Lékárna.cz

Bolesti bederní páteře

Bolest v kříži je nepříjemná záležitost, která nás nenechá spát nebo naopak vstát. Co je příčinou a jak bolesti zmírnit či úplně eliminovat? Dozvíte se v našem článku.

Bolesti bederní páteře
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem

Když nás bolí záda

Bolest zad patří mezi nejčastější příčiny návštěvy lékaře u dospělých. Nejproblematičtější částí zad je bederní páteř. Bolesti jsou nejčastěji způsobeny vlivem fyzického přetěžování a svalové nerovnováhy, a to zejména oslabením svalů zádových, břišních, hýžďových a svalů pánevního dna. Bederní oblast je nejvíce zatěžovaným úsekem páteře, protože nese váhu celého těla a dochází zde k přenosu pohybu z dolních končetin na trup.

Pachatelům na stopě

K přetěžování svalů bederní oblasti dochází hlavně vlivem špatného držení těla a chybně naučenými pohybovými stereotypy.

Viníky jsou především:

 • zdlouhavé vysedávání u počítače a televize,
 • vysoké podpatky,
 • nedostatek pohybu,
 • nadváha,
 • těžká manuální práce,
 • zánět sedacího nervu, ale také
 • poranění a onemocnění páteře.

Bolest beder může souviset i s vniřními orgány

Může se jednat i o příznak onemocnění vnitřních orgánů - ledvin, žlučníku, střev nebo slinivky. Mnoho žen pociťuje bolest v oblasti beder i v období menstruace a těhotenství.

Když si na bedra moc naložíme

Bolest zad může být mírná nebo naopak prudká a náhlá. Někdy se může objevit i bolest bederní páteře vystřelující až do nohy.  Ve spojitosti s chybným životním stylem či onemocněním může být bolest beder i dlouhodobá a omezující.

V akutní fázi se pokoušíme o jakousi „dohodu“ a bolavému kříži věnujeme zvýšenou péči.

Co může pomoci:

 • teplo (teplá sprcha či obklady) a lokální prokrvenií,
 • masti, krémy či gely s bylinkami (koňské, konopné, s kostivalem...) nebo s protizánětlivým účinkem
 • prohřívací náplasti,
 • masáž

Nechte záda odpočinout

Ne vždy se můžeme vyhnout dlouhodobému stání nebo sezení. Aby si bedra trochu odpočinula, přicházejí na řadu pasivní opory zad, např. dobře padnoucí bederní pás, který nejen dodává oporu, ale i chrání před prostydnutím. Při nutnosti dlouhodobého sezení jsou vhodné různé sedací rehabilitační pomůcky, které pomáhají posilovat důležité svalstvo potřebné pro správné držení páteře a od bederních bolestí postupně pomáhají.

Prevence na bolest zad

Pravidelný pestrý pohyb, psychická pohoda, zdravý životní styl, dobrá postel a vhodná matrace, ergonomická židle a kvalitní boty – to jsou základní pilíře prevence. Pokud se potíže nepodaří ovlivnit a odstranit dostupnými prostředky, je potřeba se vydat pro pomoc k lékaři.

Do čeho se nám moc nechce aneb jak na bolest v kříži

Nejúčinnější možností, jak se ubránit bolestem bederní páteře, je pravidelné cvičení. Cvičení by mělo být pravidelné, dlouhodobé, zaměřené především na posílení svalů břišních, hýžďových, zádových a svalů pánevního dna. Neškodí ani protažení svalů stehen a uvolnění v oblasti zad. Důležité je také zvyknout si na správný postoj a způsob sezení.

Cvičit můžete pod odborným vedením a poté i sami doma. Na výběr je mnoho cviků a metod.

Vhodné jsou např.:

 • jóga,
 • rehabilitace,
 • sestava cviků podle paní Ludmily Mojžíšové,
 • cviky protahující a posilující hluboké svaly v oblasti páteře, břicha a pánve nebo
 • cvičení na gymnastickém míči.

Pokud však bolest přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte svého lékaře.

Vsaďte na správné dýchání

Velmi důležité je i správné dýchání. Většina z nás má zažitý špatný dechový stereotyp - dýchá do hrudníku. Správná dechová vlna by měla vycházet ze spodní části břicha a postupovat dále přes břicho, které by se nemělo vyboulit ven, ale roztahovat do stran, do spodních žeber. Menší zbytek nádechu prochází do hrudníku a podklíčků. Výdech by měl jít opět odspodu. Správným dýcháním se posiluje pánevní dno, břišní a mezižeberní svaly, které jsou důležité pro správné dýchání. Správnou dechovou vlnou dochází i ke snížení zátěže na bederní a krční část páteře. Jak správně dýchat vám vysvětlí například zkušený fyzioterapeut.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem. 

Témata článku
Pohyb Bolest
Navštivte související produktové kategorie
Bolest volně prodejné léky Doplňky stravy na klouby a kosti

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.