Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Bylinné čaje

Bylinné čaje

Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky

Bylinky a bylinné čaje se používají od nepaměti. Jejich obliba stále roste. Snad nejvíce po nich saháme, když řešíme nějaký zdravotní problém a nechceme hned brát léky. Je dobré vědět, která bylinka je vhodná na jaký problém. I používání bylinek má svá pravidla.

Bylinné čaje

Vznik čaje

Bylinné čaje jsou většinou tvořeny směsí bylin a květin. Výrobci bylinných čajů dávají pozor na to, aby proces zpracování bylin a výroby bylinných čajů podléhal přísné kontrole. Používají pouze sušené byliny, které zpracovávají bez chemických a konzervačních látek, barviv a aromat. Proto se nám často zdá, že tyto čaje nemají zrovna příjemnou chuť. O to víc jsou pro naše tělo přínosnější.

Jaké jsou druhy bylinných čajů?

Čaje se prodávají buď jednodruhové nebo vícedruhové. Velkou výhodou je, že se dají koupit i směsi již přímo vytvořené na určitý problém. Čaje se prodávají buď v jednotlivých sáčcích nebo jako sypané čaje. Pokud se rozhodnete bylinky sbírat sami, dbejte na to, abyste tak nečinili ve znečištěném prostředí. Zjistěte si, zda jste se nerozhodli sbírat chráněnou rostlinu. Vždy si přečtěte o rostlinách potřebné informace. Například květy bezu černého jsou léčivé, ale jeho kůra a listy jsou velmi jedovaté. Pokud nejste zdatní bylinkáři, raději si zajděte do nejbližší lékárny nebo zdravé výživy.

Mezi bylinné čaje také řadíme čaj rooibos. Tento nápoj je tvořen směsí jemných lístků rooibosu tvaru jehličí a aromatických rostlin, které mu propůjčují chuť. Čaj je tmavě červený a lehce nasládlý. Obsahuje antioxidanty a minimum kofeinu.

Nejznámější bylinka

U nás lze za neznámější bylinu považovat heřmánek. Roste volně v přírodě - ačkoli v posledních letech je spíše pěstovaný cíleně. Zná ho snad každý. Po odchodu od zubaře jste jistě již slyšeli, ať kloktáte vývar z heřmánku. Rána po vytrženém zubu se rychleji zhojí. Pokud Vám není dobře od žaludku, zřejmě často saháte také po této bylince. Pomáhá také při nachlazení a zánětech v dutině ústní. I zevní rány se dají oplachovat heřmánkem. Dobrým pomocníkem je heřmánkový čaj při nespavosti i při léčbě kožních onemocnění. Vyrábí se z něj řada mastí a kosmetických přípravků.

Použití čajů

Často odcházíme od lékaře nejen s receptem na lék, ale i s doporučením, kterým čajem bychom mohli náš stav zlepšit. Většina z nás nejčastěji po bylinných čajích sahá, když se ozývá chřipka a nachlazení. Máme podvědomě zakódované, že nám pomůže lípa. Když nemůžeme spát, zkoušíme meduňku.  V případě problémů s močovými cestami jsme zvyklí „prolévat“ ledviny urologickým čajem. Mátový čaj může ulevit při problémech se zažíváním či žlučníkem, fenyklový čaj je oblíben, trpíte-li nadýmáním. Ostropestřec čaj může dobře posloužit při potížích s játry či žlučníkem a zázvorový čaj zase při nachlazení či nevolnosti. Kontryhelový čaj je oblíben ženami, které mají silnou a bolestivou menstruaci nebo těmi, které jsou v přechodu.

Na jaře nám dobře poslouží v detoxikaci kopřivový čaj. Bylinkami však můžeme zlepšovat i činnost žlučníku a jater, ulevit si od kašle, pročistit si tělo a zvýšit imunitu, zlepšit stav křečových žil, snížit krevní tlak.

Bylinné čaje se využívají i na hubnutí. Důležité jsou jejich protizánětlivé účinky a často i obsah vitamínů. Muži mohou využít čaje při léčbě prostaty, ženy při bolestivé menstruaci. Speciální čaje existují pro děti, muže, ženy či kojící matky.

Které bylinky zvolit?

Na určité typy nemocí se používají různé bylinky. Většina z nich má širší využití a je vhodná pro více problémů. Pro lepší orientaci mezi bylinkovými čaji nám poslouží tento seznam problémů.

 • spánek, nervy – meduňka, třezalka, chmel obecný, jinan dvoulaločný, kozlík, levandule, třezalka
 • zažívání – heřmánek, fenykl, mateřídouška, máta, meduňka, měsíček, řebříček, řepík, kmín, kopr, saturejka, zeměžluč
 • žlučník – šalvěj, máta, ostropestřec
 • játra – ostropestřec
 • chřipka a nachlazení – bez černý, jitrocel kopinatý, lípa
 • záněty dutiny ústní (spíše ve formě kloktadla) – šalvěj, heřmánek, řepík, anýz vonný, divizna, hluchavka bílá, lékořice, podběl, tymián, violka trojbarevná, proskurník, sléz, yzop, zázvor
 • imunita – třapatka, ženšen
 • močové cesty – bříza, jehlice trnitá, kontryhel, přeslička, rybíz černý, truskavec, vrbovka, zlatobýl
 • křečové žíly – dub, přeslička
 • protizánětlivé, hojení – heřmánek, měsíček, řebříček, řepík, třezalka, vřes obecný
 • krevní tlak – hloh, česnek, jmelí
 • zácpa – listy senny, jeřáb obecný
 • průjem – řepík, jeřáb obecný
 • prostata – vrbovka
 • revmatismus – bříza, vrba
 • bolestivá menstruace – kontryhel, meduňka

Výběr správného čaje

Teď už víte, na které nemoci se jaké bylinky využívají. Bude se Vám tedy mnohem lépe vybírat konkrétní čaj. Orientujte se nejprve podle názvu čaje. Zpravidla obsahuje označení části těla či nemoci nebo se jmenuje podle konkrétní bylinky.

Poté se zajímejte o podrobnosti, na co se čaj používá, z čeho se skládá. Někdy se může stát, že se daná bylinka nebude správně snášet s léky, které užíváte. Vždy se řiďte konkrétním popisem použití od výrobce. Dodržujte i dávkování a v případě potíží či pokud si nejste jisti, se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Přehnaným pitím čaje a kombinováním různých bylin byste si mohli více uškodit.

Podstatná je i správná příprava čaje, dodržení teploty vody, doby vyluhování i maximálního množství požitého během dne. Například lípa je známá tím, že se má používat opatrně. Nejjistější je tedy používat porcované čaje v udaném množství. Pokud si nejste jistí, ptejte v lékárně či lékaře. Pokud budete bylinné čaje používat správně, jistě vám budou dobře sloužit.

Jak čaj připravit a používat?

Bylinkové čaje můžeme použít při akutních potížích několikrát denně do té doby, než se uzdravíme. Některé čaje se používají dlouhodobě formou kúry. Čaj se nejčastěji tvoří tak, že se dané množství čerstvých či sušených bylin zalije vroucí vodou a nechá vyluhovat. K pití tím vznikne přecezený výluh.

Další možností je odvar. Do studené vody se vhodí bylinky, povaří se a poté scedí. Některé byliny se nechávají určitou dobu ve studené vodě a vaří se až poté.

Přejeme, ať vám vybraný čaj chutná a hlavně pomáhá :-)

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám