Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Aspartam. Jak se zbavit cukru v potravě?

Aspartam. Jak se zbavit cukru v potravě?

Péče o tělo

Rádi sladíte a přitom se nechcete strachovat o svoji váhu? Potřebujete ze zdravotních důvodů nahradit cukr v potravinách? Možným řešením by pro Vás mohl být aspartam. Tato látka je jedním z běžně dostupných náhradních sladidel, díky kterému si můžete dopřát sladkou chuť bez zbytečných obav z nadbytečných kalorií.

Aspartam. Jak se zbavit cukru v potravě?

Co je to aspartam?

Aspartam je jedním z náhradních sladidel, známý také pod názvem Nutra-Sweet®. Ve srovnání s cukrem představuje jeho příjem pro tělo jen mizivé množství energie, proto se po něm „netloustne“. Jeho chuť se velmi blíží chuti přírodního cukru. V porovnání s cukrem je přibližně 180× sladší.

Z čeho se skládá

Sladká chuť této látky byla objevena víceméně náhodou, při vývoji léku k léčbě žaludečních vředů. Aspartam je složen ze dvou aminokyselin (L-asparagové a L-fenylalaninu), které se běžně vyskytují v bílkovinách v přírodě. Třetí složkou je metanol, který najdeme přirozeně v malém množství v některých potravinách (banány, rajčatová šťáva). Uvolněné množství metanolu je při rozpadu aspartamu pro lidské tělo podle současných výzkumů neškodné.

Kolik ho mohu sníst

Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii, nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. To je dlouhodobými výzkumy ověřené jako bezpečné. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka.To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2,8 gramům. Sladivostí však odpovídá více než 0,5 kg cukru!

Existují ještě nějaká jiná omezení?

Výše uvedené množství aspartamu může člověk přijímat v potravě po celý život každý den. U lidí s vrozeným onemocněním zvaným fenylketonurie je potřeba opatrnosti při konzumaci potravy s obsahem fenylalaninu. Proto je každý výrobek obsahující aspartam, jakožto zdroj fenylalaninu, povinně označen.

Zajímá vás, zda také netrpíte od narození fenylketonurií a neměli byste být také opatrní? Nově narozenému dítěti se dnes automaticky provádí test na toto onemocnění. Nemocný tedy o sobě tuto skutečnost odmalička ví.

Použití

Aspartamem lze s úspěchem nahradit cukr v běžných potravinách. Jediným omezením je tepelná úprava. Aspartam se totiž při teplotách okolo 40 stupňů rozpadne na výchozí složky a tím ztratí sladkou chuť. Chcete-li pokrm přesto tepelně upravit, přidejte sladidlo až po vychladnutí.

Poznámka

V poslední době se stal aspartam námětem k diskusím i k novým výzkumům z důvodů podezření na nežádoucí zdravotní komplikace při jeho pravidelné konzumaci. Bezpečnost dlouhodobého používání tohoto sladidla je tedy prozatím otevřeným tématem. Volba používání nebo nepoužívání aspartamu zůstává na čtenáři tohoto článku.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám