Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Alergická rýma

Alergická rýma

Imunita Léčivé přípravky

Rýma je asi nejčastějším onemocněním v ambulancích lékařů. Sezónní alergická rýma je způsobená alergeny, které se objevují vždy v určitém období každý rok opakovaně.

Alergická rýma

Alergickou rýmu charakterizuje zánět nosní sliznice, který se projeví jako svědění, kýchání, vodnatý výtok z nosu a otok sliznice, což způsobuje ucpávání nosních průchodů. Často se přidružují i jiné projevy, které jsou způsobené vlastním zánětem nebo neléčením rýmy, jako bolesti hlavy, zatékání hlenů, ztráta čichu a oční příznaky.

50 % tvoří alergické a nealergické – neinfekční rýmy. Jejich výskyt se během 20. století zvýšil téměř desetinásobně a v současnosti trápí až 25 % populace. V některých západních zemích s vyspělou ekonomikou jsou tato čísla ještě vyšší. Výskyt je častější v městských aglomeracích.

Sezónní alergická rýma je způsobená alergeny, které se objevují vždy v určitém období každý rok opakovaně. V našich podmínkách ji vyvolává pyl dřevin, bylin, trav a plevelů. Celoroční alergickou rýmu způsobují roztoči, zvířecí srst, peří, buňky a výměšky zvířat, alergeny hmyzu.

Velmi často, ale nesprávně, je alergická rýma nazývána polinózou. Je třeba si uvědomit, že tento výraz lze používat jen v souvislosti se sezónní alergickou rýmou zapříčiněnou pylem (pollen = pyl).

Nejčastější příčinou sezónní alergické rýmy jsou alergeny pylů trav (asi 50 %), na druhém místě byliny a na třetím pyly dřevin, hlavně z čeledi břízovitých. Méně časté jsou alergie jen na jeden druh pylu, nebo alergie na houby. Často je však diagnóza stanovena pozdě a pacient je již přecitlivělý, většinou na několik druhů rostlin. Je proto obtížné vybrat ten „hlavní alergen“, z něhož se vyrobí lék pro alergen-specifickou léčbu.

Sezónní alergická rýma v současné době začíná velmi brzy, již v raném dětském věku. Není výjimečná již ani u batolat. Největší výskyt alergie je ve věku od 9 do 40 let. Sezónní rýma se projevuje v období maximálního výskytu daného alergenu v ovzduší, ale mnozí pacienti mívají alergické projevy i mimo sezónu. Je to dáno tím, že alergeny se stanou součástí prachu a v něm přetrvávají i dlouho po sezóně, bez ztráty aktivity. Podobné příznaky mohou vyvolat mimo sezónu tzv. „zkříženě reagující alergeny“, které jsou obsažené v různých potravinách (hlavně v ovoci a zelenině). Téměř 30 % sezónních alergiků trpí vazomotorickou a chladovou rýmou.

Léčba alergické rýmy je komplexní. Při včasné diagnóze lze zjistit alergen, který vyvolává onemocnění. Důležité je maximální vyloučení alergenů z prostředí alergika. V pylové sezóně eliminujeme pyl častým oplachováním obličeje a vlasů, nošením brýlí a pokrývek hlavy. Optimální je vyloučení pacienta z kritického prostředí. Z tohoto hlediska jsou velmi účinné klimatické pobyty ve vysokohorském prostředí, které zároveň posilují a upravují narušenou rovnováhu imunitního systému pacienta.

Jediná příčinná léčba alergické rýmy, mimo odstranění alergenu, je alergen-specifická imunoterapie. Zasahuje přímo do přirozeného vývoje choroby postupným podáváním narůstající koncentrace alergenu do organizmu.

K farmakologické léčbě alergické rýmy používáme kortikosteroidy, antihistaminika (celková a lokální), kromoglykany a dekongestiva.

  • Nosní kortikosteroidy (např. beklometazon, budezonid, flutikazon, mometazon, triamcinolon) nejúčiněji potlačují ranou i pozdější zánětovou alergickou reakci. Moderní nosní kortikosteroidy lze podávat i dlouhodobě s minimálním výskytem nežádoucích účinků. Jejich plné působení se však rozvine až po několika dnech.
  • Celková - tabletová antihistaminika (např. cetirizín, desloratadin, fexofenadin, levocetirizin, loratadin), jsou vynikající aktivní, ale i preventivní léky. Tato antihistaminika tzv. druhé generace jsou ve srovnání s antihistaminiky první generace bez vážnějších vedlejších účinků, jsou bezpečnější, podávají se jen jednou denně a mohou se užívat i dlouhodobě.
  • Lokální nosní antihistaminika jako azelastin nebo levokabastin mají vyšší potenciál bezprostředního, okamžitého ovlivnění příznaků. Řadíme je mezi antihistaminika druhé generace. Nezpůsobují ospalost a mohou se podávat dlouhodobě bez rizika vzniku závislosti. V současnosti může azelastin předepsat nejen specialista, ale i lékař prvního kontaktu (obvodní lékař, pediatr) a tak lze okamžitě léčit první projevy alergické rýmy. Délka podávání lokálních antihistaminik není časově omezená a nemají téměř žádné vedlejší účinky. Při výběru lokálně působícího přípravku je důležité všímat si formy daného léku.

Z hlediska přesnosti dávkování je nejvhodnější nosní aerodisperze (vodní roztok), kdy je zaručeno rovnoměrné rozptýlení („rozprášení“) potřebného množství účinné látky na velké ploše sliznice nosu, na rozdíl od kapek. K vytvoření širšího spektra účinku je v některých případech dobré podávat celkové – tabletové antihistaminikum zároveň s lokálně působící nosní aerodisperzí.

  • Lokální oční antihistaminika tvoří neoddělitelnou součást komplexní léčby alergické rýmy, protože většina alergiků má mimo nosních i oční projevy alergie jako svědění, řezání, slzení a začervenání očí.

Účinnost kromoglykanů v porovnání s předcházejícími skupinami léků je nižší a nevýhodou je i potřebné podávání 4 – 5 krát denně. Jsou lékem volby u velmi malých dětí.

  • Lokální dekongestiva, která jsou u nás volně prodejná, jsou vyhrazena jen pro těžké neprůchodnosti nosu, a to jen na velmi omezenou dobu (cca 7 dní) pro jejich četné a někdy závažné nežádoucí účinky. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků je poškození řasinkového epitelu nosní sliznice s následným přechodem do těžko léčitelné formy rýmy, tzv. rhinitis medicamentosa (rýma způsobená léky). Příčinou je konzervační látka benzalkonium chlorid, obsažená v těchto lécích.
Poměrně často však mohou být lokální dekongestiva úspěšně nahrazena lokálními antihistaminiky a kortikosteroidy.

V současnosti, vlivem globálního oteplování, trvá pylová sezóna téměř od února do října. Proto často u velkého procenta pacientů alergická rýma trvá nepřetržite 9 měsíců.

Je třeba, aby takto postižení pacienti užívali léčbu dlouhodobě, bez rizika vedlejších účinků. Velmi častý je současný výskyt alergické rýmy s průduškovým astmatem. Alergická rýma se řadí mezi tzv. předastmatické stavy. Vzniku astmatu velmi často předchází několikaletý průběh nedostatečně léčené nebo neléčené alergické rýmy.

MUDr. Klára Kossárová,
Klinická imunológia a alergológia, Bratislava

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám