj a mladá rostlina se využívá jako kuchyňská bylina. Nejčastěji se ale setkáte přímo s plody. Goji berry je lepší si dát k snídani. Před spaním ji odborníci nedoporučují konzumovat, protože vás může pěkně probrat. Přesné dávkování kustovnice nebylo vědecky stanoveno, nicméně kvůli vysokému obsahu prospěšných látek v plodech se doporučuje konzumovat ji s mírou.

Dávkování goji

  • Dospělí si mohou denně dopřát přibližně 30 bobulí (asi dvě hrsti).
  • Děti starší 10 let mohou užívat stejnou dávku jako dospělí.
  • Dětem do 10 let stačí cca hrstka bobulí denně.
  • Bobule goji raději nedávejte dětem mladším 18 měsíců.

Plody můžete jíst čerstvé i sušené a vyrábí se i zdravá šťáva z kustovnice. Výborné jsou sušené i v kombinaci s ořechy nebo s jiným sušeným ovocem. Přidat je můžete dokonce i do čaje, ve kterém je nechte louhovat přibližně 15 minut. Výtečnou a zdravou snídani získáte, pokud si uvaříte ovesnou kaši, do které přidáte kustovnici společně se sušeným ovocem a oříšky.

Hubnutí a goji

Kustovnice čínská se často doporučuje i při hubnutí. Na dvě polévkové lžíce plodů připadá 167 kJ a obsahuje vysoký podíl vlákniny, která je při snižování hmotnosti pomocníkem. Vitamíny a minerály navíc zlepšují stav pleti. Plody goji také snižují glykemický index a zajišťují dlouhodobější pocit sytosti. Goji je vhodná nejen pro samotné hubnutí, ale také pro zdravý životní styl. Blahodárné účinky kustovnice čínské zpozorujete po několika týdnech užívání.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám