Boj proti obezitě

Boj proti obezitě
Sdílet

Obezita se stává stále větším zdravotním problémem. Podle řady odborníků dokonce hrozí pandemie obezity na naší planetě. Je ironií, že v řadě zemí světa umírají lidé na podvýživu. Obezitu nelze proto brát jenom jako estetický problém, ale hlavně také jako zdravotní.

Něco o obezitě

Obezita není jen otázkou estetiky. Velmi negativně ovlivňuje zdraví každého jedince. Při obezitě přichází problémy s vysokým tlakem a hladinou cholesterolu, zvyšuje se riziko vzniku cukrovky, zhoršuje se pohyblivost a přichází bolesti kloubů, snižuje se plodnost, špatně se dýchá. Určitý podíl na tloušťce může mít i dědičnost. Hlavní příčiny napadnou každého: špatné stravovací návyky, nedostatek ovoce a zeleniny, sladké nápoje, sedavé zaměstnání, málo pohybu, časté používání automobilů, vynechávání snídaní, večeření v pozdních hodinách, požívání prázdných kalorií... Důvodů je obrovské množství. Ale s řadou z nich se dá bojovat.

Co takhle vytvořit si pravidelný jídelníček? Jíst malé porce pětkrát denně. Vyškrtnout tučná a příliš sladká jídla a nahradit je nízkotučnými. Pít dostatek čisté vody a bylinných čajů. Sůl a dochucovadla nahradit bylinkami. Hlídat si kalorické hodnoty potravin a rovnováhu příjmů a výdajů energie v těle. A hlavně cvičit, hýbat se, chodit, neležet jen u televize.
V dnešní době není problém najít si na internetu výpočty Body Mass Indexu nebo kalkulačku kalorií. Existuje také řada speciálních kuchařek.
Pokud se jedná o těžší obezitu, rozhodně se vyplatí hledat pomoc u výživových specialistů a u lékařů. Ideální je nechat si sestavit jídelníček, plán pohybu. Na obezitu existují i léky na předpis.

Jaké přípravky zvolit?

Přípravky na hubnutí se prodávají v řadě forem: tablety, žvýkací tablety, rozpustné vlákniny, koktejly, nápoje a čaje na hubnutí. Vyhledávejte také náhrady stravy, dietní potraviny, energetické tyčinky a nápoje. Ovlivnit hubnutí můžete i prostřednictvím náplastí k tomu určených. Součástí hubnoucího procesu bývá i používání krémů na zeštíhlení.
Velkou roli při hubnutí hrají také doplňky stravy. Žádný přípravek vám nezaručí úbytek přebytečných kilogramů a centimetrů. Nevyhnete se úpravě jídelníčku a pohybu. Doplňky stravy však mohou celý proces hubnutí urychlit. Důležitými látkami, které by měly být součástí nově upraveného příjmu potravin a živin, a zároveň významnými spalovači tuků, jsou:

 • Lecitin - zlepšuje paměť, působí pozitivně proti stresu a při odbourávání tuků
 • L-carnitin - uvolňované tuky jsou přeměňovány na látky, které využívají svaly jako okamžitý zdroj energie při sportovní aktivitě
 • Kofein - oddaluje únavu, zrychluje tep, zlepšuje koncentraci a pomáhá v odbourávání tuků i v klidovém stavu
 • Synefrin - zvyšuje klidový výdej kalorií, spalování tuků, podporuje redukci nadváhy
 • Salicin - urychluje metabolismus a spalování tuků
 • Kyselina hydroxycitronová - potlačuje chuť k jídlu, stabilizuje krevní cukr, zvyšuje spalování tuků
 • Chrom - reguluje hladinu krevního cukru a omezuje chuť k jídlu

Přírodní látky používané k přípravě prostředků na hubnutí jsou různé, třeba jablečný ocet, vláknina, řasy, zelený čaj. Jediným volně prodejným lékem je Orlistat. Mezi nejznámější spalovače tuků řadíme FitMe Slim&Burn nebo LKVB6.

Správné stravovací návyky

Není na škodu zopakovat si správné zásady, které je třeba dodržovat při hubnutí. Protože obezita a hubnutí spolu velmi úzce souvisejí.

 • vyhýbejte se uzeninám, tučným sýrům i masům
 • nahraďte máslo nízkotučným margarínem
 • jezte denně dvě porce ovoce a tři zeleniny
 • nahraďte tučné výrobky z mléka nízkotučnými
 • kupujte si celozrnné pečivo místo bílého
 • nezapomínejte na luštěniny
 • pijte hlavně vodu a minerálky
 • vyhýbejte se alkoholu
 • dbejte na pestrou a vyváženou stravu

Tak už víte, jak se správně stravovat i že je důležitý pohyb, seznámili jste se s produkty a látkami, které při obezitě užívat. Řada pravidel však souvisí spíše s psychikou. Ta je možná v případě hubnutí největší zbraní. Bez víry v úspěch těžko zhubnete. Dávejte si konkrétní úkoly. Stanovte si, v který den se budete věnovat jaké činnosti vedoucí k zhubnutí. Pravidelně se měřte a važte a hodnoty si zaznamenejte. Zkuste hubnout s někým blízkým, kdo má podobný problém. Po pár kilech dole zkuste vyzkoušet staré oblečení, za tu radost to stojí. Nedávejte si nesplnitelné cíle a berte hubnutí pozitivně. Uvědomte si, že hubnutí je běh na dlouhou trať. Přejeme Vám proto mnoho sil a úspěchů.

Související články:

Hubněte s radostí
Chcete zhubnout? Nebuďte v tom sami!
Spalovače tuku! Přehled 7 nejzákladnějších látek.
24 hodin v rytmu biorytmů. Hubněte nepřetržitě!
Soutěžte a zhubněte tvořivě s originálním „interaktivním“ jídelníčkem

 

15. prosinec 2009
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více