Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Frekvence jídel je důležitější než dieta. Pomůže náhrada stravy.

Frekvence jídel je důležitější než dieta. Pomůže náhrada stravy.
Sdílet

Častou dietní chybou nejen začátečníků je přílišná orientace na to, co jíme místo toho, abychom se zaměřili na to, jak často jíme.

Je známou věcí, že stejné množství jídla rozdělené na 3 porce a to samé množství konzumované v 5 a více porcích vede při častější konzumaci k váhovému úbytku. Přesto drtivá většina těch, kteří drží dietu, má velký problém dosáhnout alespoň pěti poctivých jídel během dne, natož dietních. Na vině je uspěchaná doba, nastavení priorit a absence správných stravovacích návyků.

Odpovíte na tyto otázky ANO?

  • Nesnídáte, protože si rádi přispíte?
  • Patříte mezi ty, kteří vyrůstali v rodině, kde se nesnídalo, nebyly teplé večeře a jídlo se zanedbávalo?

Pak máte velkou šanci, že budete obézní, a pravděpodobně i vaše děti.

Mezi zdravé dietní návyky totiž patří i rituály, které vznikají v dětství, a které jsme odkoukali od svých rodičů. Asi nepřekvapí, že téměř polovina populace nesnídá. Přitom snídaně je skutečným metabolickým začátkem nového dne, ale také prvním přísunem energie pro naše hladové tělo.

Během spánku totiž naše tělo hladoví a potřebuje mít jistotu, že až se probudí, dostane odpovídající přísun energie. Pokud se tak nestane, nastává pro náš organismus nepříjemná situace a tělo si raději ukládá energii do zásoby. Začíná nekonečný kolotoč, na jehož konci je obezita a zdravotní komplikace.

Náhrada stravy

Moderní doba si ale žádá moderní přístupy. Je naivní si myslet, že v nabitém pracovním dni se najde více než 30 minut času na klidnou svačinu či oběd a to navíc několikrát během dne. Řešením jsou tekuté náhrady stravy, které obsahují doporučený poměr všech tří základních složek: cukrů, tuků a bílkovin, stejně jako předepsané množství vlákniny, vitaminů a minerálů.

Náhrady stravy nabízí mnoho výrobců v různých příchutích - oblíbená je třeba čokoláda nebo vanilka. Jejich příprava je velmi snadná a trvá doslova pár sekund. Stačí porci rozmíchat ve vodě či odtučněném mléce. Jedna porce slouží obvykle jako snadná náhrada jednoho denního jídla.

Náhrada stravy je vhodná jako alternativa dietních opatření bez rizika vynechání jídel.

26. leden 2012
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více