Lékárna.cz

Dětská kolika a její řešení

"Jak mu mohu pomoci?" To je otázka, která napadne každého čerstvého rodiče ve chvíli, kdy se jeho miminko zmítá v nekonečném pláči a na první pohled je jasné, že ho trápí nafouklé bříško, křeče, nadýmání, zkrátka kolika.

Dětská kolika a její řešení
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co vlastně je novorozenecká kolika?

Popravdě, je to tak trochu záhadou. Termín dětská kolika se vztahuje na všechny stavy, kdy miminko pláče déle než 3 hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu, po dobu alespoň 3 týdnů, přitom je ale novorozenec zcela zdravý, nic mu nechybí a prospívá.

Dále také o kojenecké kolice víme, že:

 • obvykle začíná po druhém týdnu života dítěte (u předčasně narozených miminek to bývá trochu později)
 • zpravidla se dostavuje v odpoledních, večerních a pro rodiče tolik náročných nočních hodinách
 • téměř vždy odejde sama bez pomoci lékařů, a to okolo 3. - 4. měsíce života
 • pohlaví nebo zda je miminko kojeno či krmeno umělým mlékem nemá na vznik koliky vliv
 • zdraví zažívacího traktu dětí, které trpěly na kolikové stavy, se v pozdějším věku neliší od správného fungování trávení těch, které koliky netrápily
 • může být způsobena i tím, že miminko při krmení z láhve spolyká mnoho bublinek vzduchu a to ho nadýmá

Co je příčinou dětské koliky?

Jasný původ koliky se zatím lékařům nepodařilo vypátrat, proto také neexistuje zcela jednoznačný způsob, jak ji léčit. Mezi příčiny vzniku koliky se obvykle uvádí:

 • nedovyvinutý trávicí systém nebo jeho momentální růst
 • růst svalů v břišní dutině
 • nedostatek správných bakterií, jež mají na svědomí trávení
 • plynatost
 • hormony, které způsobují bolest břicha a zároveň úzkostnou náladu
 • únava a podrážděnost způsobené například nadměrným světlem nebo hlukem, které mají za následek přecitlivělost

Léčba a prevence koliky u miminek

Především si dejte pozor na přípravky, které o sobě tvrdí, že zbaví křečí a nadýmání každé miminko. Žádný takový přípravek, jež by spolehlivě fungoval na všechny kojence totiž neexistuje!

Na druhou stranu ale najdete na trhu celou řadu přípravků (léků či doplňků stravy), díky nimž lze prokazatelně novorozenecké kolice předcházet nebo alespoň zmírnit její průvodní jevy. Obvykle se jedná o kapky, které jsou miminku podávány před každým krmením, v případě probiotik, jež dodávají dětskému žaludku bakterie potřebné k trávení, pak jednou denně nezávisle na čase krmení.

Jak vybrat účinný přípravek na kojeneckou koliku?

V podstatě jediným fungujícím způsobem, jak se dopátrat přípravku, který uleví právě vašemu miminku, je zkoušet jeden po druhém až do chvíle, dokud nenajdete ten pravý. Také se může stát, že kapky budou fungovat jen chvíli a po pár týdnech bude nutné přejít na jiné nebo budete muset přípravky kombinovat.

V nejhorším případě pak můžete dokonce zjistit, že zrovna na vaše miminko nezabírá nic a nebude jiné cesty, než koliku společně protrpět. I pro tyto situace ovšem existuje celá řada prostředků, jež vašemu miminku uleví od nepříjemných bolestí a vám od psychicky vyčerpávajících stavů. Jsou to třeba:

 • antikolikové kojenecké lahve, které mají speciální systém, kdy patentovaný filtr oddělí vzduch od mléka, bublinky zůstanou v láhvi a miminko je nepolyká
 • bylinkové čaje a odvary
 • oleje a masti pro spokojené bříško
 • nahřívací plyšáci či polštářky vyplněné slupkami, semeny a peckami
 • rektální rourka

Pozor: Pamatujte na to, že se u vašeho miminka mohou vyskytnout i stavy, které na první pohled sice vypadají jako kojenecká kolika, ve skutečnosti ale kolikou nejsou. Pokud tedy máte pocit, že vaše miminko tentokrát pláče jinak, příliš dlouho, silně - zkrátka máte o něj obavu, neodkládejte návštěvu pediatra. Raději jej navštivte třikrát zbytečně, než aby bylo jednou pozdě.

Témata článku
Trávení Děti
Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Děti a maminky

Přečtěte si také

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.