Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Zdravé vaření: V hlavní roli kakao – 1. díl

Zdravé vaření: V hlavní roli kakao – 1. díl

Kdyby svět neznal kakao, o hodně bychom tím přišli. Někteří by byli ochuzeni o vzpomínky na babiččinu krupicovou kaši ukrytou pod vrstvou kakaa a cukru a utopenou v másle, jiní by si nemohli vychutnávat horké kakao v oblíbeném hrnečku a o cukrářích radši ani nemluvě. Neexistovala by ani možnost zahřešit si pozvolným rozpouštěním čtverečku čokolády na jazyku (nebo taky dvou, tří... celé tabulky;-)). Dovedete si takový svět vůbec představit?

Zdravé vaření: V hlavní roli kakao – 1. díl

Naštěstí si ho ale představovat nemusíme, přesto bychom si kakaa, které se získává z kakaových bobů, měli velmi vážit. Jeho důležitost si uvědomovali také Aztékové, kteří jej používali jako platidlo a bez něj se neobešla ani jejich tabule. Nápoj – čokoládu – uměli také dochucovat, přidávali do ní vanilku a nejrůznější koření (právě v jejich jazyce má původ slovo čokoláda). A díky Španělům, konkrétně díky Hernandu Cortézovi, který kakao přivezl v 16. století do Evropy, toto můžeme dělat dodnes. Své fanoušky gurmány si tak našla například kombinace čokolády a chilli nebo čokoláda posypaná krystalky soli. Důležitost kakaa ale nespočívá pouze v jeho chuti, kakao funguje také jako afrodiziakum a uvolňuje do krve hormon štěstí – endorfin.

Jak se z kakaových bobů stane kakao a čokoláda?

Z jedné rostliny kakaovníku lze získat 20 až 40 bobů, které se zbavují své trpké chuti tím, že projdou fermentací neboli kvašením (během ní získávají svoji hnědou barvu), která trvá až 6 dnů. Po fermentaci se boby suší a dále praží při teplotě v rozmezí 80–130 °C. Z upražených bobů se vytvoří drť, která se zbaví slupek a tvrdých klíčků a pak už nic nebrání mletí. Díky tlaku a teplu dojde ke vzniku kakaové hmoty, od níž už je jen krůček ke vzniku kakaového másla a jemného prášku – kakaa. Tím krůčkem je lisování, ze kterého vzejde zmíněné kakaové máslo a pevná část, která se rozmělní na  kakaový prášek. Čokoláda pak vzniká opětovným smíseních těchto dvou surovin, jež se následně hnětou až 3 dny ve vysoké teplotě. Tím vzniká jemná konzistence čokolády. Dalšími ingrediencemi čokolády jsou například mléko, vanilka, cukr a další.

Druhy čokolády

Čokoláda se dělí na 3 základní druhy: 

  • Hořká čokoláda Evropské normy vyžadují alespoň 35 % kakaové sušiny. Kvalitní čokoláda ji pak bude obsahovat nad 50 %. 
  • Mléčná čokoláda Přidává se do ní sušené nebo kondenzované mléko. Tato čokoláda obsahuje kolem 30 % kakaové sušiny.
  • Bílá čokoláda Obsahuje pouze kakaové máslo a ne kakaovou sušinu. 

Cuketové brownies

Dnešní recept v sobě kombinuje jak kakao, tak čokoládu. A tím nejčokoládovějším dezertem pod sluncem je podle mého názoru brownies, které vzniklo v USA. Já jsem ho pojala po svém tak, abych ho mohla vydávat za zdravé vaření/pečení – tedy za předpokladu, že jeho zdravost spočívá nejen v obsahu, ale také ve vaší střídmosti (pokud ho totiž sníte celý pekáč – a že k tomu svádí, tak na tom už nic zdravého není ;-)).

Ingredience* na těsto 

1 a ½ hrnku rýžové mouky

1 hrnek nahrubo nastrouhané cukety

½ hrnku kokosového oleje

4 lžičky třtinového cukru

1 vejce

½ hrnku vody

4 vrchovaté lžičky kakaa

2 lžíce arašídového másla

2 hrsti nasekaných vlašských ořechů

1 menší lžička sody

* množství surovin vyjde na menší pekáč o rozměrech 21 x 32 cm

Ingredience na polevu

vysokoprocentní čokoláda (já použila 70%)

2 lžíce kokosového oleje

1 vanilkový cukr

1–2 lžíce agávového sirupu

 

 

Postup

Nejprve si smíchejte rozpuštěný kokosový olej s vejcem a třtinovým cukrem – vznikne vám tak hladká konzistence připomínající med. Do směsi přilijte vodu a vmíchejte arašídové máslo. Dále přidejte prosátou mouku smíchanou s kakaem a nastrouhanou cuketu a poté sodu – vše pečlivě promíchejte a nakonec přidejte nasekané vlašské ořechy. Brownies pečte na 180 °C přibližně 40 minut. Po jeho vychladnutí naneste polevu, která vznikne rozpuštěním všech vyjmenovaných surovin.

A protože se toho dá o kakau napsat velmi mnoho zajímavého, budu se mu věnovat také příště. Nabídnu vám tak informace o složení kakaového bobu a jeho přínosu pro náš organismus a také vám prozradím něco o kakau holandského typu. Svůj prostor dostane také čokoláda za kamerou – tedy její role ve filmu, a na závěr přijde samozřejmě recept. Všechny čokomilovníky tedy zvu k pokračování tohoto seriálu (po zveřejnění druhého článku na něj naleznete odkaz ZDE).


nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám