Produkt je dlouhodobě nedostupný
Termín distribuce je neznámý
O knize Beta Glukan: Tajemství přírody
Václav Větvička, Ph.D
Člověk se od nepaměti snažil využít přírodních produktů pro předcházení i léčbu nemocí. Už pravěcí lidé za tímto účelem používali rostliny a houby, které tyto léčebné účinky vykazovaly. Indické psané dokumenty o nich jsou staré 5 000, egyptské 3 000 a čínské 1 100 let. Vědci a lékaři se začali zajímat o jaké látky vlastně jde, a zda by se daly šetrně izolovat tak, aby mohly být využity pro léčbu a zároveň neztratily své účinky. Tento intenzivní výzkum začal v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Ukázalo se, že jde o makromolekuly polysacharidů tvořené propojením mnoha molekul glukózy. Později dostaly označení betaglukany. Jsou stavební součástí buněčných stěn, nejen rostlin, hub a také řas, dokonce i dobře známých kvasinek využívaných v pekařství a pivovarnictví. Dnes se betaglukany obecně řadí mezi biostimulátory, které prokazatelně posilují zvláště imunitní systém, a to obě jeho složky, imunitu antiinfekční i protinádorovou. Oproti jiným přírodním látkám s obdobnými imunostimulačními účinky mají tu výhodu, že nemají žádné vedlejší účinky, jsou absolutně netoxické, a že si zachovávají svoji aktivitu i po extrakci ze zdrojového materiálu a důkladném přečišťování. V řadě studií, experimentálních i klinických, se prokázalo, že betaglukany podporují obnovu buněk při hojení kožních poranění a popálenin, ale i po ozařování nebo chemoterapii. Dokonce snižují cholesterol a hladinu krevního cukru, což je dobrá zpráva pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním a pro diabetiky. Ukázalo se také, že betaglukany zvyšují i rezistenci rostlin proti jejich patogenům. Vyvolávají u nich tvorbu nejrůznějších obranných látek i proti virům. Bylo to potvrzeno u rajčat, sóji, fazolí i rýže a pšenice. V blízké budoucnosti bude jistě možné využívat betaglukany také pro kontrolu chorob hospodářsky významných rostlin.
Autorem této knížky je prof. dr. Václav Větvička, PhD, který se studiu imunomodulačních vlastností betaglukanů věnuje na Univerzitě v Louisville v Kentucky v USA už po téměř dvacet let. Podařilo se mu do výzkumu zapojit řadu mezinárodních vědeckých týmů včetně českých. Je tedy autorem nejzasvěcenějším a nejzkušenějším. Tématiku betaglukanů, jejich mechanismus účinku i jejich terapeutické využití předkládá odbornému i laickému čtenáři velmi srozumitelně, přesto s vědeckým kritickým přístupem. Na závěr také poradí, jaký typ betaglukanu si vybrat, jak zvolit optimální dávkování a také, jak se vyhnout některým zavádějícím informacím. Kniha je doplněna vhodným slovníčkem objasňujícím méně známé termíny a podrobným seznamem citací studií autorů, jež se výzkumu betaglukanů účastnili.
Na závěr lze konstatovat, že v naší soudobé zdravotnické literatuře pojednávající o prevenci a léčbě nemocí takováto kniha dlouho chyběla. Bude skutečně užitečná nejen odborníkům, ale každému, kdo se vážněji zajímá o své zdraví.
RNDr. Petr Šíma, CSc.
Sektor imunologie a gnotobiologie
Mikrobiologický ústav Akademie věd České republiky
ISBN 978-80-254-9143-0
Pro přidání položky do oblíbených musíte být přihlášeni.
Nejdříve se musíte přihlásit.
Pro zaslání nového hesla je nutné zadat e-mailovou adresu, kterou jste zadali při své registraci. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocí kterého si budete moci zadat nové heslo.