Volejte 844 10 11 11
  • Lékárna.cz »
  • Články » Na Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku upozorní Perla moudrosti

Na Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku upozorní Perla moudrosti

19.01.2010 | International agency for Research on Cancer

V rámci čtvrtého ročníku Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku proběhne v pondělí 25. ledna 2010 od 12 do 17 hodin na Václavském náměstí v Praze happening,

jehož cílem je informovat všechny české ženy a dívky o příčinách rakoviny děložního čípku a především možnostech prevence.
Akce proběhne pod záštitou Evropské asociace proti rakovině děložního čípku a Ligy proti rakovině a v roli ambasadorek se jí zúčastní i známé české herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová. Symbolem Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku, který se uskuteční od 24. do 30. ledna, je brož ve tvaru Perly moudrosti. Boj s tímto onemocněním mohou zároveň všichni zájemci podpořit podepsáním celoevropské petice.

Liga

Účastníci happeningu mohou ve stanu na Václavském náměstí obdržet edukační letáky o rakovině děložního čípku či zdarma získat brož ve tvaru Perly moudrosti, jež představuje celoevropský symbol boje s tímto onemocněním. Zároveň budou moci zkonzultovat všechny své dotazy s přítomnými odborníky. Součástí akce bude i symbolické zapálení svíček za životy žen, které si nemoc v České republice každoročně vyžádá, a všichni návštěvníci zde mohou podepsat petici STOP rakovině děložního čípku (www.cervicalcancerpetition.eu). Jejím cílem je získat v rámci evropských zemí celkem jeden milion podpisů. Do dnešního dne petici podepsalo více než 625 tisíc Evropanů, téměř jednou třetinou podpisů přitom přispěli na pomoc dobré věci obyvatelé ČR.

Stop

„Věřím, že tato edukační akce přispěje k lepší informovanosti českých žen a dívek o rakovině děložního čípku a možnostech, jak lze tomuto onemocnění účinně předcházet,“ říká předseda Ligy proti rakovině prof. MUDr. Zdeněk Dienstbier, DrSc. Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu více než 1000 žen a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.

Příčinou nemoci jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % případů onemocnění. „Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují onkogenními viry mezi 15. až 25. rokem života, přednádorové stavy nejčastěji diagnostikujeme u žen mezi 25. a 35. rokem a invazivní rakovinu nejčastěji mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV infekci nepředstavuje ani kondom,“ říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Důležitá je zejména prevence, tedy pravidelné návštěvy u gynekologa spojené s odběrem cytologie a očkování proti rakovině děložního čípku. Díky jejich kombinaci lze výskyt onemocnění významně snížit.

„Myslím, že nejdůležitější jsou informace, tzn. aby ženy v naší zemi, ale i v ostatních evropských zemích věděly, jak se chránit před rakovinou děložního čípku a využívaly všechny možnosti prevence,“ říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku, Dr. Ruth Tachezy. V rámci jednotlivých regionů Evropy přitom existují poměrně velké rozdíly ve výskytu onemocnění. Každý rok je rakovina děložního čípku diagnostikovaná u 30 tisíc žen ve východní Evropě, zatímco v západní Evropě onemocní ročně 12 tisíc a v severní Evropě 5 tisíc žen. Také úmrtnost na rakovinu děložního čípku je 2 – 4krát vyšší u žen ve východoevropském regionu oproti západoevropskému.

Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku podporuje stejně jako v předchozích letech také farmaceutická společnost s vlastním výzkumem a vývojem GlaxoSmithKline.

Statistiky výskytu a úmrtí na rakovinu děložního čípku v zemích Evropy

Počet ročně diagnostikovaných případů onemocněníPočet úmrtí za rok
Polsko49012278
Česká republika1160476
Estonsko15674
Lotyšsko291165
Ukrajina4885 2578
Rumunsko34482094
Bulharsko979 506
Maďarsko1042551
Zdroj: International agency for Research on Cancer

Evropská asociace pro prevenci karcinomu děložního čípku (ECCA) byla založena roku 2002 za přispění 15 různých organizací napříč celou Evropou. Mezi společnostmi, které se na založení ECCA podílely, jsou například centra pro poskytování péče nemocným, fakultní nemocnice a společnosti určené ke zvyšování povědomí o rakovině děložního čípku a její prevence. V současné době zastřešuje síť 95 členských organizací z 34 evropských zemí. Více informací na zde.

Liga proti rakovině byla založena v roce 1990 jako součást Federální ligy proti rakovině. Od r. 1991 působí LPR samostatně v České republice. Do konce r. 2009 získala LPR více než 163,8 miliónu Kč a peníze rozdělila z třetiny na nádorovou prevenci, na zlepšení kvality života onkologických pacientů a podporu onkologického výzkumu a výuky. Bylo rozdáno na 180 000 brožur, v pracovní dny je zřízena Nádorová telefonní linka (224 920 935), 57 kolektivních členských organizací působících v  městech po celé ČR získává 30 % z peněz, které ve sbírce vyberou. Více informací zde.

Garance bezpečné platbyPřijímáme platební karty
Za mě platí Raiffeisenbank
PaySec - Komukoli. Za cokoli.
Bezpečný nákupAsociace pro elektronickou komerci
PodporujemeDebraOrdinace.czBenefitySphere card
Za podporyVývoj internetového obchodu Lékárna.cz spolufinancuje CzechInvestVývoj internetového obchodu Lékárna.cz spolufinancuje CzechInvest
Lékárna v sociálních sítích: