Lékárna.cz

Děti a čištění zubů. Může je bavit?

Děti a čištění zubů. Může je bavit?
Sdílet

Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům a mělo by být pro děti přirozenou součástí dne. Kdy s ním začít? A jak malé neposedy udrže pár minut v klidu před umyvadlem?

Péče o dětský chrup začíná s prvním zoubkem. Ty se dětem začnou prořezávat většinou kolem 6. měsíce věku. Zpočátku stačí zoubky očistit navlhčenou gázou či látkovou plenou. Když jich je více, pomůže gumový návlek na prst – prsťáček. Prsťáček doporučují zubní lékaři do doby, kdy má dítě prořezaných 8 zoubků. Stoličky jím už ale nevyčistíte, kolem 9. měsíce tak přichází na řadu první kartáček. Ideální kartáček by měl mít co nejmenší hlavičku a měkká, rovně zastřižená vlákna.

Proč čistit i mléčné zuby?

Někteří rodiče si bohužel stále myslí, že není potřeba mléčné zuby čistit, když stejně vypadnou. Opak je pravdou. Dojde-li k předčasné ztrátě mléčného zubu, zůstane po něm na několik let volné místo, než vyroste trvalý chrup. Ostatní mléčné zuby ale mají tendenci volné místo zaplnit, začnou se posouvat a trvalý zub nemá kam vyrůst. To je jedna z hlavních příčin křivých zubů a nutnosti rovnátek. Chybějící zub může přinášet i potíže s mluvením.

Zoubková víla nemá ráda sladké

Abychom předešli zubnímu kazu, kromě správného čištění zubů je vhodné omezit sladkosti a místo sladkých limonád pít obyčejnou vodu nebo neslazené čaje. Přibližně od 3 let jsou děti schopné si zuby čistit samy. Rodiče však musí dohlížet a zoubky dočišťovat. Děti často zapomínají čistit si zuby zevnitř a na hůře dostupných místech. Většinou kolem 8. roku jsou děti schopné si čistit zuby zcela samy.

Čištění zubů jako hra

Malé děti rády napodobují dospělé a vyhledávají činnosti, které mohou dělat s nimi. A právě toho můžete využít i při učení čistění zoubků. Ukažte jim, že péče o zuby je běžnou součástí dne. Výbornou motivací je detektor plaku. Vypadá jako obyčejný fialový bonbon, který po rozpuštění v ústech obarví místa, kde zůstal nevyčištěný zubní plak. Ukážete tak dětem, že i když zub vypadá čistý, nemusí tomu tak být. Detektor lze použít i před čištěním zoubků. Dítě tak vidí, kolik plaku se na zubech usadilo během celého dne.

Antibakteriální krytky a držáky na kartáčky ve tvaru zvířátek, smajlíků nebo robotů také udělá čištění zábavnějším. I samotné kartáčky jsouk dostání v pestrých tvarech a barvách. Některé dokonce svítí, blikají a hrají.

Sonické kartáčky pro děti

Sonický kartáček může vypadat každý týden jinak díky výměnným samolepkám...Ovládnout správnou techniku čištění zubů, nevynechat žádné místečko, ale ani nepoškrábat sklovinu přílišným tlakem... to není jen tak. Umí to jen málokterý dospělý a je otázkou, zda to vyžadovat to po malých dětech.

Řešením může být sonický zubní kartáček pro děti. Funguje na principu vysokofrekvenčního stírání - šetřně rozruší a následně setře zubní plak ze zubů i dásní. Z pasty, vody a slin vzniká dynamická vlna, která proniká i do mezizubních prostor a do dásňového žlábku, tyto prostory okysličuje a odplaví škodlivé bakterie.

Dětské sonické zubní kartáčky jsou vhodné už pro 3leté kluky a holky. Vyčistí chrup efektivněji, protože s dětmi komunikují a dobu čištění postupně prodlužují až na doporučené 2 minuty. Využívají veselé melodie, které se mění po 30 vteřinách a tím učí děti rozvrhnout si čištění celého chrupu. Díky výměnným samolepkám kartáček neomrzí a čištění zubů bude stále zábavné.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

30. září 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.