Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » 5 tipů, jak rozdýchat podzim a zimu

5 tipů, jak rozdýchat podzim a zimu

Děti Imunita

Kdo by si myslel, že s příchodem sychravého podzimu a mrazivé zimy nastává alergikům a astmatikům klidové období, ten by se hluboce mýlil. Pyloví alergici si možná oddechnou, ale číhá tu mnoho dalších nástrah, které dokážou lidem s oslabenou imunitou a dýchacími potížemi tato roční období pořádně  znepříjemnit. Pojďme se podívat na to, jak se s takovými nástrahami vypořádat.

5 tipů, jak rozdýchat podzim a zimu

Je přirozené, že na podzim a v zimě trávíme více času zavření v budovách - doma, ve škole, v kanceláři. A i když jste možná nepřišli do styku se zvýšeným počtem alergenů, potíže se přesto mohou objevit. Největším problémem bývá příliš suchý vzduch v místnostech. Vysušené sliznice, které by jinak zachytily infekci ze vzduchu, tak ztrácí svou ochrannou funkci a viry propouštějí až do průdušek. Proto není výjimkou, když alergici a astmatici s oslabenou imunitou chytí doslova všechno, co létá ve vzduchu.

Jak vyzrát na suchý vzduch v místnostech?

1. rada zní: Udržujte v místnostech ideální relativní vlhkost vzduchu (40-60 %). Čím více topíme, tím více vlhkost vzduchu klesá. Je ale pochopitelné, že se v zimě chceme ohřát. Vhodným řešením jsou proto zvlhčovače vzduchu, které vám umožní nastavení vlhkosti přesně tak, jak vám to vyhovuje. Krátkodobou alternativou mohou být například i mokré ručníky nebo prostěradla přehozená přes topení či keramické nádobky, z nichž se odpařuje voda.

2. rada zní: Jak vrátit sliznice zpět do kondice? Vyzkoušejte inhalaci. Inhalovat můžete jak minerální roztoky, tak léčiva předepsaná lékařem. Sliznice jsou pak pěkně zvlhčené a dokážou dobře odrážet infekci. Jestliže chcete, aby byla inhalace co nejúčinnější (a zároveň netrvala příliš dlouho), doporučujeme vám speciální inhalátor značky PHILIPS. Nejenže vytváří optimální aerosol, ale zároveň zkracuje dobu inhalace na 6-8 minut, což ocení zejména děti.

Braňte se před útokem virů

Na podzim a v zimě se to viry jenom hemží. Jeden týden se léčíte s rýmou a druhý týden se k ní přidá ještě bolest v krku. A tak je to pořád dokola a dokola. Alergici a astmatici se i z běžného nachlazení léčí většinou déle než zdraví lidé. Proto je velmi důležitá prevence.

3. rada zní: Dávejte tělu potřebné vitamíny. Každý ví, jak důležitý je vitamín C (zejména v chřipkovém období), ale málokdo si uvědomuje, jak moc v zimě postrádáme vitamín D, který v létě získáváme ze sluníčka. Právě vitamín D se stará o ochranu před viry - doplňujte ho prostřednictvím tučných mořských ryb (losos, tuňák) nebo vhodnými doplňky stravy. V prevenci nám pomůžou také živé bakteriální kultury v jogurtech nebo kysaném mléku.

4. rada zní: Jste náchylní na virové infekce? Vyhýbejte se přeplněným prostorům, jako jsou obchodní centra nebo kina.

Nadechnout!

Posaďte se na chvíli, zavřete oči a uvědomte si svůj dech. Možná zjistíte, jak povrchně, tzv. hrudně, dýcháte a nezapojujete bránici. I dýchací svaly musíte posilovat. I když nám na podzim a v zimě moc počasí nepřeje, udělejte si čas na procházku nebo si doma zacvičte. Dýchání také skvěle procvičíte při józe. Ačkoliv si to často neuvědomujeme, na astma má neblahý vliv stres. Snažte se mu vyvarovat, a to samozřejmě nejen v zimním období.

5. rada zní: Dýchejte zhluboka. V posilování dýchacích svalů vám pomohou vhodné dechové pomůcky. 

Doufáme, že našich 5 rad pomůže překonat podzim a zimu v klidu a pohodě nejen všem alergikům a astmatikům :-).

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám