Lékárna.cz

Brusinky a močové cesty

Brusinky a močové cesty
Sdílet

Zánět močových cest dokáže pěkně potrápit. Brusinky jsou blahodárným elixírem na močové cesty. Malé červené bobule, ale pomáhají i při dalších zdravotních problémech. Jak prospěšné jsou brusinky pro naše zdraví? Jaký je rozdíl mezi českou a americkou brusinkou?

Brusinka je křovinatá rostlina. Nejlépe se jí daří na severoamerickém kontinentu a proto jsou za „pravé“ brusinky označovány právě ty, které pocházejí ze Spojených států amerických a Kanady klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon). Zde tyto rostliny dorůstají do velikosti až 2 metrů. Brusinka vyskytující se na našem území (brusnice brusinka - Vaccinium vitis-idaea) má vzrůst do 20 centimetrů. Plody jsou menší a trpší. Brusnice brusinka je státem chráněná.

Brusinky a jejich vliv na zdraví

Brusinky patří od pradávna k plodům, které přinášejí lidem užitek. Konzumaci brusinek se evropští osadníci naučili od domorodých Američanů. Ti brusinky používali nejen ke konzumaci a konzervaci potravin, ale i k desinfekci ran a k léčbě různých infekčních onemocnění. Brusinky obsahují mnoho tělu prospěšných látek (vitamín C, E, A, minerály, vlákninu, antioxidanty, atd.). Nejvíce pozornosti je ovšem zaměřeno na látky (proanthocyanidiny), které zabraňují usazování bakterií na sliznicích. Díky tomu se bakterie nedokáží přichytit a jsou z těla odplaveny dřív než způsobí infekci.

Jak na močové cesty?

Každá žena to dobře zná. Pálení při močení, bolesti v podbřišku nebo úniky moči. Záněty močových cest patří k nejčastějším diagnózám v ordinacích lékařů. Problém nastává, pokud se infekce opakují. Časté používání antibiotik může vést ke ztrátě jejich účinnosti, ke zhoršení zdravotního stavu nebo k různým chronickým komplikacím. Předpokládá se, že hlavním mechanismem účinku brusinek je vyplavení baterií, které se nemohou přichytit na buněčnou výstelku močových cest. Díky tomu jsou brusinky velmi dobrou alternativou jako doplňková léčba infekcí. Ať už v kombinaci s antibiotiky nebo samostatně. Velké množství studií prokázalo, že užívání brusinek významně urychluje léčbu a snižuje i četnost opakovaných infekcí.

Proti zánětu i zubnímu plaku

Protipřilnavý účinek přispívá i k tomu, že se v žaludku nepřichytí bakterie, které způsobují vznik vředů. V ústní dutině zabraňují vytváření plaku. Kromě toho jsou brusinky silnými antioxidanty a působí i na již probíhající zánět a jeho fáze.

Působí blahodárně na zažívání, při průjmech i močopudně, pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, působí proti vzniku aterosklerózy a zvyšují hladinu tzv. „dobrého“ cholesterolu.  

Užívání brusinek

Brusinky můžeme konzumovat v různé formě. Džus, sušené nebo čerstvé jsou vhodné jako prevence. Při výběru dávejte pozor i na to, kolik obsahují přidaného cukru a jiných sladidel. 

V akutních případech je vhodné užívat koncentrované výtažky z brusinek v dávce 500 mg několikrát denně. Pro preventivní užívání stačí 250-500mg 1x denně.

V případě, že užíváte léky na ředění krve je důležité poradit se o možnosti užití brusinek s ošetřujícím lékařem.

16. březen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více

Nevíte si rady? Požádejte o doporučení či konzultaci jednoho z našich lékárníků. Jsou právě on-line.

Zahájit konverzaci

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.